World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2009–10 Cypriot First Division

Article Id: WHEBN0023065349
Reproduction Date:

Title: 2009–10 Cypriot First Division  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Antonio Núñez, Nea Salamis Famagusta, Hélio Roque, Bruno Aguiar, GSP Stadium, Christos Patsatzoglou, Christos Karipidis, Cafú (footballer born 1977), Leandro Marcolini Pedroso de Almeida, Constantinos Makrides
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2009–10 Cypriot First Division

Marfin Laiki League
Season 2009–10
Champions Omonoia
20th title
Relegated Aris
Nea Salamis
APEP
Champions League Omonoia
Europa League APOEL
Anorthosis
Apollon
Matches played 218
Goals scored 569 (2.61 per match)
Top goalscorer José Semedo (22 goals)
Joeano (22 goals)
Biggest home win APOEL 5–0 Aris
Biggest away win Enosis 0-4 Omonia
Highest scoring Ermis 5-3 Aris

Cypriot First Division 2009–10 will be the 72nd season of the Cypriot top-level football league. It started on 29 August 2009. APOEL were the defending champions.

Competition modus

Fourteen teams will participate in the competition. Eleven of them have also competed in the 2008–09 season while the remaining three teams were promoted from the Second Division.

Each team will play against every other team twice, once at home and once away, for a total of 26 matches. After these matches, the two teams with the worst records will be relegated to the Second Division. The remaining twelve teams will be divided into three groups of four teams each.

The teams ranked first through fourth will play out the champion and the participants for the European competitions. Teams ranked ninth through 12th will determine the third relegated club, while the remaining four teams will play a placement round. Every team plays twice against its group opponents. Regular season records are carried over without any modifications.

Team changes from 2009–10

Relegated to Second Division 2009–10:

  • 12th-placed team: APEP Pitsilia
  • 13th-placed team: Nea Salamis
  • 14th-placed team: Aris

Promoted from Second Division 2009–10:

Overview

Stadiums and Locations

Due to the ongoing Cypriot separation, several clubs originally located in the Turkish occupied part of the island play in the unoccupied part. Further, not all home grounds fulfil the requirements for Cypriot top-level football. Thus, the map depicts the current home ground of each team and not its original location.

Expression error: Unrecognized punctuation character "[".px; ">

Aris
AEP
Anorthosis
APOP
Doxa
Nea Salamis
Locations of home grounds for teams in Cypriot First Division 2009–10
Team Location Venue Capacity
AEL Limassol Limassol Tsirion Stadium 13,331
AEP Paphos Paphos Pafiako Stadium 10,000
Anorthosis Larnaca Antonis Papadopoulos Stadium 10,003
APEP Pitsilia Limassol Tsirion Stadium 13,331
APOEL Nicosia GSP Stadium 22,859
Apollon Limassol Limassol Tsirion Stadium 13,331
APOP Kinyras Peyias Peyia Peyia Municipal Stadium 3,828
Aris Limassol Limassol Tsirion Stadium 13,331
Doxa Katokopia Nicosia Makario Stadium 16,000
Enosis Neon Paralimni Paralimni Tasos Markou Stadium 5,800
Ermis Aradippou Achna Dasaki Stadium 7,000
Ethnikos Achna Achna Dasaki Stadium 7,000
Nea Salamis Famagusta Larnaca Ammochostos Stadium 5,500
Omonia Nicosia GSP Stadium 22,859

