2012 UEFA European Under-17 Football Championship qualifying round

2012 UEFA European Under-17 Football Championship (qualifying round) was the first round of qualifications for the Final Tournament of UEFA U-17 Championship 2012. Matches were played between September 21–November 2, 2011. All times are CET/CEST.

The 52 teams were divided into 13 groups of four teams, with each group being contested as a mini-tournament, hosted by one of the group's teams. After all matches have been played, the 13 group winners and 13 group runners-up advanced to the elite round.

Alongside the 26 winner and runner-up teams, the two best third-placed teams also qualified. These were determined after considering only their results against their group's top two teams, and applying the following criteria in this order:

  1. Higher number of points obtained in these matches;
  2. Superior goal difference from these matches;
  3. Higher number of goals scored in these matches;
  4. Fair-play conduct of the teams in all group matches in the qualifying round;
  5. Drawing of lots.

Draw

The draw took place at 30 November 2010 in Nyon.[1]

Pot A Pot B
Spain
England
Switzerland
Netherlands
France
Germany
Turkey
Croatia
Portugal
Czech Republic
Serbia
Greece
Italy
Republic of Ireland
Austria
Belgium
Wales
Romania
Slovakia
Poland
Northern Ireland
Scotland
Hungary
Norway
Sweden
Georgia
Finland
Denmark
Israel
Luxembourg
Russia
Belarus
Bosnia-Herzegovina
Azerbaijan
Ukraine
Estonia
Bulgaria
Cyprus
Iceland
Moldova
Macedonia
Malta
Lithuania
Andorra
Latvia
Faroe Islands
Kazakhstan
Montenegro
Armenia
Albania
Liechtenstein
San Marino

The hosts of each of the mini-tournament is marked in italics.

Group 1

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Hungary 3 3 0 0 11 3 +8 9
Belarus 3 2 0 1 9 4 +5 6
Norway 3 1 0 2 5 6 –1 3
Andorra 3 0 0 3 0 12 –12 0
23 September 2011
15:00
3 – 0 Andorra
 15'29'
 80+1'
Report
Városi Stadion, Tatabánya
Referee: Alan Mario Sant (Malta)
23 September 2011
15:00
4 – 1 Belarus
Tamás pen.), 53'
 32'
 80+2'
Report  71'
Globall Football Park, Telki
Referee: Christof Dierick (Belgium)

25 September 2011
12:00
0 – 3 Belarus
Report  11'
 38'
 68'
25 September 2011
15:00
0 – 4 Hungary
Report  23'
 48'
Tamás pen.)
 77'
Globall Football Park, Telki
Referee: Christof Dierick (Belgium)

28 September 2011
15:00
3 – 2 Norway
Tamás  27'
 54'80+2'
Report  36'
 40+3'
Globall Football Park, Telki
Referee: Alan Mario Sant (Malta)
28 September 2011
15:00
5 – 0 Andorra
 15'
 18'
pen.)
 60'
 69'
Report

Group 2

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Russia 3 2 1 0 5 2 +3 7
Portugal 3 2 1 0 4 2 +2 7
Romania 3 0 1 2 2 4 –2 1
Finland 3 0 1 2 4 7 –3 1
24 October 2011
17:00
2 – 2 Finland
 8'
 18'
Report  26'
 53'
Municipal, Santa Comba Dão
Referee: Anastasios Sidiropoulos (Greece)
24 October 2011
19:00
1 – 1 Russia
 60' Report  2'
Fontelo, Viseu
Referee: Tolga Özkalfa (Turkey)

26 October 2011
17:00
1 – 0 Romania
 1' Report
Parque Desportivo Sant'Ana, Penalva do Castelo
Referee: Anastasios Sidiropoulos (Greece)
26 October 2011
19:00
2 – 1 Finland
 15'
 18'
Report  75'

29 October 2011
17:00
0 – 1 Portugal
Report  42'
João Cardoso, Tondela
Referee: Tolga Özkalfa (Turkey)
29 October 2011
17:00
1 – 3 Russia
 78' Report  22'40+1'
 32'

Group 3

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Scotland 3 2 1 0 5 1 +4 7
Turkey 3 1 2 0 4 2 +2 5
Macedonia 3 1 1 1 6 2 +4 4
San Marino 3 0 0 3 0 10 –10 0
24 October 2011
14:00
3 – 0 San Marino
 3'
 46'
 66'
Report
Mladost, Strumica
Referee: Ognjen Valjić (Bosnia and Herzegovina)
24 October 2011
14:00
1 – 1 Macedonia
 9' Report o.g.)
Kukuš, Strumica
Referee: Sven Bindels (Luxembourg)

26 October 2011
14:00
0 – 2 Turkey
Report  59'72'
Kukuš, Strumica
Referee: Alain Bieri (Switzerland)
26 October 2011
14:00
1 – 0 Macedonia
 65' Report
Mladost, Strumica
Referee: Alain Bieri (Switzerland)

