World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

List of Olympic medalists in speed skating

Article Id: WHEBN0006129685
Reproduction Date:

Title: List of Olympic medalists in speed skating  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Eric Heiden, Jorien ter Mors, Martina Sáblíková, Lists of Olympic medalists, Speed skating at the Winter Olympics
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

List of Olympic medalists in speed skating

Head and torso photo of three smiling men, wearing glasses on their heads and blue and white jumpsuits with Italia written on the chest. The man in the middle is holding a big Italian flag behind him, while the other two are embracing him.
Italy, the gold medalists in the 2006 Winter Olympics men's team pursuit event. From left to right: Matteo Anesi, Enrico Fabris and Ippolito Sanfratello.

Speed skating is a sport that has been contested at the Winter Olympic Games since the inaugural Games in 1924.[1] Events held at the first Winter Olympics included the men's 500-metre, 1500-metre, 5000-metre, and 10000-metre races. Points from the four races were combined and counted towards the all-round event, which was dropped following the 1924 Olympics. Speed skating events for women were first held at the 1932 Winter Olympics, as a demonstration sport.[2][3] The first official women's events were held in 1960 in the 500-metre, 1000-metre, 1500-metre, and 3000-metre distances. The men's 1000-metre event was added in 1976 and the women's 5000-metre event was added in 1988. All 10 events have been held at every Olympic Games since, and a team pursuit event for both genders was added in 2006, for a total of 12 medal events.[4]

German Claudia Pechstein has won nine medals—five gold, two silver, and two bronze—more than any other speed skater at the Olympics. She is also one of four Winter Olympians to win medals at five straight Olympics.[5] Lidiya Skoblikova, who represented the Soviet Union, is one of two female Winter Olympians to win six gold medals (cross-country skier Lyubov Yegorova is the other).[6] At the 1924 Winter Olympics, Finn Clas Thunberg became the first athlete to win two or more gold medals; in 1928, he became the first speed skater to successfully defend an Olympic title. At the 1964 Games, Skoblikova won four gold medals and became the first athlete to win a gold in every available event. The feat was repeated in 1980 by American Eric Heiden, who won five golds, the most that any Winter Olympian has won at one edition of the Games.[3] In 2006, Canadian Cindy Klassen became the only other speed skater, and one of seven Winter Olympians, to win five medals—one gold, two silver, two bronze—at a single edition of the Games.[6] Pechstein and American Bonnie Blair are the only speed skaters to win gold in the same event three times in a row. Andrea Schöne, who won a silver medal in 1976, is the youngest female athlete in an individual event to win a medal.[3] German Christa Luding-Rothenburger and Canadian Clara Hughes are the only medal-winning speed skaters who have also won a medal at the Summer Olympic Games, having won medals in cycling.[3]

Dutch speed skaters have been the most successful in terms of combined medals (105), as well as gold medals (35). After the 2014 Winter Olympics, 176 gold medals, 179 silver medals and 172 bronze medals have been awarded since 1924 and have been won by speed skaters from 23 National Olympic Committees.

