World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2009–10 Russian Cup

Article Id: WHEBN0022662920
Reproduction Date:

Title: 2009–10 Russian Cup  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 2010 Russian Premier League, Russian Cup, Kamil Čontofalský, Nicolas Lombaerts, Viktor Fayzulin
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2009–10 Russian Cup

2009–10 Russian Cup
Country  Russia
Champions Zenit Saint Petersburg
Runners-up Sibir Novosibirsk

The Russian Cup 2009–10 is the eighteenth season of the Russian football knockout tournament since the dissolution of Soviet Union. The competition started on April 20, 2009 and finished with the Final held on 16 May 2010.

First round

This round featured 7 Second Division teams and 1 amateur team. The games were played April 20 and 3 May 2009.

Second round

In this round entered 4 winners from the First Round and the 58 Second Division teams and 2 amateur teams. The matches were played from April 24 to May 14, 2009.

Third round

In this round entered 32 winners from the Second Round and the 16 remaining Second Division teams. The matches were played from May 14 to June 7, 2009.

Fourth round

In this round entered 24 winners from the Third Round teams. The matches were played from June 5 to June 18, 2009.

Fifth round

In this round entered 12 winners from the Fourth Round teams and the 20 First Division teams. The matches were played on July 1, 2009.
Team 1  Score  Team 2
Volga Tver (III) 1–0 MVD Rossii Moscow (II)
Torpedo-ZIL Moscow (III) 0–3 Baltika Kaliningrad (II)
Torpedo Vladimir (III) 1–0 Shinnik Yaroslavl (II)
Saturn-2 Moscow Oblast (III) 2–3 FC Nizhny Novgorod (II)
Avangard Kursk (III) 2–0 Vityaz Podolsk (II)
Avangard Podolsk (III) 1–0 Metallurg Lipetsk (II)
FC Krasnodar (II) 1–0 (aet) Chernomorets Novorossiysk (II)
FC Volgograd (III) 0–1 Salyut-Energia Belgorod (II)
Zhemchuzhina Sochi (III) 1–2 Volgar-Gazprom-2 Astrakhan (II)
Alania Vladikavkaz (II) 3–0 Anzhi Makhachkala (II)
FC Chelyabinsk (III) 2–1 KAMAZ Naberezhnye Chelny (II)
Mordovia Saransk (III) 2–1 Volga Nizhny Novgorod (II)
Nosta Novotroitsk (II) 1–2 Ural Sverdlovsk Oblast (II)
Dynamo Barnaul (III) 0–2 Sibir Novosibirsk (II)
SKA-Energiya Khabarovsk (II) 1–0 FC Chita (II)
Amur Blagoveshchensk (III) 1–4 Luch-Energiya Vladivostok (II)

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participate in during the 2009 season.

Round of 32

In this round entered 16 winners from the Fifth Round teams and the all Premier League teams. The matches were played on July 15, 2009.

15 July 2009
19:00 VLAST
SKA-Energiya Khabarovsk (II) 2 – 1 Lokomotiv Moscow
Konovalov Goal 35'
Garbuz Goal 44'
Mujiri Goal 52' (pen.)

15 July 2009
19:00 VLAST
Luch-Energiya Vladivostok (II) 3 – 0 Saturn Moscow Oblast
Mikhalyov Goal 21'28'
Dedechko Goal 83'

15 July 2009
19:00 OMST
Sibir Novosibirsk (II) 1 – 0 Kuban Krasnodar
Molosh Goal 82' (pen.)

15 July 2009
18:30 YEKST
FC Chelyabinsk (III) 2 – 1 Krylia Sovetov Samara
Nizovtsev Goal 21'
N. Sergiyenko Goal 26'
Savin Goal 48'

15 July 2009
19:00 YEKST
Ural Sverdlovsk Oblast (II) 1 – 0 CSKA Moscow
Shishelov Goal 56'

15 July 2009
18:00 MSD
Mordovia Saransk (III) 2 – 1 Terek Grozny
Zaytsev Goal 68'
Sysuyev Goal 79' (pen.)
Iliev Goal 75'

15 July 2009
18:30 MSD
Volga Tver (III) 4 – 3 (a.e.t) Rubin Kazan
Belov Goal 54'
Novitsky Goal 80'
Petrenko Goal 97'
Sapogov Goal 108'
Portnyagin Goal 23'34'
Tomas Goal 111'

