World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2004-05 UEFA Cup

 

2004-05 UEFA Cup

2004–05 UEFA Cup
Tournament details
Dates 13 July 2004 – 18 May 2005
Teams 145
Final positions
Champions Russia CSKA Moscow (1st title)
Runners-up Portugal Sporting CP
Tournament statistics
Matches played 305
Top scorer(s) England Alan Shearer (11 goals)

The 2004–05 UEFA Cup was the 34th edition of the UEFA Cup. The format of the competition had changed from previous seasons; an extra qualifying round was introduced, as was a group phase in first round. The group stage operated in a single round-robin format consisting of eight groups of five teams, each team plays two games at home and two away and the top three finishers of each group progress to the knock-out round. The tournament was won by CSKA Moscow, coming from behind in the final against Sporting Clube de Portugal. It was the first win by a Russian side in any European competition, and was even more impressive considering that the final was held at the José Alvalade Stadium, the home of Sporting. The match was refereed by Graham Poll.

Valencia were the defending champions, but were eliminated by Steaua București in the Round of 32 after dropping out of the UEFA Champions League Group Stage.

Qualifying rounds

Excluded teams: Kazakhstan Tobol Kostanay and Kazakhstan Kairat Almaty

First qualifying round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Pennarossa San Marino 1–9 Bosnia and Herzegovina FK Željezničar 1–5 0–4
FC Santa Coloma Andorra 0–4 Bosnia and Herzegovina Modriča 0–1 0–3
MIKA Armenia 1–2 Hungary Budapest Honvéd 0–1 1–1
Levadia Estonia 3–1 Republic of Ireland Bohemian 0–0 3–1
Shirak Armenia 1–4 Moldova Tiraspol 1–2 0–2
Partizani Albania 5–4 Malta Birkirkara 4–2 1–2
Haverfordwest County Wales 1–4 Iceland FH 0–1 1–3
Nistru Otaci Moldova 3–2 Belarus Shakhtyor Soligorsk 1–1 2–1
Illichivets Mariupol Ukraine 4–0 Armenia Banants 2–0 2–0
ÍA Akraness Iceland 6–3 Estonia TVMK 4–2 2–1
Ekranas Lithuania 3–1 Luxembourg F91 Dudelange 1–0 2–1
Oţelul Galaţi Romania 8–1 Albania Dinamo Tirana 4–0 4–1
Öster Sweden 4–1 Wales Total Network Solutions 2–0 2–1
Haka Finland 5–2 Luxembourg Etzella Ettelbruck 2–1 3–1
Tbilisi Georgia (country) 5–1 Azerbaijan Shamkir 1–0 4–1
Vaduz Liechtenstein 4–2 Republic of Ireland Longford Town 1–0 3–2
Sileks Kratovo Republic of Macedonia 1–2 Slovenia Maribor 0–1 1–1
Portadown Northern Ireland 2–4 Lithuania Žalgiris Vilnius 2–2 0–2
Dukla Banská Bystrica Slovakia 4–0 Azerbaijan Karabakh 3–0 1–0
Glentoran Northern Ireland 4–3 Finland Allianssi 2–2 2–1
BATE Borisov Belarus 2–4 Georgia (country) Dinamo Tbilisi 2–3 0–1
B36 Tórshavn Faroe Islands 2–11 Latvia Liepājas Metalurgs 1–3 1–8
Omonia Cyprus 8–1 Republic of Macedonia Sloga Jugomagnat 4–0 4–1
B68 Toftir Faroe Islands 0–11 Latvia Ventspils 0–3 0–8
Marsaxlokk Malta 0–3 Slovenia Primorje 0–1 0–2