Table of contents
Men

500 m • 1000 m • 1500 m • 5000 m • 10000 m • Team pursuit

Women

500 m • 1000 m • 1500 m • 3000 m • 5000 m • Team pursuit

Discontinued

All-round

Statistics        See also        References

Men

500 m

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
 Charles Jewtraw (USA)  Oskar Olsen (NOR)  Roald Larsen (NOR)
 Clas Thunberg (FIN)
1928 St. Moritz
 Bernt Evensen (NOR) None awarded  John Farrell (USA)
 Clas Thunberg (FIN)  Jaakko Friman (FIN)
 Roald Larsen (NOR)
1932 Lake Placid
 Jack Shea (USA)  Bernt Evensen (NOR)  Alexander Hurd (CAN)
1936 Garmisch-Partenkirchen
 Ivar Ballangrud (NOR) (NOR)  Leo Freisinger (USA)
1948 St. Moritz
 Finn Helgesen (NOR)  Ken Bartholomew (USA) None awarded
 Thomas Byberg (NOR)
 Robert Fitzgerald (USA)
1952 Oslo
 Ken Henry (USA)  Don McDermott (USA)  Gordon Audley (CAN)
 Arne Johansen (NOR)
1956 Cortina d'Ampezzo
 Yevgeny Grishin (URS)  Rafayel Grach (URS)  Alv Gjestvang (NOR)
1960 Squaw Valley
 Yevgeny Grishin (URS)  Bill Disney (USA)  Rafayel Grach (URS)
1964 Innsbruck
 Terry McDermott (USA)  Alv Gjestvang (NOR) None awarded
 Yevgeny Grishin (URS)
 Vladimir Orlov (URS)
1968 Grenoble
 Erhard Keller (FRG)  Terry McDermott (USA) None awarded
 Magne Thomassen (NOR)
1972 Sapporo
 Erhard Keller (FRG)  Hasse Börjes (SWE)  Valery Muratov (URS)
1976 Innsbruck
 Yevgeny Kulikov (URS)  Valery Muratov (URS)  Dan Immerfall (USA)
1980 Lake Placid
  Eric Heiden (USA)  Yevgeny Kulikov (URS)  Lieuwe de Boer (NED)
1984 Sarajevo
 Sergey Fokichev (URS)  Yoshihiro Kitazawa (JPN)  Gaétan Boucher (CAN)
1988 Calgary
 Uwe-Jens Mey (GDR)  Jan Ykema (NED)  Akira Kuroiwa (JPN)
1992 Albertville
 Uwe-Jens Mey (GER)  Toshiyuki Kuroiwa (JPN)  Junichi Inoue (JPN)
1994 Lillehammer
 Aleksandr Golubev (RUS)  Sergey Klevchenya (RUS)  Manabu Horii (JPN)
1998 Nagano
 Hiroyasu Shimizu (JPN)  Jeremy Wotherspoon (CAN)  Kevin Overland (CAN)
2002 Salt Lake City
 Casey FitzRandolph (USA)  Hiroyasu Shimizu (JPN)  Kip Carpenter (USA)
2006 Turin
 Joey Cheek (USA)  Dmitry Dorofeyev (RUS)  Lee Kang-seok (KOR)
2010 Vancouver
 Mo Tae-bum (KOR)  Keiichiro Nagashima (JPN)  Joji Kato (JPN)
2014 Sochi
 Michel Mulder (NED)  Jan Smeekens (NED)  Ronald Mulder (NED)

1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1976 Innsbruck
 Peter Mueller (USA)  Jørn Didriksen (NOR)  Valery Muratov (URS)
1980 Lake Placid
 Eric Heiden (USA)  Gaétan Boucher (CAN)  Vladimir Lobanov (URS)
 Frode Rønning (NOR)
1984 Sarajevo
 Gaétan Boucher (CAN)  Sergey Khlebnikov (URS)  Kai Arne Engelstad (NOR)
1988 Calgary
 Nikolay Gulyayev (URS)  Uwe-Jens Mey (GDR)  Igor Zhelezovski (URS)
1992 Albertville
 Olaf Zinke (GER)  Kim Yoon-man (KOR)  Yukinori Miyabe (JPN)
1994 Lillehammer
 Dan Jansen (USA)  Igor Zhelezovski (BLR)  Sergey Klevchenya (RUS)
1998 Nagano
 Ids Postma (NED)  Jan Bos (NED)  Hiroyasu Shimizu (JPN)
2002 Salt Lake City
 Gerard van Velde (NED)  Jan Bos (NED)  Joey Cheek (USA)
2006 Turin
 Shani Davis (USA)  Joey Cheek (USA)  Erben Wennemars (NED)
2010 Vancouver
 Shani Davis (USA)  Mo Tae-bum (KOR)  Chad Hedrick (USA)
2014 Sochi
 Stefan Groothuis (NED)  Denny Morrison (CAN)  Michel Mulder (NED)