29 October 2011
14:00
1 – 1 Scotland
 44' Report  64'
Mladost, Strumica
Referee: Ognjen Valjić (Bosnia and Herzegovina)
29 October 2011
14:00
5 – 0 San Marino
pen.)
 12'26'
 39'51'
Report
Kukuš, Strumica
Referee: Sven Bindels (Luxembourg)

Group 4

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Czech Republic 3 3 0 0 9 0 +9 9
Republic of Ireland 3 1 1 1 9 2 +7 4
Kazakhstan 3 1 1 1 9 3 +6 4
Liechtenstein 3 0 0 3 0 22 −22 0
19 October 2011
11:00
8 – 0 Liechtenstein
 12'
 21'
pen.), 80+2'
pen.)
Callan-McFadden  37'
 51'
Report
Tsentralniy, Almaty
Referee: Sergejus Slyva (Lithuania)
19 October 2011
15:00
2 – 0 Kazakhstan
 21'49' Report
Tsentralniy, Almaty
Referee: Damir Batinić (Croatia)

21 October 2011
11:00
6 – 0 Liechtenstein
 12'
pen.)
 56'
 66'
Report
Tsentralniy, Almaty
Referee: Levan Kvaratskhelia (Georgia)
21 October 2011
15:00
1 – 1 Republic of Ireland
 14' Report  77'
Tsentralniy, Almaty
Referee: Sergejus Slyva (Lithuania)

24 October 2011
11:00
0 – 1 Czech Republic
Report  63'
Dynamo Stadium, Almaty
Referee: Damir Batinić (Croatia)
24 October 2011
11:00
0 – 8 Kazakhstan
Report  14'17'
 17'26'
 40+1'
 61'
 67'
pen.)
Tsentralniy, Almaty
Referee: Levan Kvaratskhelia (Georgia)

Group 5

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Denmark 3 3 0 0 11 3 +8 9
Italy 3 2 0 1 7 6 +1 6
Austria 3 1 0 2 5 5 0 3
Cyprus 3 0 0 3 1 10 −9 0
12 October 2011
15:00
2 – 0 Cyprus
 56'
 64'
Report
Brøndby Stadium, Brøndby
Referee: Vitali Sevostyanik (Belarus)
12 October 2011
18:00
1 – 4 Denmark
Christensen o.g.) Report Christensen  49'
 58'
pen.)
 77'
Hvidovre Stadion, Brøndby
Referee: Szymon Marciniak (Poland)

14 October 2011
15:00
3 – 0 Cyprus
 29'
pen.)
 74'
Report
14 October 2011
18:00
2 – 1 Austria
 3'
 18'
Report  61'
Brøndby Stadium, Brøndby
Referee: Szymon Marciniak (Poland)

17 October 2011
18:00
2 – 3 Italy
 51'
 61'
Report  7'8'
 90+1'
Hvidovre Stadion, Hvidovre
Referee: Vitali Sevostyanik (Belarus)
17 October 2011
18:00
1 – 5 Denmark
 55' Report  13'
 22'
 48'
 51'
 80+3'

Group 6

Team Pld W D L GF GA GD Pts
England 3 3 0 0 7 0 +7 9
Netherlands 3 2 0 1 7 2 +5 6
Bosnia-Herzegovina 3 1 0 2 1 5 –4 3
Latvia 3 0 0 3 1 9 –8 0
26 October 2011
14:00
3 – 0 Bosnia-Herzegovina
 7'
 52'
 73'
Report
26 October 2011
19:00
4 – 0 Latvia
 3'
 14'
 36'
 58'
Report
Asim Ferhatović Hase, Sarajevo
Referee: Jovan Kaludjerović (Montenegro)

28 October 2011
14:00
2 – 0 Bosnia-Herzegovina
 46'
 68'
Report
Asim Ferhatović Hase, Sarajevo
Referee: Marios Stamatis (Cyprus)
28 October 2011
14:00
1 – 4 Netherlands
 52' Report  23'
 28'
 31'
 56'

31 October 2011
14:00
0 – 1 England
Report  21'
Asim Ferhatović Hase, Sarajevo
Referee: Jovan Kaludjerović (Montenegro)
31 October 2011
14:00
1 – 0 Latvia
 30' Report
Grbavica, Sarajevo
Referee: Marios Stamatis (Cyprus)

Group 7

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Belgium 3 2 0 1 5 5 0 6
Ukraine 3 1 1 1 2 1 +1 4
Azerbaijan 3 1 1 1 2 2 0 4
Croatia 3 1 0 2 5 6 –1 3
25 October 2011
15:30
0 – 2 Ukraine
Report  5'
 39'
Laco, Novigrad
Referee: Petur Reinert (Faroe Islands)
25 October 2011
15:30
1 – 2 Azerbaijan
 69' Report  33'
 53'
Valbruna, Rovinj
Referee: Andris Treimanis (Latvia)