Second qualifying round

12 August and 26 August 2004.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Glentoran Northern Ireland 1–3 Sweden Elfsborg 0–1 1–2
Odd Grenland Norway 4–3 Lithuania Ekranas 3–1 1–2
Beveren Belgium 5–2 Liechtenstein Vaduz 3–1 2–1
Ventspils Latvia 1–1 (a) Denmark Brøndby 0–0 1–1
Hammarby Sweden 4–1 Iceland ÍA Akranes 2–0 2–1
Stabæk Norway 6–2 Finland Haka 3–1 3–1
Bodø/Glimt Norway 3–3 (p) Estonia Levadia 2–1 1–2
FH Iceland 4–3 Scotland Dunfermline Athletic 2–2 2–1
Žalgiris Vilnius Lithuania 1–3 Denmark Aalborg BK 1–3 0–0
Öster Sweden 3–3 (a) Latvia Liepājas Metalurgs 2–2 1–1
Gençlerbirliği Turkey 2–2 (a) Croatia Rijeka 1–0 1–2
Levski Sofia Bulgaria 8–0 Bosnia and Herzegovina Modriča 5–0 3–0
Hapoel Bnei Sakhnin Israel 6–1 Albania Partizani 3–0 3–1
Železnik Serbia and Montenegro 4–5 Romania Steaua București 2–4 2–1
Budućnost Banatski Dvor Serbia and Montenegro 2–2 (a) Slovenia Maribor 1–2 1–0
Željezničar Sarajevo Bosnia and Herzegovina 1–9 Bulgaria Litex Lovech 1–2 0–7
Dinamo Zagreb Croatia 4–2 Slovenia Primorje 4–0 0–2
Omonia Cyprus 2–4 Bulgaria CSKA Sofia 1–1 1–3 (aet)
Oţelul Galaţi Romania 0–1 Serbia and Montenegro Partizan 0–0 0–1
AEK Larnaca Cyprus 3–4 Israel Maccabi Petah Tikva 3–0 0–4
Terek Grozny Russia 2–0 Poland Lech Poznań 1–0 1–0
Slavia Prague Czech Republic 3–3 (a) Georgia (country) Dinamo Tbilisi 3–1 0–2
Rapid Wien Austria 3–2 Russia Rubin Kazan 0–2 3–0
Illichivets Mariupol Ukraine 0–3 Austria Austria Wien 0–0 0–3
Dukla Banská Bystrica Slovakia 4–2 Switzerland Wil 3–1 1–1
Nistru Otaci Moldova 1–6 Czech Republic Sigma Olomouc 1–2 0–4
Artmedia Bratislava Slovakia 1–4 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–3 1–1
Pasching Austria 3–3 (a) Russia Zenit St. Petersburg 3–1 0–2
Újpest Hungary 5–1 Switzerland Servette 3–1 2–0
Metalurh Donetsk Ukraine 5–1 Moldova Tiraspol 3–0 2–1
Tbilisi Georgia (country) 0–7 Poland Legia Warszawa 0–1 0–6
Amica Wronki Poland 1–1 (p) Hungary Budapest Honvéd 1–0 0–1