1500 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
 Clas Thunberg (FIN)  Roald Larsen (NOR)  Sigurd Moen (NOR)
1928 St. Moritz
 Clas Thunberg (FIN)  Bernt Evensen (NOR)  Ivar Ballangrud (NOR)
1932 Lake Placid
 Jack Shea (USA)  Alexander Hurd (CAN)  Willy Logan (CAN)
1936 Garmisch-Partenkirchen
 Charles Mathiesen (NOR)  Ivar Ballangrud (NOR)  Birger Wasenius (FIN)
1948 St. Moritz
 Sverre Farstad (NOR)  Åke Seyffarth (SWE)  Odd Lundberg (NOR)
1952 Oslo
 Hjalmar Andersen (NOR)  Wim van der Voort (NED)  Roald Aas (NOR)
1956 Cortina d'Ampezzo
 Yevgeny Grishin (URS) None awarded  Toivo Salonen (FIN)
 Yuri Mikhaylov (URS)
1960 Squaw Valley
 Roald Aas (NOR) None awarded  Boris Stenin (URS)
 Yevgeny Grishin (URS)
1964 Innsbruck
 Ants Antson (URS)  Kees Verkerk (NED)  Villy Haugen (NOR)
1968 Grenoble
 Kees Verkerk (NED)  Ivar Eriksen (NOR) None awarded
 Ard Schenk (NED)
1972 Sapporo
 Ard Schenk (NED)  Roar Grønvold (NOR)  Göran Claeson (SWE)
1976 Innsbruck
 Jan Egil Storholt (NOR)  Yuri Kondakov (URS)  Hans van Helden (NED)
1980 Lake Placid
 Eric Heiden (USA)  Kay Arne Stenshjemmet (NOR)  Terje Andersen (NOR)
1984 Sarajevo
 Gaétan Boucher (CAN)  Sergey Khlebnikov (URS)  Oleg Bozhev (URS)
1988 Calgary
 André Hoffmann (GDR)  Eric Flaim (USA)  Michael Hadschieff (AUT)
1992 Albertville
 Johann Olav Koss (NOR)  Ådne Søndrål (NOR)  Leo Visser (NED)
1994 Lillehammer
 Johann Olav Koss (NOR)  Rintje Ritsma (NED)  Falko Zandstra (NED)
1998 Nagano
 Ådne Søndrål (NOR)  Ids Postma (NED)  Rintje Ritsma (NED)
2002 Salt Lake City
 Derek Parra (USA)  Jochem Uytdehaage (NED)  Ådne Søndrål (NOR)
2006 Turin
 Enrico Fabris (ITA)  Shani Davis (USA)  Chad Hedrick (USA)
2010 Vancouver
 Mark Tuitert (NED)  Shani Davis (USA)  Håvard Bøkko (NOR)
2014 Sochi
 Zbigniew Bródka (POL)  Koen Verweij (NED)  Denny Morrison (CAN)

5000 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
 Clas Thunberg (FIN)  Julius Skutnabb (FIN)  Roald Larsen (NOR)
1928 St. Moritz
 Ivar Ballangrud (NOR)  Julius Skutnabb (FIN)  Bernt Evensen (NOR)
1932 Lake Placid
 Irving Jaffee (USA)  Eddie Murphy (USA)  Willy Logan (CAN)
1936 Garmisch-Partenkirchen
 Ivar Ballangrud (NOR)  Birger Wasenius (FIN)  Antero Ojala (FIN)
1948 St. Moritz
 Reidar Liaklev (NOR)  Odd Lundberg (NOR)  Göthe Hedlund (SWE)
1952 Oslo
 Hjalmar Andersen (NOR)  Kees Broekman (NED)  Sverre Haugli (NOR)
1956 Cortina d'Ampezzo
 Boris Shilkov (URS)  Sigge Ericsson (SWE)  Oleg Goncharenko (URS)
1960 Squaw Valley
 Viktor Kosichkin (URS)  Knut Johannesen (NOR)  Jan Pesman (NED)
1964 Innsbruck
 Knut Johannesen (NOR)  Per Ivar Moe (NOR)  Fred Anton Maier (NOR)
1968 Grenoble
 Fred Anton Maier (NOR)  Kees Verkerk (NED)  Peter Nottet (NED)
1972 Sapporo
 Ard Schenk (NED)  Roar Grønvold (NOR)  Sten Stensen (NOR)
1976 Innsbruck
 Sten Stensen (NOR)  Piet Kleine (NED)  Hans van Helden (NED)
1980 Lake Placid
 Eric Heiden (USA)  Kay Arne Stenshjemmet (NOR)  Tom Erik Oxholm (NOR)
1984 Sarajevo
 Tomas Gustafson (SWE)  Igor Malkov (URS)  René Schöfisch (GDR)
1988 Calgary
 Tomas Gustafson (SWE)  Leo Visser (NED)  Gerard Kemkers (NED)
1992 Albertville
 Geir Karlstad (NOR)  Falko Zandstra (NED)  Leo Visser (NED)
1994 Lillehammer
 Johann Olav Koss (NOR)  Kjell Storelid (NOR)  Rintje Ritsma (NED)
1998 Nagano
 Gianni Romme (NED)  Rintje Ritsma (NED)  Bart Veldkamp (BEL)
2002 Salt Lake City
 Jochem Uytdehaage (NED)  Derek Parra (USA)  Jens Boden (GER)
2006 Turin
 Chad Hedrick (USA)  Sven Kramer (NED)  Enrico Fabris (ITA)
2010 Vancouver
 Sven Kramer (NED)  Lee Seung-hoon (KOR)  Ivan Skobrev (RUS)
2014 Sochi
 Sven Kramer (NED)  Jan Blokhuijsen (NED)  Jorrit Bergsma (NED)

