World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Wrestling at the 1984 Summer Olympics – Men

Article Id: WHEBN0018714493
Reproduction Date:

Title: Wrestling at the 1984 Summer Olympics – Men  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Vlado Lisjak, Wrestling at the 1984 Summer Olympics, 1984 Summer Olympics, Wrestling at the 1984 Summer Olympics – Men's freestyle 52 kg, Wrestling at the 1984 Summer Olympics – Men's freestyle 57 kg
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

Wrestling at the 1984 Summer Olympics – Men

Wrestling at the
1984 Summer Olympics

Freestyle Greco-Roman
  48 kg     48 kg  
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  68 kg     68 kg  
  74 kg     74 kg
  82 kg     82 kg
  90 kg     90 kg
  100 kg     100 kg
  +100 kg     +100 kg

The Men's Greco-Roman 68 kg at the 1984 Summer Olympics as part of the wrestling program were held at the Anaheim Convention Center, Anaheim, California.

Medalists

Gold  Vlado Lisjak
Yugoslavia (YUG)
Silver  Tapio Sipilä
Finland (FIN)
Bronze  James Martinez
United States (USA)

Tournament results

The wrestlers are divided into 2 groups. The winner of each group decided by a double-elimination system.

Legend
  • TF — Won by Fall
  • ST — Won by Technical Superiority, 12 points difference
  • PP — Won by Points, 1-7 points difference, the loser with points
  • PO — Won by Points, 1-7 points difference, the loser without points
  • SP — Won by Points, 8-11 points difference, the loser with points
  • SO — Won by Points, 8-11 points difference, the loser without points
  • P0 — Won by Passivity, scoring zero points
  • P1 — Won by Passivity, while leading by 1-7 points
  • PS — Won by Passivity, while leading by 8-11 points
  • DC — Won by Decision, 0-0 score
  • PA — Won by Opponent Injury
  • DQ — Won by Forfeit
  • DNA — Did not appear
  • L — Losses
  • ER — Round of Elimination
  • CP — Classification Points
  • TP — Technical Points

Eliminatory round

Group A

L CP TP L
Round 1
1  Seiji Nemoto (JPN) 1-3 PP 5-6  Dietmar Streitler (AUT) 0
0  Sümer Koçak (TUR) 3-1 PP 12-9  Lee Yeun-Ik (KOR) 1
0  Ştefan Negrişan (ROU) 3-1 PP 7-3  Said Souaken (MAR) 1
0  Vlado Lisjak (YUG) Bye
Round 2
0  Vlado Lisjak (YUG) 3-0 PO 7-0  Seiji Nemoto (JPN) 2
0  Dietmar Streitler (AUT) 3-0 P1 5:28  Sümer Koçak (TUR) 1
2  Lee Yeun-Ik (KOR) 0-3 PO 0-5  Ştefan Negrişan (ROU) 0
1  Said Souaken (MAR) Bye
Round 3
2  Said Souaken (MAR) 1-3 PP 5-7  Dietmar Streitler (AUT) 0
0  Vlado Lisjak (YUG) 3-1 PP 11-4  Sümer Koçak (TUR) 2
0  Ştefan Negrişan (ROU) Bye
Final
 Ştefan Negrişan (ROU) 1-3 DC 0-0  Vlado Lisjak (YUG)
 Dietmar Streitler (AUT) 0-3.5 PS 5:33  Ştefan Negrişan (ROU)
 Vlado Lisjak (YUG) 3-1 PP 8-6  Dietmar Streitler (AUT)
Wrestler L ER CP Final
 Vlado Lisjak (YUG) 0 - 6 6
 Ştefan Negrişan (ROU) 0 - 6 4.5
 Dietmar Streitler (AUT) 0 - 9 1
 Sümer Koçak (TUR) 2 3 4
 Said Souaken (MAR) 2 3 2
 Lee Yeun-Ik (KOR) 2 2 1
 Seiji Nemoto (JPN) 2 2 1

Group B

L CP TP L
Round 1
0  Mohamed Al-Nakdali (SYR) 4-0 ST 12-0  Boris Goldstein (ARG) 1
0  Tapio Sipilä (FIN) 3-0 PO 5-0  Gerry Svensson (SWE) 1
0  James Martinez (USA) 4-0 TF 2:44  Antonios Papadopoulos (GRE) 1
0  Shaban Ibrahim (EGY) Bye
Round 2
1  Shaban Ibrahim (EGY) 0-4 TF 0:48  Mohamed Al-Nakdali (SYR) 0
2  Boris Goldstein (ARG) 0-4 ST 3-15  Tapio Sipilä (FIN) 0
2  Gerry Svensson (SWE) 0-4 TF 5:59  James Martinez (USA) 0
1  Antonios Papadopoulos (GRE) Bye
Round 3
2  Antonios Papadopoulos (GRE) 1-3 PP 3-5  Shaban Ibrahim (EGY) 1
1  Mohamed Al-Nakdali (SYR) 0-4 ST 0-12  Tapio Sipilä (FIN) 0
0  James Martinez (USA) Bye
Round 4
0  James Martinez (USA) 3-1 PP 9-7  Mohamed Al-Nakdali (SYR) 2
2  Shaban Ibrahim (EGY) 0-3 P1 1:19  Tapio Sipilä (FIN) 0
Final
 James Martinez (USA) 1-3 PP 2-5  Tapio Sipilä (FIN)
Wrestler L ER CP Final
 Tapio Sipilä (FIN) 0 - 14 3
 James Martinez (USA) 1 - 11 1
 Mohamed Al-Nakdali (SYR) 2 4 9
 Shaban Ibrahim (EGY) 2 4 3
 Antonios Papadopoulos (GRE) 2 3 1
 Gerry Svensson (SWE) 2 2 0
 Boris Goldstein (ARG) 2 2 0

Final round

CP TP
5th place match
 Dietmar Streitler (AUT) 3-1 PP 8-4  Mohamed Al-Nakdali (SYR)
Bronze medal match
 Ştefan Negrişan (ROU) 0-4 TF 0:25  James Martinez (USA)
Gold medal match
 Vlado Lisjak (YUG) 4-0 TF 0:57  Tapio Sipilä (FIN)

Final standings

  1.  Vlado Lisjak (YUG)
  2.  Tapio Sipilä (FIN)
  3.  James Martinez (USA)
  4.  Ştefan Negrişan (ROU)
  5.  Dietmar Streitler (AUT)
  6.  Mohamed Al-Nakdali (SYR)
  7.  Shaban Ibrahim (EGY)
  8.  Sümer Koçak (TUR)

References

  • Official Report
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.