First round

Main article: 2004–05 UEFA Cup first round
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Grazer AK Austria 5–1 Bulgaria Litex Lovech 5–0 0–1
Metalurh Donetsk Ukraine 0–6 Italy Lazio 0–3 0–3
Bodø/Glimt Norway 1–2 Turkey Beşiktaş 1–1 0–1
Shelbourne Republic of Ireland 2–4 France Lille 2–2 0–2
Hearts Scotland 5–3 Portugal Braga 3–1 2–2
Austria Wien Austria 4–1 Poland Legia Warszawa 1–0 3–1
Dukla Banská Bystrica Slovakia 0–5 Portugal Benfica 0–3 0–2
Partizan Serbia and Montenegro 3–1 Romania Dinamo Bucureşti 3–1 0–0
Parma Italy 3–2 Slovenia Maribor 3–2 0–0
Real Zaragoza Spain 4–2 Czech Republic Sigma Olomouc 1–0 3–2
Sporting CP Portugal 2–0 Austria Rapid Wien 2–0 0–0
Newcastle United England 7–1 Israel Hapoel Bnei Sakhnin 2–0 5–1
Steaua București Romania 4–3 Bulgaria CSKA Sofia 2–1 2–2
Wisła Kraków Poland 5–5 (a) Georgia (country) Dinamo Tbilisi 4–3 1–2
Utrecht Netherlands 4–3 Sweden Djurgården 4–0 0–3
Millwall England 2–4 Hungary Ferencváros 1–1 1–3
Schalke 04 Germany 9–1 Latvia Liepājas Metalurgs 5–1 4–0
Maccabi Haifa Israel 1–2 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–2
Terek Grozny Russia 1–3 Switzerland Basel 1–1 0–2
Odd Grenland Norway 1–5 Netherlands Feyenoord 0–1 1–4
Aalborg BK Denmark 1–3 France Auxerre 1–1 0–2
Sevilla Spain 4–1 Portugal Nacional 2–0 2–1
Gorica Slovenia 1–2 Greece AEK Athens 1–1 0–1
Standard Liège Belgium 1–1 (a) Germany Bochum 0–0 1–1
Zenit St. Petersburg Russia 6–1 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 4–0 2–1
Trabzonspor Turkey 3–4 Spain Athletic Bilbao 3–2 0–2
Újpest Hungary 1–7 Germany Stuttgart 1–3 0–4
Panionios Greece 3–2 Italy Udinese 3–1 0–1
Maccabi Petah Tikva Israel 0–5 Netherlands Heerenveen cancelled[1] 0–5
Levski Sofia Bulgaria 1–2 Belgium Beveren 1–1 0–1
Dinamo Zagreb Croatia 2–0 Sweden Elfsborg 2–0 0–0
FH Iceland 1–5 Germany Alemannia Aachen 1–5 0–0
Middlesbrough England 4–1 Czech Republic Baník Ostrava 3–0 1–1
Club Brugge Belgium 6–1 France Châteauroux 4–0 2–1
PAOK Greece 3–5 Netherlands AZ 2–3 1–2
Ventspils Latvia 1–2 Poland Amica Wronki 1–1 0–1
Sochaux France 9–0 Norway Stabæk 4–0 5–0
Egaleo Greece 2–1 Turkey Gençlerbirliği 1–0 1–1
Marítimo Portugal 1–1 (2-4p) Scotland Rangers 1–0 0–1
Hammarby Sweden 1–5 Spain Villarreal 1–2 0–3
  • ^1 Due to safety concerns in Israel, the first leg was cancelled by UEFA.

Group stage

Main article: 2004–05 UEFA Cup group stage

Matchday one
Feyenoord 3–0 Hearts
Schalke 04 1–1 Basel
Matchday two
Hearts 0–1 Schalke 04
Ferencváros 1–1 Feyenoord
Matchday three
Schalke 04 2–0 Ferencváros
Basel 1–2 Hearts
Matchday four
Ferencváros 1–2 Basel
Feyenoord 2–1 Schalke 04
Matchday five
Hearts 0–1 Ferencváros
Basel 1–0 Feyenoord

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

Group B

|- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Spain Athletic Bilbao | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7

| 9 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Romania Steaua București | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1

| 6 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Italy Parma | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | −1

| 6 |- style=" "


| style="text-align: left" | Turkey Beşiktaş | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0

| 4 |- style=" "


| style="text-align: left" | Belgium Standard Liège | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 11 | −7

| 4 |}

Matchday one
Steaua București 2–0 Standard Liège
Athletic Bilbao 2–0 Parma
Matchday two
Parma 1–0 Steaua București
Beşiktaş 3–1 Athletic Bilbao
Matchday three
Steaua București 2–1 Beşiktaş
Standard Liège 2–1 Parma
Matchday four
Beşiktaş 1–1 Standard Liège
Athletic Bilbao 1–0 Steaua București
Matchday five
Parma 3–2 Beşiktaş
Standard Liège 1–7 Athletic Bilbao

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

|}


Matchday one
Dnipro Dnipropetrovsk 3–2 Club Brugge
Real Zaragoza 2–0 Utrecht
Matchday two
Utrecht 1–2 Dnipro Dnipropetrovsk
Austria Wien 1–0 Real Zaragoza
Matchday three
Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 Austria Wien
Club Brugge 1–0 Utrecht
Matchday four
Austria Wien 1–1 Club Brugge
Real Zaragoza 2–1 Dnipro Dnipropetrovsk
Matchday five
Utrecht 1–2 Austria Wien
Club Brugge 1–1 Real Zaragoza