10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
 Julius Skutnabb (FIN)  Clas Thunberg (FIN)  Roald Larsen (NOR)
1928 St. Moritz
Cancelled halfway through the running of the event due to poor ice conditions.[7]
1932 Lake Placid
 Irving Jaffee (USA)  Ivar Ballangrud (NOR)  Franck Stack (CAN)
1936 Garmisch-Partenkirchen
 Ivar Ballangrud (NOR)  Birger Wasenius (FIN)  Max Stiepl (AUT)
1948 St. Moritz
 Åke Seyffarth (SWE)  Lassi Parkkinen (FIN)  Pentti Lammio (FIN)
1952 Oslo
 Hjalmar Andersen (NOR)  Kees Broekman (NED)  Carl-Erik Asplund (SWE)
1956 Cortina d'Ampezzo
 Sigge Ericsson (SWE)  Knut Johannesen (NOR)  Oleg Goncharenko (URS)
1960 Squaw Valley
 Knut Johannesen (NOR)  Viktor Kosichkin (URS)  Kjell Bäckman (SWE)
1964 Innsbruck
 Jonny Nilsson (SWE)  Fred Anton Maier (NOR)  Knut Johannesen (NOR)
1968 Grenoble
 Johnny Höglin (SWE)  Fred Anton Maier (NOR)  Örjan Sandler (SWE)
1972 Sapporo
 Ard Schenk (NED)  Kees Verkerk (NED)  Sten Stensen (NOR)
1976 Innsbruck
 Piet Kleine (NED)  Sten Stensen (NOR)  Hans van Helden (NED)
1980 Lake Placid
 Eric Heiden (USA)  Piet Kleine (NED)  Tom Erik Oxholm (NOR)
1984 Sarajevo
 Igor Malkov (URS)  Tomas Gustafson (SWE)  René Schöfisch (GDR)
1988 Calgary
 Tomas Gustafson (SWE)  Michael Hadschieff (AUT)  Leo Visser (NED)
1992 Albertville
 Bart Veldkamp (NED)  Johann Olav Koss (NOR)  Geir Karlstad (NOR)
1994 Lillehammer
 Johann Olav Koss (NOR)  Kjell Storelid (NOR)  Bart Veldkamp (NED)
1998 Nagano
 Gianni Romme (NED)  Bob de Jong (NED)  Rintje Ritsma (NED)
2002 Salt Lake City
 Jochem Uytdehaage (NED)  Gianni Romme (NED)  Lasse Sætre (NOR)
2006 Turin
 Bob de Jong (NED)  Chad Hedrick (USA)  Carl Verheijen (NED)
2010 Vancouver
 Lee Seung-hoon (KOR)  Ivan Skobrev (RUS)  Bob de Jong (NED)
2014 Sochi
 Jorrit Bergsma (NED)  Sven Kramer (NED)  Bob de Jong (NED)