27 October 2011
15:30
1 – 0 Azerbaijan
 41' Report
Gradski, Umag
Referee: István Kovács (Romania)
27 October 2011
15:30
0 – 1 Croatia
Report  72'
Veli Jozc, Poreč
Referee: Petur Reinert (Faroe Islands)

30 October 2011
15:30
3 – 4 Belgium
 72'
 79'
Kolar  90+4'
Report  20'50'
 62'80'
Laco, Novigrad
Referee: István Kovács (Romania)
30 October 2011
15:30
0 – 0 Ukraine
Report
Veli Jozc, Poreč
Referee: Andris Treimanis (Latvia)

Group 8

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Sweden 3 2 1 0 5 0 +5 7
Georgia 3 2 0 1 5 5 0 6
Bulgaria 3 1 1 1 4 3 +1 4
Moldova 3 0 0 3 1 7 −6 0
21 September 2011
11:00
3 – 2 Bulgaria
pen.)
 23'
 69'
Report  17'71'
Dinamo Auto, Tiraspol
Referee: Nikola Dabanović (Montenegro)
21 September 2011
15:00
3 – 0 Moldova
o.g.)
 39'
 48'
Report
City Stadium, Vadul lui Vodă
Referee: Arnold Hunter (Northern Ireland)

23 September 2011
11:00
0 – 0 Sweden
Report
District Sport Complex, Orhei
Referee: Arnold Hunter (Northern Ireland)
23 September 2011
15:00
2 – 1 Moldova
pen.)
 39'
Report  65'
City Stadium, Vadul lui Vodă
Referee: Nikola Dabanović (Montenegro)

26 September 2011
15:00
2 – 0 Georgia
 43'
 64'
Report
District Sport Complex, Orhei
Referee: Clayton Pisani (Malta)
26 September 2011
15:00
0 – 2 Bulgaria
Report  54'
 60'
City Stadium, Vadul lui Vodă
Referee: Nikola Dabanović (Montenegro)

Group 9

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Serbia 3 3 0 0 10 2 +8 9
Lithuania 3 1 0 2 4 4 0 3
Wales 3 1 0 2 5 9 −4 3
Armenia 3 1 0 2 4 8 −4 3
17 October 2011
14:30
2 – 0 Lithuania
 10'
 77'
Report
Stadion Promenada, Jakovo
Referee: Ioannis Anastasiou (Cyprus)
17 October 2011
15:15
2 – 3 Armenia
 11'29' Report  40'57'
 80+2'
Suvača, Pećinci
Referee: Aleksander Gauzer (Kazakhstan)

19 October 2011
14:30
2 – 0 Lithuania
 3'
 70'
Report
19 October 2011
14:30
1 – 2 Serbia
 6' Report  33'60'
Suvača, Pećinci
Referee: Ioannis Anastasiou (Cyprus)

22 October 2011
14:30
6 – 1 Wales
 4'
 9'
 33'
 38'
 61'
 80+3'
Report  63'
Stadion Promenada, Jakovo
Referee: Aleksander Gauzer (Kazakhstan)
22 October 2011
14:30
4 – 0 Armenia
 20'57'73'80+1' Report

Group 10

Team Pld W D L GF GA GD Pts
France 3 3 0 0 11 0 +11 9
Luxembourg 3 1 1 1 2 3 −1 4
Northern Ireland 3 1 0 2 2 5 −3 3
Faroe Islands 3 0 1 2 1 8 −7 1
28 October 2011
16:30
5 – 0 Faroe Islands
 16'48'
 22'
 28'
 61'
Report
Stade Rodange, Rodange
Referee: Thorvaldur Árnason (Iceland)
28 October 2011
19:00
0 – 1 Luxembourg
Report  7'

30 October 2011
16:30
2 – 0 Faroe Islands
 30'
 40+1'
Report
30 October 2011
19:00
0 – 2 France
Report  12'55'

2 November 2011
19:00
4 – 0 Northern Ireland
 14'50'65'
 20'
Report
2 November 2011
19:00
1 – 1 Luxembourg
 49' Report  80+4'
Stade Rodange, Rodange
Referee: Thorvaldur Árnason (Iceland)

Group 11

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spain 3 3 0 0 10 1 +9 9
Poland 3 2 0 1 5 2 +3 6
Montenegro 3 1 0 2 4 4 0 3
Malta 3 0 0 3 0 12 −12 0
19 October 2011
14:30
3 – 0 Malta
pen.), 56'
Rabiega  51'
Report
Training Camp (FAM), Podgorica
Referee: Yevhen Aranovskiy (Ukraine)
19 October 2011
18:00
2 – 1 Montenegro
pen.), 44' Report  40+1'
Stadion Pod Goricom, Podgorica
Referee: Jakob Kehlet (Denmark)