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

Group D

|- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | England Newcastle United | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7

| 10 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | France Sochaux | 4 | 3 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0

| 9 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Portugal Sporting CP | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 3 | +6

| 7 |- style=" "


| style="text-align: left" | Greece Panionios | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 8 | −2

| 3 |- style=" "


| style="text-align: left" | Georgia (country) Dinamo Tbilisi | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 13 | −11

| 0 |}

Matchday one
Dinamo Tbilisi 0–2 Sochaux
Panionios 0–1 Newcastle United
Matchday two
Newcastle United 2–0 Dinamo Tbilisi
Sporting CP 4–1 Panionios
Matchday three
Dinamo Tbilisi 0–4 Sporting CP
Sochaux 0–4 Newcastle United
Matchday four
Sporting CP 0–1 Sochaux
Panionios 5–2 Dinamo Tbilisi
Matchday five
Newcastle United 1–1 Sporting CP
Sochaux 1–0 Panionios

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

|}


Matchday one
Lazio 1–1 Villareal
Egaleo 0–1 Middlesbrough
Matchday two
Middlesbrough 2–0 Lazio
Partizan 4–0 Egaleo
Matchday three
Lazio 2–2 Partizan
Villareal 2–0 Middlesbrough
Matchday four
Partizan 1–1 Villareal
Egaleo 2–2 Lazio
Matchday five
Middlesbrough 3–0 Partizan
Villareal 4–0 Egaleo

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

Group F

|- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Netherlands AZ | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3

| 9 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | France Auxerre | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4

| 7 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Austria GAK | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1

| 7 |- style=" "


| style="text-align: left" | Scotland Rangers | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 3 | +5

| 6 |- style=" "


| style="text-align: left" | Poland Amica Wronki | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 16 | −13

| 0 |}

Matchday one
Amica Wronki 0–5 Rangers
Auxerre 0–0 GAK
Matchday two
GAK 3–1 Amica Wronki
AZ 2–0 Auxerre
Matchday three
Amica Wronki 1–3 AZ
Rangers 3–0 GAK
Matchday four
AZ 1–0 Rangers
Auxerre 5–1 Amica Wronki
Matchday five
GAK 2–0 AZ
Rangers 0–2 Auxerre

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

|}


Matchday one
Benfica 4–2 Heerenveen
Beveren 1–5 Stuttgart
Matchday two
Stuttgart 3–0 Benfica
Dinamo Zagreb 6–1 Beveren
Matchday three
Benfica 2–0 Dinamo Zagreb
Heerenveen 1–0 Stuttgart
Matchday four
Dinamo Zagreb 2–2 Heerenveen
Beveren 0–3 Benfica
Matchday five
Stuttgart 2–1 Dinamo Zagreb
Heerenveen 1–0 Beveren

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

Group H

|- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | France Lille | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2

| 9 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Spain Sevilla | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2

| 7 |- style="background-color:#ccffcc; "


| style="text-align: left" | Germany Alemannia Aachen | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1

| 7 |- style=" "


| style="text-align: left" | Russia Zenit St. Petersburg | 4 | 1 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3

| 5 |- style=" "


| style="text-align: left" | Greece AEK Athens | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 12 | −8

| 0 |}

Matchday one
Zenit St. Petersburg 5–1 AEK Athens
Alemannia Aachen 1–0 Lille
Matchday two
Lille 2–1 Zenit St. Petersburg
Sevilla 2–0 Alemannia Aachen
Matchday three
Zenit St. Petersburg 1–1 Sevilla
AEK Athens 1–2 Lille
Matchday four
Sevilla 3–2 AEK Athens
Alemannia Aachen 2–2 Zenit St. Petersburg
Matchday five
Lille 1–0 Sevilla
AEK Athens 0–2 Alemannia Aachen