Team pursuit

Games Gold Silver Bronze
2006 Turin
 Italy (ITA)
Matteo Anesi
Stefano Donagrandi
Enrico Fabris
Ippolito Sanfratello
 Canada (CAN)
Arne Dankers
Steven Elm
Denny Morrison
Jason Parker
Justin Warsylewicz
 Netherlands (NED)
Sven Kramer
Rintje Ritsma
Mark Tuitert
Carl Verheijen
Erben Wennemars
2010 Vancouver
 Canada (CAN)
Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
Denny Morrison
 United States (USA)
Brian Hansen
Chad Hedrick
Jonathan Kuck
Trevor Marsicano
 Netherlands (NED)
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Simon Kuipers
Mark Tuitert
2014 Sochi
 Netherlands (NED)
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Koen Verweij
 South Korea (KOR)
Joo Hyong-jun
Kim Cheol-min
Lee Seung-hoon
 Poland (POL)
Zbigniew Bródka
Konrad Niedźwiedzki
Jan Szymański

Women

500 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
 Helga Haase (EUA)  Natalya Donchenko (URS)  Jeanne Ashworth (USA)
1964 Innsbruck
 Lidiya Skoblikova (URS)  Irina Yegorova (URS)  Tatyana Sidorova (URS)
1968 Grenoble
 Lyudmila Titova (URS)  Jenny Fish (USA) None awarded
 Dianne Holum (USA)
 Mary Meyers (USA)
1972 Sapporo
 Anne Henning (USA)  Vera Krasnova (URS)  Lyudmila Titova (URS)
1976 Innsbruck
 Sheila Young (USA)  Cathy Priestner (CAN)  Tatyana Averina (URS)
1980 Lake Placid
 Karin Enke (GDR)  Leah Poulos-Mueller (USA)  Natalya Petrusyova (URS)
1984 Sarajevo
 Christa Rothenburger (GDR)  Karin Enke (GDR)  Natalya Shive (URS)
1988 Calgary
 Bonnie Blair (USA)  Christa Rothenburger (GDR)  Karin Enke (GDR)
1992 Albertville
 Bonnie Blair (USA)  Ye Qiaobo (CHN)  Christa Luding-Rothenburger (GER)
1994 Lillehammer
 Bonnie Blair (USA)  Susan Auch (CAN)  Franziska Schenk (GER)
1998 Nagano
 Catriona Le May Doan (CAN)  Susan Auch (CAN)  Tomomi Okazaki (JPN)
2002 Salt Lake City
 Catriona Le May Doan (CAN)  Monique Garbrecht-Enfeldt (GER)  Sabine Völker (GER)
2006 Turin
 Svetlana Zhurova (RUS)  Wang Manli (CHN)  Ren Hui (CHN)
2010 Vancouver
 Lee Sang-hwa (KOR)  Jenny Wolf (GER)  Wang Beixing (CHN)
2014 Sochi
 Lee Sang-hwa (KOR)  Olga Fatkulina (RUS)  Margot Boer (NED)

1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
 Klara Guseva (URS)  Helga Haase (EUA)  Tamara Rylova (URS)
1964 Innsbruck
 Lidiya Skoblikova (URS)  Irina Yegorova (URS)  Kaija Mustonen (FIN)
1968 Grenoble
 Carry Geijssen (NED)  Lyudmila Titova (URS)  Dianne Holum (USA)
1972 Sapporo
 Monika Pflug (FRG)  Atje Keulen-Deelstra (NED)  Anne Henning (USA)
1976 Innsbruck
 Tatyana Averina (URS)  Leah Poulos (USA)  Sheila Young (USA)
1980 Lake Placid
 Natalya Petrusyova (URS)  Leah Poulos-Mueller (USA)  Sylvia Albrecht (GDR)
1984 Sarajevo
 Karin Enke (GDR)  Andrea Schöne (GDR)  Natalya Petrusyova (URS)
1988 Calgary
 Christa Rothenburger (GDR)  Karin Enke (GDR)  Bonnie Blair (USA)
1992 Albertville
 Bonnie Blair (USA)  Ye Qiaobo (CHN)  Monique Garbrecht (GER)
1994 Lillehammer
 Bonnie Blair (USA)  Anke Baier (GER)  Ye Qiaobo (CHN)
1998 Nagano
 Marianne Timmer (NED)  Christine Witty (USA)  Catriona Le May Doan (CAN)
2002 Salt Lake City
 Christine Witty (USA)  Sabine Völker (GER)  Jennifer Rodriguez (USA)
2006 Turin
 Marianne Timmer (NED)  Cindy Klassen (CAN)  Anni Friesinger (GER)
2010 Vancouver
 Christine Nesbitt (CAN)  Annette Gerritsen (NED)  Laurine van Riessen (NED)
2014 Sochi
 Zhang Hong (CHN)  Ireen Wüst (NED)  Margot Boer (NED)