21 October 2011
14:30
6 – 0 Malta
 9'
pen.), 69'80'
 56'
 59'
Report
Mladost Stadion, Podgorica
Referee: Jakob Kehlet (Denmark)
22 October 2011
12:30
0 – 2 Poland
Report  70'
 75'
Training Camp (FAM), Podgorica
Referee: Aleksei Eskov (Russia)

24 October 2011
14:30
0 – 2 Spain
Report  56'57'
Stadion Pod Goricom, Podgorica
Referee: Yevhen Aranovskiy (Ukraine)
24 October 2011
14:30
0 – 3 Montenegro
Report  12'
 13'
 79'
Training Camp (FAM), Podgorica
Referee: Aleksei Eskov (Russia)

Group 12

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Germany 3 3 0 0 8 0 +8 9
Albania 3 1 1 1 3 3 0 4
Slovakia 3 1 0 2 6 4 +2 3
Estonia 3 0 1 2 1 11 −10 1
13 October 2011
14:00
1 – 2 Albania
 45' Report  43'58'
Kadrioru Stadium, Tallinn
Referee: Domagoj Vučkov (Croatia)
13 October 2011
18:00
5 – 0 Estonia
 10'
 61'
 66'
 74'
 80'
Report
A. Le Coq Arena, Tallinn
Referee: Kenn Hansen (Denmark)

15 October 2011
18:00
5 – 0 Estonia
 7'
 17'
 70'80+4'
 72'
Report
A. Le Coq Arena, Tallinn
Referee: Domagoj Vučkov (Croatia)
15 October 2011
18:00
0 – 1 Germany
Report pen.)
Kadrioru Stadium, Tallinn
Referee: Davit Kharitonashvili (Georgia)

18 October 2011
14:00
2 – 0 Slovakia
 12'
 23'
Report
Kadrioru Stadium, Tallinn
Referee: Kenn Hansen (Denmark)
18 October 2011
14:00
1 – 1 Albania
 80' Report pen.)
A. Le Coq Arena, Tallinn
Referee: Davit Kharitonashvili (Georgia)

Group 13

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Iceland 3 2 0 1 3 5 −2 6
Switzerland 3 1 1 1 7 4 +3 4
Greece 3 1 1 1 4 2 +2 4
Israel 3 1 0 2 4 7 −3 3
12 October 2011
11:00
4 – 1 Israel
 59'
 34'
 61'
Report  39'
Haberfeld Stadium, Rishon LeZion
Referee: Bardhyl Pashaj (Albania)
12 October 2011
11:00
5 – 1 Iceland
 10'
 20'
 22'
 69'
 80+4'
Report  40'
Bat Yam Municipal Stadium, Bat Yam
Referee: Oleksandr Derdo (Ukraine)

14 October 2011
11:00
0 – 1 Iceland
Report  48'
Bat Yam Municipal Stadium, Bat Yam
Referee: Slavko Vinčić (Slovenia)
14 October 2011
11:00
3 – 2 Switzerland
 41'47'
 59'
Report  25'
 37'
Haberfeld Stadium, Rishon LeZion
Referee: Bardhyl Pashaj (Albania)

17 October 2011
11:00
0 – 0 Greece
Report
Bat Yam Municipal Stadium, Bat Yam
Referee: Oleksandr Derdo (Ukraine)
17 October 2011
11:00
1 – 0 Israel
 77' Report
Haberfeld Stadium, Rishon LeZion
Referee: Slavko Vinčić (Slovenia)

Ranking of 3rd placed teams

Counting results against group winners and runners-up. Top 2 will advance to the Elite Round.

Group Team Pld W D L GF GA GD Pts
9 Wales 2 1 0 1 3 6 −3 3
8 Bulgaria 2 0 1 1 2 3 −1 1
3 Macedonia 2 0 1 1 1 2 −1 1
13 Greece 2 0 1 1 0 1 −1 1
7 Azerbaijan 2 0 1 1 0 1 −1 1
4 Kazakhstan 2 0 1 1 1 3 −2 1
5 Austria 2 0 0 2 3 5 −2 0
2 Romania 2 0 0 2 0 2 −2 0
11 Montenegro 2 0 0 2 1 4 −3 0
12 Slovakia 2 0 0 2 1 4 −3 0
1 Norway 2 0 0 2 2 6 −4 0
6 Bosnia-Herzegovina 2 0 0 2 0 5 −5 0
10 Northern Ireland 2 0 0 2 0 5 −5 0

References

  1. ^ "U17 hopefuls await qualifying round draw". uefa.com. 2010-10-29. Archived from the original on 30 October 2010. Retrieved 2010-10-28. 

External links

  • UEFA Site
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.