15 July 2009
18:30 MSD
Avangard Kursk (III) 1 – 2 Amkar Perm
Sinyayev Goal 49'  8'
Sikimić Goal 10'

15 July 2009
18:30 MSD
Avangard Podolsk (III) 4 – 2 FC Rostov
Merkulov Goal 11'
Kuzmichyov Goal 16'
Khrapov Goal 61'
Chesnokov Goal 87'
Kuznetsov Goal 5'
Astafyev Goal 39'

15 July 2009
18:30 MSD
Volgar-Gazprom-2 Astrakhan (II) 2 – 0 Dynamo Moscow
Sannikov Goal 69'
Nikolayev Goal 70'

15 July 2009
19:00 MSD
Torpedo Vladimir (III) 0 – 2 Zenit St. Petersburg
Zyryanov Goal 34'
Pogrebnyak Goal 45' (pen.)

15 July 2009
19:00 MSD
FC Nizhny Novgorod (II) 2 – 0 (a.e.t) Spartak Nalchik
Vasin Goal 102'
Govorov Goal 110'

15 July 2009
19:00 MSD
Alania Vladikavkaz (II) 1 – 0 Tom Tomsk
Dadu Goal 79'

15 July 2009
20:00 MSD
FC Krasnodar (II) 1 – 2 Spartak Moscow
Tsukanov Goal 90+3' Maloyan Goal 74'
Ananidze Goal 90'

15 July 2009
20:00 MSD
Salyut-Energia Belgorod (II) 0 – 2 FC Moscow
Tarasov Goal 86'
Česnauskis Goal 90+5'

15 July 2009
19:30 USZ1S
Baltika Kaliningrad (II) 2 – 1 FC Khimki
Kolomiychenko Goal 36'
Revyakin Goal 65'
Pylypchuk Goal 35'

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participate in during the 2009 season.

Round of 16

The matches were played on August 5, 2009.

5 August 2009
19:00 VLAST
Luch-Energiya Vladivostok (II) 2 – 1 (a.e.t) SKA-Energiya Khabarovsk (II)
Mamaev Goal 61'100' Karmazinenko Goal 64'

5 August 2009
18:30 YEKST
FC Chelyabinsk (III) 0 – 2 Mordovia Saransk (III)
Ruslan Mukhametshin Goal 28'29'

5 August 2009
19:00 YEKST
Amkar Perm 2 – 1 Avangard Podolsk (III)
Zhilyayev Goal 31'
Novaković Goal 84'
Duyun Goal 33'

5 August 2009
19:00 YEKST
Ural Sverdlovsk Oblast (II) 1 – 2 Sibir Novosibirsk (II)
Gerk Goal 63' Medvedev Goal 49' (pen.)
Lipatkin Goal 60'


5 August 2009
19:00 MSD
Spartak Moscow 1 – 2 FC Moscow
Makeyev Goal 9' Česnauskis Goal 27'
Strelkov Goal 75'

5 August 2009
19:00 MSD
Alania Vladikavkaz (II) 2 – 1 (a.e.t) Volgar-Gazprom-2 Astrakhan (II)
Dadu Goal 51'
Godunok Goal 105'
Nesterenko Goal 80'

5 August 2009
19:30 MSD
Zenit St. Petersburg 2 – 1 (a.e.t) FC Nizhny Novgorod (II)
Rosina Goal 39'
Križanac Goal 97'
Zyuzin Goal 82'

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participate in during the 2009 season.

Quarterfinals

The matches were played on April 7, 2010. Amkar Perm was awarded a walkover after FC Moscow were relegated to the amateur league.

7 April 2010
18:00 MSD
Mordovia Saransk (II) 0 – 3 Alania Vladikavkaz
Report Goal 26' J. Bazayev
Goal 59' Kuznetsov
G. Bazayev
Svetotekhnika Stadium
Attendance: 15,000
Referee: Aleksei Yeskov

7 April 2010
19:00 OMST
Sibir Novosibirsk 3 – 0 Luch-Energiya Vladivostok (II)
Bliznyuk Goal 51'54' (pen.)
Astafyev Goal 69'
Report
Spartak Stadium
Attendance: 7,000
Referee: Aleksei Nikolayev

7 April 2010
19:30 MSD
Zenit Saint Petersburg 2 – 0 Volga Tver (III)
Huszti Goal 25' (pen.)
Bystrov Goal 69'
Report
Petrovsky Stadium
Attendance: 20,500
Referee: Mikhail Vilkov


FC Moscow (amateur) Walkover Amkar Perm

Note: Roman numerals in brackets denote the league tier the clubs participate in during the 2010 season.