1500 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
 Lidiya Skoblikova (URS)  Elwira Seroczyńska (POL)  Helena Pilejczyk (POL)
1964 Innsbruck
 Lidiya Skoblikova (URS)  Kaija Mustonen (FIN)  Berta Kolokoltseva (URS)
1968 Grenoble
 Kaija Mustonen (FIN)  Carry Geijssen (NED)  Stien Kaiser (NED)
1972 Sapporo
 Dianne Holum (USA)  Stien Baas-Kaiser (NED)  Atje Keulen-Deelstra (NED)
1976 Innsbruck
 Galina Stepanskaya (URS)  Sheila Young (USA)  Tatyana Averina (URS)
1980 Lake Placid
 Annie Borckink (NED)  Ria Visser (NED)  Sabine Becker (GDR)
1984 Sarajevo
 Karin Enke (GDR)  Andrea Schöne (GDR)  Natalya Petrusyova (URS)
1988 Calgary
 Yvonne van Gennip (NED)  Karin Enke (GDR)  Andrea Ehrig (GDR)
1992 Albertville
 Jacqueline Börner (GER)  Gunda Niemann (GER)  Seiko Hashimoto (JPN)
1994 Lillehammer
 Emese Hunyady (AUT)  Svetlana Fedotkina (RUS)  Gunda Niemann (GER)
1998 Nagano
 Marianne Timmer (NED)  Gunda Niemann-Stirnemann (GER)  Christine Witty (USA)
2002 Salt Lake City
 Anni Friesinger (GER)  Sabine Völker (GER)  Jennifer Rodriguez (USA)
2006 Turin
 Cindy Klassen (CAN)  Kristina Groves (CAN)  Ireen Wüst (NED)
2010 Vancouver
 Ireen Wüst (NED)  Kristina Groves (CAN)  Martina Sáblíková (CZE)
2014 Sochi
 Jorien ter Mors (NED)  Ireen Wüst (NED)  Lotte van Beek (NED)

3000 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Squaw Valley
 Lidiya Skoblikova (URS)  Valentina Stenina (URS)  Eevi Huttunen (FIN)
1964 Innsbruck
 Lidiya Skoblikova (URS)  Han Pil-Hwa (PRK) None awarded
 Valentina Stenina (URS)
1968 Grenoble
 Ans Schut (NED)  Kaija Mustonen (FIN)  Stien Kaiser (NED)
1972 Sapporo
 Stien Baas-Kaiser (NED)  Dianne Holum (USA)  Atje Keulen-Deelstra (NED)
1976 Innsbruck
 Tatyana Averina (URS)  Andrea Mitscherlich (GDR)  Lisbeth Korsmo (NOR)
1980 Lake Placid
 Bjørg Eva Jensen (NOR)  Sabine Becker (GDR)  Beth Heiden (USA)
1984 Sarajevo
 Andrea Schöne (GDR)  Karin Enke (GDR)  Gabi Schönbrunn (GDR)
1988 Calgary
 Yvonne van Gennip (NED)  Andrea Ehrig (GDR)  Gabi Zange (GDR)
1992 Albertville
 Gunda Niemann (GER)  Heike Warnicke (GER)  Emese Hunyady (AUT)
1994 Lillehammer
 Svetlana Bazhanova (RUS)  Emese Hunyady (AUT)  Claudia Pechstein (GER)
1998 Nagano
 Gunda Niemann-Stirnemann (GER)  Claudia Pechstein (GER)  Anni Friesinger (GER)
2002 Salt Lake City
 Claudia Pechstein (GER)  Renate Groenewold (NED)  Cindy Klassen (CAN)
2006 Turin
 Ireen Wüst (NED)  Renate Groenewold (NED)  Cindy Klassen (CAN)
2010 Vancouver
 Martina Sáblíková (CZE)  Stephanie Beckert (GER)  Kristina Groves (CAN)
2014 Sochi
 Ireen Wüst (NED)  Martina Sáblíková (CZE)  Olga Graf (RUS)

