World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Wrestling at the 1980 Summer Olympics - Men's Greco-Roman 68 kg

Article Id: WHEBN0025640077
Reproduction Date:

Title: Wrestling at the 1980 Summer Olympics - Men's Greco-Roman 68 kg  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Wrestling at the Summer Olympics, Ştefan Rusu
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

Wrestling at the 1980 Summer Olympics - Men's Greco-Roman 68 kg

Wrestling at the 1980 Summer Olympics
Freestyle Greco-Roman
  48 kg     48 kg  
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  68 kg     68 kg  
  74 kg     74 kg
  82 kg     82 kg
  90 kg     90 kg
  100 kg     100 kg
  +100 kg     +100 kg

The Men's Greco-Roman 68 kg at the 1980 Summer Olympics as part of the wrestling program were held at the Athletics Fieldhouse, Central Sports Club of the Army.

Medalists

Gold  Ştefan Rusu
Romania (ROU)
Silver  Andrzej Supron
Poland (POL)
Bronze  Lars-Erik Skiöld
Sweden (SWE)

Tournament results

The competition used a form of negative points tournament, with negative points given for any result short of a fall. Accumulation of 6 negative points eliminated the loser wrestler. When only three wrestlers remain, a special final round is used to determine the order of the medals.

Legend
  • TF — Won by Fall
  • IN — Won by Opponent Injury
  • DQ — Won by Passivity
  • D1 — Won by Passivity, the winner is passive too
  • D2 — Both wrestlers lost by Passivity
  • FF — Won by Forfeit
  • DNA — Did not appear
  • TPP — Total penalty points
  • MPP — Match penalty points
Penalties
  • 0 — Won by Fall, Technical Superiority, Passivity, Injury and Forfeit
  • 0.5 — Won by Points, 8-11 points difference
  • 1 — Won by Points, 1-7 points difference
  • 2 — Won by Passivity, the winner is passive too
  • 3 — Lost by Points, 1-7 points difference
  • 3.5 — Lost by Points, 8-11 points difference
  • 4 — Lost by Fall, Technical Superiority, Passivity, Injury and Forfeit

Round 1

TPP MPP Score MPP TPP
4 4  Lionel Lacaze (FRA) DQ / 5:25  Ferenc Čaba (YUG) 0 0
4 4  Ivan Atanasov (BUL) TF / 5:35  Ştefan Rusu (ROU) 0 0
4 4  Tapio Sipilä (FIN) DQ / 5:16  Suren Nalbandyan (URS) 0 0
4 4  Mohamed Moualek (ALG) TF / 0:58  Károly Gaál (HUN) 0 0
0 0  Andrzej Supron (POL) DQ / 5:28  Sakhidad Hamidi (AFG) 4 4
1 1  Buyandelgeriin Bold (MGL) 18 - 15  Mohammed Mahmoud (IRQ) 3 3
0 0  Lars-Erik Skiöld (SWE) TF / 4:01  Reinhard Hartmann (AUT) 4 4
0  Khaled El-Khaled (SYR) Bye

Round 2

TPP MPP Score MPP TPP
4 4  Khaled El-Khaled (SYR) DQ / 4:26  Lionel Lacaze (FRA) 0 4
3 3  Ferenc Čaba (YUG) 2 - 7  Ivan Atanasov (BUL) 1 5
0 0  Ştefan Rusu (ROU) TF / 3:48  Tapio Sipilä (FIN) 4 8
0 0  Suren Nalbandyan (URS) DQ / 4:56  Mohamed Moualek (ALG) 4 8
4 4  Károly Gaál (HUN) DQ / 8:27  Andrzej Supron (POL) 0 0
8 4  Sakhidad Hamidi (AFG) DQ / 5:47  Buyandelgeriin Bold (MGL) 0 1
7 4  Mohammed Mahmoud (IRQ) DQ / 5:07  Lars-Erik Skiöld (SWE) 0 0
4  Reinhard Hartmann (AUT) Bye

Round 3

TPP MPP Score MPP TPP
4 0  Reinhard Hartmann (AUT) DQ / 6:46  Khaled El-Khaled (SYR) 4 8
8 4  Lionel Lacaze (FRA) DQ / 8:36  Ivan Atanasov (BUL) 0 5
7 4  Ferenc Čaba (YUG) TF / 7:30  Ştefan Rusu (ROU) 0 0
1 1  Suren Nalbandyan (URS) 4 - 2  Károly Gaál (HUN) 3 7
0 0  Andrzej Supron (POL) TF / 7:10  Buyandelgeriin Bold (MGL) 4 5
0  Lars-Erik Skiöld (SWE) Bye

Round 4

TPP MPP Score MPP TPP
1 1  Lars-Erik Skiöld (SWE) 10 - 10  Ivan Atanasov (BUL) 3 8
8 4  Reinhard Hartmann (AUT) TF / 3:37  Ştefan Rusu (ROU) 0 0
4 3  Suren Nalbandyan (URS) 2 - 4  Andrzej Supron (POL) 1 1
5  Buyandelgeriin Bold (MGL) Bye

Round 5

TPP MPP Score MPP TPP
9 4  Buyandelgeriin Bold (MGL) TF / 3:34  Lars-Erik Skiöld (SWE) 0 0
4 4  Ştefan Rusu (ROU) D2 / 7:09  Suren Nalbandyan (URS) 4 8
1  Andrzej Supron (POL) Bye

Final

TPP MPP Score MPP TPP
0  Andrzej Supron (POL) TF / 3:08  Lars-Erik Skiöld (SWE) 4
1  Ştefan Rusu (ROU) 3 - 2  Andrzej Supron (POL) 3 3
7 3  Lars-Erik Skiöld (SWE) 1 - 5  Ştefan Rusu (ROU) 1 2

Final standings

  1.  Ştefan Rusu (ROU)
  2.  Andrzej Supron (POL)
  3.  Lars-Erik Skiöld (SWE)
  4.  Suren Nalbandyan (URS)
  5.  Buyandelgeriin Bold (MGL)
  6.  Ivan Atanasov (BUL)
  7.  Reinhard Hartmann (AUT)
  8.  Károly Gaál (HUN)

References

  • Official Report
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.