Personnel and sponsoring

Club Head coach Team Captain Kitmaker Shirt sponsor
AEL Limassol Czech Republic Dušan Uhrin, Jr. Bosnia and Herzegovina Dušan Kerkez Mass Sinergatiko Tamieftirio Lemesou
AEP Paphos Cyprus Demetris Ioannou Cyprus Giorgos Georgiou Puma Sinergatiko Tamieftirio Paphou
Anorthosis Cyprus Nikos Nicolaou Greece Nikos Katsavakis Puma Betfair
APEP Pitsilia Cyprus Stephen Constantine Cyprus Giorgos Constanti Legea KKCG
APOEL Serbia Ivan Jovanović Cyprus Marinos Satsias Puma MTN
Apollon Limassol Serbia Slobodan Krčmarević Argentina Gastón Sangoy Lotto Columbia
APOP Kinyras Peyias Cyprus Giorgos Polyviou Greece Theodoros Galanis Puma PrimeTel
Aris Limassol Cyprus Tasos Kyriakou Cyprus Giorgos Vasiliou Kappa John Theodorou Developers Ltd
Doxa Katokopia Cyprus Charalambos Christodoulou Cyprus Kyriacos Polykarpou Puma Cytanet
Enosis Neon Paralimni Republic of Macedonia Čedomir Janevski Cyprus Demos Goumenos Lotto Entegro Cyprus Ltd
Ermis Aradippou Serbia Dusan Mitošević Cyprus Lambros Lambrou Legea Raquel
Ethnikos Achna Serbia Svetozar Šapurić Cyprus Christos Poyiatzis Nike Famagusta Developers
Nea Salamis Famagusta Israel Nir Klinger Cyprus Liasos Louka Puma CytaVision
Omonia Greece Takis Lemonis Cyprus Elias Charalambous Lotto Ocean Tankers

Managerial changes

The following list represents every head coach change for any team during the season (1 July 2009 – 30 June 2010).

Team Outgoing manager Manner of departure Date of vacancy Replaced by Date of appointment
Nea Salamina Cyprus Michalis Hadjipieris Mutual Consent Hungary Attila Supka
Anorthosis FC Cyprus Michalis Pamboris Mutual Consent Germany Ernst Middendorp
Aris Limassol Cyprus Akis Agiomamitis Sacked Cyprus Marios Constantinou
AEL Limassol Romania Mihai Stoichiţă Sacked Israel Nir Klinger
APEP Pitsilia Netherlands Willy Scheepers Mutual Consent Switzerland Marc Hodel
AEP Paphos Israel Nir Klinger Mutual Consent Israel Eyal Lahman
Enosis Neon Paralimni Cyprus Antonis Kleftis & Adamos Adamou Mutual Consent Republic of Macedonia Čedomir Janevski
Ethnikos Achna Belgium Stéphane Demol End of Contract Cyprus Panicos Orphanides
Anorthosis FC Germany Ernst Middendorp Sacked Serbia Slavoljub Muslin
APEP Pitsilia Switzerland Marc Hodel Sacked Cyprus Nikos Andronikou
AEP Paphos Israel Eyal Lahman Sacked Cyprus Tasos Kyriakou
Ethnikos Achna Cyprus Panicos Orphanides Resigned Serbia Svetozar Šapurić
Ermis Aradippou Cyprus Yiannos Stavrinou Sacked Serbia Dusan Mitošević
Nea Salamina Hungary Attila Supka Sacked Serbia Mirko Mihic
APEP Pitsilia Cyprus Nikos Andronikou Mutual Consent Cyprus Venizelos Tsiambazis
Nea Salamina Serbia Mirko Mihic Mutual Consent Cyprus Louis Stefanis
AEL Limassol Israel Nir Klinger Mutual Consent Czech Republic Dušan Uhrin, Jr.
Nea Salamina Cyprus Louis Stefanis Mutual Consent Israel Nir Klinger
APEP Pitsilia Cyprus Venizelos Tsiambazis Mutual Consent Cyprus Stephen Constantine
Aris Limassol Cyprus Marios Constantinou Mutual Consent Belgium Stéphane Demol
Apollon Limassol Germany Thomas von Heesen Mutual Consent Serbia Slobodan Krčmarević
AEP Paphos Cyprus Tasos Kyriakou Sacked Greece Savvas Kofidis
Anorthosis FC Serbia Slavoljub Muslin Sacked Cyprus Nikos Nicolaou
Aris Limassol Belgium Stéphane Demol Sacked Cyprus Tasos Kyriakou
AEP Paphos Greece Savvas Kofidis Sacked Cyprus Demetris Ioannou