| style="width:50%; text-align:left; vertical-align:top;" |

|}

Knock-out stage

Main article: 2004–05 UEFA Cup final phase

Bracket

Round of 32

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Olympiacos Greece 2–0 France Sochaux 1–0 1–0
Heerenveen Netherlands 2–4 England Newcastle United 1–2 1–2
Grazer AK Austria 3–4 England Middlesbrough 2–2 1–2
Sporting CP Portugal 4–2 Netherlands Feyenoord 2–1 2–1
Valencia Spain 2–2 (p) Romania Steaua București 2–0 0–2
Dynamo Kyiv Ukraine 0–2 Spain Villarreal 0–0 0–2
Shakhtar Donetsk Ukraine 2–1 Germany Schalke 04 1–1 1–0
Alemannia Aachen Germany 1–2 Netherlands AZ 0–0 1–2
Austria Wien Austria 2–1 Spain Athletic Bilbao 0–0 2–1
Fenerbahçe Turkey 1–3 Spain Real Zaragoza 0–1 1–2
Panathinaikos Greece 1–2 Spain Sevilla 1–0 0–2
Parma Italy 2–0 Germany Stuttgart 0–0 2–0 (aet)
Partizan Serbia and Montenegro 3–2 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 2–2 1–0
CSKA Moscow Russia 3–1 Portugal Benfica 2–0 1–1
Basel Switzerland 0–2 France Lille 0–0 0–2
Ajax Netherlands 2–3 France Auxerre 1–0 1–3

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Olympiacos Greece 1–7 England Newcastle United 1–3 0–4
Middlesbrough England 2–4 Portugal Sporting CP 2–3 0–1
Steaua București Romania 0–2 Spain Villarreal 0–0 0–2
Shakhtar Donetsk Ukraine 2–5 Netherlands AZ 1–3 1–2
Austria Wien Austria 3–3 (a) Spain Real Zaragoza 1–1 2–2
Sevilla Spain 0–1 Italy Parma 0–0 0–1
Partizan Serbia and Montenegro 1–3 Russia CSKA Moscow 1–1 0–2
Lille France 0–1 France Auxerre 0–1 0–0

Quarter-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Newcastle United England 2–4 Portugal Sporting CP 1–0 1–4
Villarreal Spain 2–3 Netherlands AZ 1–2 1–1
Austria Wien Austria 1–1 (a) Italy Parma 1–1 0–0
CSKA Moscow Russia 4–2 France Auxerre 4–0 0–2

Semi-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Sporting CP Portugal 4–4 (a) Netherlands AZ 2–1 2–3
Parma Italy 0–3 Russia CSKA Moscow 0–0 0–3

Final

Main article: 2005 UEFA Cup Final
18 May 2005
Sporting CP Portugal 1 – 3 Russia CSKA Moscow
Rogério Goal 29' Report A. Berezutskiy Goal 56'
Zhirkov Goal 65'
Vágner Love Goal 75'
Estádio José Alvalade, Lisbon
Attendance: 48,500
Referee: Graham Poll (England)
Winner of 2004–05 UEFA Cup
Russia
CSKA Moscow
1st Title

Top goalscorers

Rank Name Team Goals Minutes played
1 England Alan Shearer England Newcastle United 11 766'
2 Portugal Liédson Portugal Sporting CP 8 1277'
3 Austria Roland Kollmann Austria Grazer AK 7 551'
Brazil Cacau Germany Stuttgart 7 750'
5 Ivory Coast Bonaventure Kalou France Auxerre 6 1038'
6 Russia Aleksandr Kerzhakov Russia Zenit St. Petersburg 5 450'
Netherlands Patrick Kluivert England Newcastle United 5 452'
Spain Santiago Ezquerro Spain Athletic Bilbao 5 525'
Netherlands Erik Meijer Germany Alemannia Aachen 5 682'
Brazil Júlio Baptista Spain Sevilla 5 700'

See also

External links

  • 2004–05 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
  • Official Site
  • Results at RSSSF.com
  • All scorers 2004–05 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to preliminary round
  • 2004/05 UEFA Cup - results and line-ups (archive)

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.