5000 metres

Games Gold Silver Bronze
1988 Calgary
 Yvonne van Gennip (NED)  Andrea Ehrig (GDR)  Gabi Zange (GDR)
1992 Albertville
 Gunda Niemann (GER)  Heike Warnicke (GER)  Claudia Pechstein (GER)
1994 Lillehammer
 Claudia Pechstein (GER)  Gunda Niemann (GER)  Hiromi Yamamoto (JPN)
1998 Nagano
 Claudia Pechstein (GER)  Gunda Niemann-Stirnemann (GER)  Lyudmila Prokasheva (KAZ)
2002 Salt Lake City
 Claudia Pechstein (GER)  Gretha Smit (NED)  Clara Hughes (CAN)
2006 Turin
 Clara Hughes (CAN)  Claudia Pechstein (GER)  Cindy Klassen (CAN)
2010 Vancouver
 Martina Sáblíková (CZE)  Stephanie Beckert (GER)  Clara Hughes (CAN)
2014 Sochi
 Martina Sáblíková (CZE)  Ireen Wüst (NED)  Carien Kleibeuker (NED)

Team pursuit

Games Gold Silver Bronze
2006 Turin
 Germany (GER)
Daniela Anschütz-Thoms
Anni Friesinger
Lucille Opitz
Claudia Pechstein
Sabine Völker
 Canada (CAN)
Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
 Russia (RUS)
Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
Galina Likhachova
Yekaterina Lobysheva
Svetlana Vysokova
2010 Vancouver
 Germany (GER)
Daniela Anschütz-Thoms
Stephanie Beckert
Anni Friesinger-Postma
Katrin Mattscherodt
 Japan (JPN)
Masako Hozumi
Nao Kodaira
Maki Tabata
 Poland (POL)
Katarzyna Bachleda-Curuś
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
2014 Sochi
 Netherlands (NED)
Lotte van Beek
Marrit Leenstra
Jorien ter Mors
Ireen Wüst
 Poland (POL)
Katarzyna Bachleda-Curuś
Natalia Czerwonka
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
 Russia (RUS)
Olga Graf
Yekaterina Lobysheva
Yekaterina Shikhova
Yuliya Skokova

Discontinued

Men's all-round

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
 Clas Thunberg (FIN)  Roald Larsen (NOR)  Julius Skutnabb (FIN)

Statistics

Athlete medal leaders

German Claudia Pechstein has won more medals than any other speed skater.
Canadian Clara Hughes (who won two bronze medals at the 1996 Summer Olympics) is the only athlete to have won multiple medals at both the Summer and Winter Olympics.
Athlete Nation Olympics Gold Silver Bronze Total
Pechstein, ClaudiaClaudia Pechstein  Germany (GER) 1992–2006 5 2 2 9
Wust, IreenIreen Wüst  Netherlands (NED) 2006–2014 4 3 1 8
Enke, KarinKarin Enke  East Germany (GDR) 1980–1988 3 4 1 8
Niemann, GundaGunda Niemann  Germany (GER) 1988–1998 3 4 1 8
Thunberg, ClasClas Thunberg  Finland (FIN) 1924–1928 5 1 1 7
Ballangrud, IvarIvar Ballangrud  Norway (NOR) 1928–1936 4 2 1 7
Kramer, SvenSven Kramer  Netherlands (NED) 2006–2014 3 2 2 7
Schone, AndreaAndrea Schöne  East Germany (GDR) 1976–1988 1 5 1 7
Skoblikova, LidiyaLidiya Skoblikova  Soviet Union (URS) 1960–1968 6 0 0 6
Blair, BonnieBonnie Blair  United States (USA) 1984–1994 5 0 1 6
Klassen, CindyCindy Klassen  Canada (CAN) 2002–2006 1 2 3 6
Ritsma, RintjeRintje Ritsma  Netherlands (NED) 1992–2006 0 2 4 6
Larsen, RoaldRoald Larsen  Norway (NOR) 1924–1928 0 2 4 6
Heiden, EricEric Heiden  United States (USA) 1976–1980 5 0 0 5
Koss, Johann OlavJohann Olav Koss  Norway (NOR) 1992–1994 4 1 0 5
Grishin, YevgenyYevgeny Grishin  Soviet Union (URS) 1956–1968 4 1 0 5
Sablikova, MartinaMartina Sáblíková  Czech Republic (CZE) 2006–2014 3 1 1 5
Friesinger-Postma, AnniAnni Friesinger-Postma  Germany (GER) 1998–2010 3 0 2 5
Johannesen, KnutKnut Johannesen  Norway (NOR) 1956–1964 2 2 1 5
Hedrick, ChadChad Hedrick  United States (USA) 2006–2010 1 2 2 5