Semifinals

The matches were played on April 21, 2010.

21 April 2010
19:00 OMST
Sibir Novosibirsk 3 – 0 Alania Vladikavkaz
Medvedev Goal 14'67'90' Report
Spartak Stadium
Attendance: 12,000
Referee: Stanislav Sukhina

21 April 2010
19:00 YEKST
Amkar Perm 0 – 0 (a.e.t) Zenit Saint Petersburg
Report
  Penalties  

Topchu Penalty scored
Popov Penalty missed
Belorukov Penalty missed
2 – 4 Penalty scored Kerzhakov
Penalty scored Shirokov
Penalty scored Danny
Penalty scored Lazović
Zvezda Stadium
Attendance: 15,400
Referee: Yuri Baskakov

Final

The match was played on 16 May 2010.

16 May 2010
14:00 MSD
Zenit Saint Petersburg 1 – 0 Sibir Novosibirsk (II)
Shirokov Goal 60' (pen.) Report
Olimp – 2, Rostov-on-Don
Attendance: 15,000
Referee: Aleksandr Kolobayev (Moscow)
Zenit
Sibir
GK 16 Vyacheslav Malafeev
DF 2 Aleksandr Anyukov (c) Booked 78'
DF 4 Ivica Križanac Booked 42'
DF 6 Nicolas Lombaerts
DF 14 Tomáš Hubočan
MF 10 Danny
MF 15 Roman Shirokov
MF 18 Konstantin Zyryanov Substituted off 80'
MF 27 Igor Denisov
MF 34 Vladimir Bystrov Substituted off 90'
FW 11 Aleksandr Kerzhakov Substituted off 83'
Substitutes:
GK 30 Yuri Zhevnov
DF 5 Fernando Meira
DF 28 Michael Lumb
MF 17 Alessandro Rosina Substituted in 90'
MF 20 Viktor Fayzulin Substituted in 80'
MF 23 Szabolcs Huszti
FW 99 Maksim Kanunnikov Substituted in 83'
Manager:
Luciano Spalletti


Assistant referees:
Vitali Drozdov (Moscow)
Sergei Khraltsov (Moscow)
Fourth official:
Vladimir Kazmenko (Rostov-on-Don)

GK 30 Wojciech Kowalewski Booked 65'
DF 3 Dmitry Molosh
DF 8 Aleksandr Makarenko
DF 17 Denis Bukhryakov
DF 21 Nikola Valentić Booked 11'
DF 22 Egor Filipenko Booked 75'
DF 24 Arūnas Klimavičius Substituted off 75'
MF 11 Tomáš Čížek Substituted off 61'
MF 14 Aleksandr Degtyaryov Substituted off 71'
MF 27 Aleksei Aravin Booked 85'
FW 13 Aleksei Medvedev (c)
Substitutes:
GK 1 Aleksei Solosin
MF 14 Ivan Nagibin Substituted in 75'
MF 20 Aleksandr Shulenin
MF 54 Aleksei Vasilyev Substituted in 61'
MF 91 Aleksandr Shumov
FW 9 Aleksandr Antipenko Substituted in 71' Booked 87'
FW 99 Igor Shevchenko
Manager:
Igor Kriushenko

Played in the earlier stages, but were not on the final game squad:

FC Zenit Saint Petersburg: Kamil Čontofalský (GK), Kim Dong-Jin (DF), Radek Šírl (MF), Aleksei Ionov (MF), Igor Semshov (MF), Syarhey Karnilenka (FW), Danko Lazović (FW), Pavel Pogrebnyak (FW).

FC Sibir Novosibirsk: Nenad Erić (GK), Sergei Chepchugov (GK), Roman Amirkhanov (DF), Tomáš Vychodil (DF), Kirill Orlov (DF), Nikolai Samoylov (DF), Maksim Astafyev (MF), Aleksandr Vasilyev (MF), Yevgeni Zinovyev (MF), Denis Laktionov (MF), Nikolay Lipatkin (MF), Mantas Savėnas (MF), Roman Belyayev (FW), Gennadi Bliznyuk (FW), Goran Stankovski (FW), Sergei Shumilin (FW).

External links

  • Official page (Russian)
  • Russian Cup on rsssf.com
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.