First round

League table

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
Head-to-head
1 Omonia Nicosia 26 19 5 2 52 21 +31 62 Qualification to the Second Round, Group A
2 Anorthosis Famagusta 26 18 4 4 45 20 +25 58
3 Apollon Limassol 26 17 6 3 43 15 +28 57
4 APOEL 26 16 7 3 46 18 +28 55
5 AEL Limassol 26 14 3 9 32 22 +10 45 Qualification to the Second Round, Group B
6 APOP Kinyras 26 10 4 12 40 44 −4 34
7 Ethnikos Achna 26 8 7 11 23 31 −8 31
8 Enosis Neon Paralimni 26 7 8 11 29 35 −6 29 ENP 2–0 ERM
ERM 1–0 ENP
9 Ermis Aradippou 26 7 8 11 31 34 −3 29 Qualification to the Second Round, Group C
10 Doxa Katokopia 26 6 8 12 25 37 −12 26 AEP 1–2 DOX
DOX 2–2 AEP
11 AEP Paphos 26 6 8 12 27 40 −13 26
12 Aris Limassol 26 4 8 14 26 47 −21 20
13 Nea Salamis Famagusta (R) 26 2 8 16 19 45 −26 14 Relegation to the Cypriot Second Division
14 APEP (R) 26 4 4 18 25 54 −29 0101

Source: UEFA
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head goals scored; 5) goal difference; 6) number of goals scored.
Qualified teams for Group A will play for one spot for the second qualifying round of the UEFA Champions League and two spots for the UEFA Europa League, one for the second and one for the first qualifying round.
A spot in the third qualifying round of UEFA Europa League will be awarded to the winners of the Cypriot Cup 2009–10.
Qualified teams for Group C will play for one additional relegation spot.
Points gained in the First Round will be taken over into the Second Round groups.
1APEP were deducted six points because their players walked off the pitch before the end of a match against Ethnikos to protest the officiating.[1][2]
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.
Head-to-Head: used when head-to-head record is used to rank tied teams.

Results

Home \ Away[1]
AEL Limassol 3–1 0–1 2–0 1–2 0–0 2–0 1–0 1–0 2–1 2–1 2–2 3–1 1–0
AEP Paphos 1–0 0–2 2–1 0–1 1–2 3–2 1–3 1–2 2–0 3–1 0–0 0–1 1–3
Anorthosis Famagusta 1–0 3–0 3–0 0–0 1–1 2–1 3–1 3–0 2–0 1–0 2–1 4–1 1–3
APEP 0–1 3–3 0–2 1–4 0–4 2–3 2–1 0–0 1–2 3–3 0–33 2–1 1–1
APOEL 1–0 0–0 2–0 3–1 1–1 3–1 5–0 3–0 3–1 1–0 2–0 0–0 1–2
Apollon Limassol 0–2 0–0 2–0 2–0 2–0 1–0 3–0 2–0 1–1 2–1 3–1 4–1 0–1
APOP Kinyras 1–0 0–0 2–0 1–2 4–3 1–3 1–1 2–2 1–2 1–1 3–0 2–1 1–3
Aris Limassol 0–0 2–1 0–3 2–0 0–2 1–1 2–4 1–4 1–1 2–2 0–0 3–1 0–1
Doxa Katokopia 1–0 2–2 2–3 1–0 1–2 0–1 1–2 0–0 2–2 1–1 1–0 0–0 2–4
Enosis Neon Paralimni 1–2 5–1 1–2 2–0 1–1 0–3 3–1 1–0 1–1 2–0 1–2 1–1 0–4
Ermis Aradippou 1–0 0–0 0–0 2–1 1–2 1–2 2–3 5–3 2–1 1–0 1–0 1–1 1–2
Ethnikos Achna 1–4 1–2 1–3 1–0 0–0 0–1 3–1 0–0 1–0 1–0 0–0 2–1 2–1
Nea Salamis Famagusta 1–3 0–0 1–2 1–2 0–32 0–1 1–2 3–2 0–1 0–0 0–3 1–1 0–2
Omonia Nicosia 4–0 3–2 1–1 4–3 1–1 2–1 1–0 2–1 3–0 0–0 1–0 2–0 1–1
Source:
^ The home team is listed in the left-hand column.
2The match was awarded to APOEL by 3–0 after it was abandoned in the 76th minute due to a pitch invasion by Salamis' fans.[3]
3The match was awarded to Ethnikos by 3–0 because APEP's players walked off the pitch to protest the officiating.[1][2]
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.