Medals per year

    = Countries that did not participate in the Olympic Winter Games in that year, or didn't exist at the time.
Key
  • Bolded numbers indicate the highest medal count at that year's Olympic Games.
Country 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Total
 Belarus (BLR)                                 1 1
 Belgium (BEL)     1 1
 Canada (CAN) 5 1 1 1 3 1 5 3 8 5 2 35
 China (CHN)                         2 1 2 1 1 7
 Czech Republic (CZE)                                 3 2 5
 Finland (FIN) 8 4 4 2 1 1 2 2 24
 Germany (GER)                       11 6 6 8 3 4 38
 Unified Team of Germany (EUA)             2                           2
 East Germany (GDR)                   1 4 11 13               29
 West Germany (FRG)                   1 2               3
 Italy (ITA) 3 3
 Japan (JPN)     1 1 4 2 3 1 3 15
 Kazakhstan (KAZ)                                 1 1
 Netherlands (NED)     3 1 1 9 9 5 4 7 4 4 11 8 9 7 23 105
 North Korea (PRK)                 1             1
 Norway (NOR) 7 6 2 6 6 6 2 3 7 4 4 5 7 1 5 5 1 2 1 80
 Poland (POL) 2 1 3 6
 Russia (RUS)                                 5 3 2 3 13
 South Korea (KOR)           1 1 5 2 9
 Soviet Union (URS)             7 12 12 2 3 9 4 9 2               60
 Sweden (SWE) 3 1 2 1 1 2 2 2 2 16
 United States (USA) 1 1 5 1 2 2 2 1 5 4 6 8 3 2 3 2 8 7 4 67

Medal sweep events

These are events in which athletes from one NOC won all three medals.

Games Event NOC Gold Silver Bronze
1964 Innsbruck Women's 500 meters  Soviet Union (URS) Lidiya Skoblikova Irina Yegorova Tatyana Sidorova
Men's 5000 meters  Norway (NOR) Knut Johannesen Per Ivar Moe Fred Anton Maier
1984 Sarajevo Women's 3000 meters  East Germany (GDR) Andrea Schöne Karin Enke Gabi Schönbrunn
1992 Albertville Women's 5000 meters  Germany (GER) Gunda Niemann Heike Warnicke Claudia Pechstein
1998 Nagano Men's 10000 meters  Netherlands (NED) Gianni Romme Bob de Jong Rintje Ritsma
Women's 3000 meters  Germany (GER) Gunda Niemann-Stirnemann Claudia Pechstein Anni Friesinger
2014 Sochi Men's 5000 meters  Netherlands (NED) Sven Kramer Jan Blokhuijsen Jorrit Bergsma
Men's 500 meters Michel Mulder Jan Smeekens Ronald Mulder
Women's 1500 meters * Jorien ter Mors Ireen Wüst Lotte van Beek
Men's 10000 meters Jorrit Bergsma Sven Kramer Bob de Jong

*The Netherlands' positions at the 2014 Winter Olympics women's 1500 meters is the first, and only, time in Olympic speed skating history that athletes from one country have taken positions 1, 2, 3 and 4 (Marrit Leenstra).

See also

References

General
Specific
  1. ^
  2. ^ The results of those events are not considered official and are not included in this list.
  3. ^ a b c d
  4. ^
  5. ^
  6. ^ a b
  7. ^

External links

  • Speed Skating - Olympics at Sports-reference.com
  • Olympic Review and Revue Olympique. LA84 Foundation


This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.