Second round

Group A

Table

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
Head-to-head
1 Omonia Nicosia (C) 32 22 8 2 60 25 +35 74 2010–11 UEFA Champions League Second qualifying round
2 APOEL 32 19 8 5 53 24 +29 65 2010–11 UEFA Europa League Second qualifying round
3 Anorthosis Famagusta 32 19 7 6 51 27 +24 64 2010–11 UEFA Europa League First qualifying round
4 Apollon Limassol 32 17 9 6 47 23 +24 60 2010–11 UEFA Europa League Third qualifying round 1

Source:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head goals scored; 5) goal difference; 6) number of goals scored.
1Apollon Limassol qualified for the third qualifying round of the 2010–11 UEFA Europa League after winning the 2009–10 Cypriot Cup.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.
Head-to-Head: used when head-to-head record is used to rank tied teams.

Results

Home \ Away[1]
Anorthosis Famagusta 1–1 2–0 2–4
APOEL 1–0 3–2 0–1
Apollon Limassol 0–0 1–2 0–0
Omonia Nicosia 1–1 1–0 1–1
Source:
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.

Group B

Table

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
Head-to-head
5 AEL Limassol 32 18 4 10 50 33 +17 58
6 Enosis Neon Paralimni 32 10 10 12 40 42 −2 40
7 Ethnikos Achna 32 10 8 14 34 42 −8 38
8 APOP Kinyras 32 11 4 17 50 65 −15 37

Source:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head goals scored; 5) goal difference; 6) number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.
Head-to-Head: used when head-to-head record is used to rank tied teams.

Results

Home \ Away[1]
AEL Limassol 4–2 2–2 1–0
APOP Kinyras 2–5 1–2 3–2
Enosis Neon Paralimni 1–3 4–0 1–1
Ethnikos Achna 4–3 4–2 0–1
Source:
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.

Group C

Table

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
Head-to-head
9 Ermis Aradippou 32 12 8 12 43 38 +5 44
10 AEP Paphos 32 9 9 14 39 50 −11 36
11 Doxa Katokopia 32 9 8 15 36 46 −10 35
12 Aris Limassol (R) 32 4 9 19 30 63 −33 21 Relegation to the Cypriot Second Division

Source:
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head goals scored; 5) goal difference; 6) number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.
Head-to-Head: used when head-to-head record is used to rank tied teams.

Results

Home \ Away[1]
AEP Paphos 3–2 4–1 3–0
Aris Limassol 2–2 0–2 0–2
Doxa Katokopia 4–0 3–0 1–4
Ermis Aradippou 1–0 4–0 1–0
Source:
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.

Top goalscorers

Including matches played on 8 May 2010; Source: CFA official website

22 goals
13 goals
11 goals
10 goals

European competitions

2009-10 UEFA Champions League

Faroe Islands EB/Streymur - APOEL W (0–2, 0–3) 0–5 on aggregate
APOEL W - Serbia Partizan (2–0, 0–1) 2–1 on aggregate
Denmark Copenhagen - APOEL W (1–0, 1–3) 2–3 on aggregate

(Note: Cypriot club scores are always listed first)

APOEL
England Chelsea (0–1, 2–2)
Portugal Porto (0–1, 1–2)
Spain Atlético Madrid (1–1, 0–0)

2009-10 UEFA Europa League

Anorthosis W - Luxembourg Käerjéng (5–0, 2–1) 7–1 on aggregate
Anorthosis L - Montenegro Petrovac (2–1, 1–3 (aet)) 3–4 on aggregate
Omonia W - Faroe Islands HB (4–0, 4–1) 8–1 on aggregate
Romania Vaslui - Omonia L (2–0, 1–1) 3–1 on aggregate
Austria Rapid Wien - APOP L (2–1, 2–2 (aet)) 4–3 on aggregate

See also

References

External links

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.