World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Anugerah Sukan Negara

Anugerah Sukan Negara
Country Malaysia
Presented by National Sports Council of Malaysia
First awarded 8 July 1967

Anugerah Sukan Negara (Malay: National Sports Awards) is an annual award ceremony in National Sports Council of Malaysia since 1966. The awards represented the nation's full recognition to remarkable Malaysian individuals from the world of sports along with the greatest sporting achievements throughout the year.

Contents

  • Awards timeline 1
    • Trophy 1.1
    • Ceremony 1.2
  • Winners by category 2
    • National Sportsman and Sportswoman of the Year 2.1
    • National Men's and Women's Team of the Year 2.2
    • National Paralympian Sportsman and Sportswoman of the Year 2.3
    • National Men's and Women's Coach of the Year 2.4
    • National Most Promising Sportsman and Sportswoman Award 2.5
    • Sport Leadership Award 2.6
    • Sport Icon/Personality Award 2.7
    • Special Award 2.8
    • TM Team Malaysia The Most Popular Athlete Award 2.9
  • References 3
  • See also 4
  • External links 5

Awards timeline

Trophy

Ceremony

Year Date Venue
1966 22 July 1967 Rothmans Pavilion, Maha Showgrounds, Old Klang Road
1967 30 April 1968
1968 28 June 1969 Merlin Hotel, KL
1969 8 July 1970
1970 21 August 1971 Royal Lake Club, KL
1971 11 December 1972
1972 18 July 1973 Hilton Hotel, KL
1973 6 April 1974
1974 29 March 1975 Royal Lake Club, KL
1975 11 April 1976
1976 2 April 1977
1977 4 June 1978
1978 2 June 1979 Stadium Negara, KL
1979 12 July 1980
1980
1981 3 April 1982 Stadium Negara, KL
1982 2 April 1983 Old City Hall of Kuala Lumpur, KL
1983 14 April 1984 Hilton Hotel, KL
1984 30 April 1985 Grand Ballroom, Shangri-La Hotel, KL
1985 29 March 1986
1986 18 January 1987 Stadium Negara, KL
1987 12 March 1988
1988 10 June 1989
1989
1990 16 June 1991
1991 25 April 1992 Holiday Villa, KL
1992 10 April 1993
1993 2 April 1994
1994 15 April 1995
1995 13 May 1996 Hilton Hotel, KL
1996 31 March 1997 Sheraton Subang Hotel and Towers, Subang Jaya
1997 11 April 1998
1998 6 April 1999
1999 3 April 2000
2000 10 April 2001
2001 9 April 2002
2002 25 March 2003
2003 30 March 2004
2004 22 March 2005
2005 4 April 2006
2006 10 April 2007 Juara Stadium, Mont Kiara
2007 13 May 2008 Palace of the Golden Horses, Seri Kembangan
2008 23 March 2009 Grand Ballroom Mandarin Oriental, KLCC
2009 27 April 2010
2010 15 March 2011
2011 17 April 2012 Palace of the Golden Horses, Seri Kembangan
2012 16 April 2013 Grand Dorsett Subang, Subang Jaya
2013 19 May 2014 Juara Stadium, Mont Kiara
2014 28 April 2015 Grand Dorsett Subang, Subang Jaya

Winners by category

National Sportsman and Sportswoman of the Year

Year National Sportsman of the Year National Sportswoman of the Year
Name Sport Name Sport
2014 Sazali Samad Bodybuilding Nicol David Squash
2013 Sazali Samad Bodybuilding Nicol David Squash
2012 Lee Chong Wei Badminton Pandelela Rinong Diving
2011 Lee Chong Wei Badminton Pandelela Rinong Diving
2010 Azizulhasni Awang Cycling Nicol David Squash
2009 Azizulhasni Awang Cycling Nicol David Squash
2008 Lee Chong Wei Badminton Nicol David Squash
2007 Koo Kien Keat and Tan Boon Heong Badminton Nicol David Squash
2006 Sazali Samad Bodybuilding Nicol David Squash
2005 Lee Chong Wei Badminton Nicol David Squash
2004 Josiah Ng Onn Lam Cycling Elaine Teo Shueh Fern Karate
2003 Nazmizan Mohamad Athletics Nicol David Squash
2002 Karamjit Singh and Allen Oh Rallying Shalin Zulkifli Bowling
2001 Roslin Hashim Badminton Shalin Zulkifli Bowling
2000 Sazali Samad Bodybuilding Noraseela Mohd Khalid Athletics
1999 Shahrulneeza Razali Cycling Nicol David Squash
1998 Alex Lim Keng Liat Swimming Shanti Govindasamy Athletics
1997 Cheah Soon Kit and Yap Kim Hock Badminton Shalin Zulkifli Bowling
1996 Rashid Sidek Badminton Shalin Zulkifli Bowling
1995 Sam Chong Tin Billiards and Snooker Sharon Low Su Lin Bowling
1994 Nur Herman Majid Athletics Shalin Zulkifli Bowling
1993 Ramachandran Munusamy Athletics Lisa Kwan Bowling
1992 Rashid Sidek Badminton Lim Ai Lian Golf
1991 Rashid Sidek Badminton Lisa Kwan Bowling
1990 Rashid Sidek Badminton Lydia Kwah Poh Ling Bowling
1989 Foo Kok Keong Badminton Nurul Huda Abdullah Swimming
1988 Jeffrey Ong Kuan Seng Swimming Nurul Huda Abdullah Swimming
1987 Murugayan Kumaresan Cycling Nurul Huda Abdullah Swimming
1986 Abdul Malek Mohd Noor Bodybuilding Nurul Huda Abdullah Swimming
1985 Rosman Alwi Cycling Nurul Huda Abdullah Swimming
1984 Michaal Chuah Seng Tatt Bowling none awarded none awarded
1983 Misbun Sidek Badminton Norsham Yoon Athletics
1982 Rabuan Pit Athletics Zaiton Othman Athletics
1981 Misbun Sidek Badminton Helen Chow Swimming
1980 Rabuan Pit Athletics Mumtaz Begum Jaafar Athletics
1979 Khoo Boo Jin Bowling Shirley Chow Chew Chun Bowling
1978 V. Subramaniam Athletics Sylvia Ng Meow Eng Badminton
1977 Shukor Salleh Football Marina Chin Leng Sim Athletics
1976 Mokhtar Dahari Football Marina Chin Leng Sim Athletics
1975 Khoo Chong Beng Athletics Sylvia Ng Meow Eng Badminton
1974 Punch Gunalan Badminton Rani Kaur Field Hockey
1973 Chiang Jin Choon Swimming Gladys Chai Ng Mei Athletics
1972 M. Mahendran Hockey Junaidah Aman Athletics
1971 Daud Ibrahim Cycling Junaidah Aman Athletics
1970 Ng Joo Ngan Cycling Radhika Menon Tennis
1969 Punch Gunalan Badminton Ong Mei Lin Swimming
1968 Ng Boon Bee Badminton Annie Goh Koon Gee Basketball
1967 Tan Aik Huang Badminton Mary Rajamani Athletics
1966 Mani Jegathesan Athletics Mary Rajamani Athletics

National Men's and Women's Team of the Year

Before 1997, this award category known as the Best Men's and Women's Team of the Year.

Year National Men's Team of the Year National Women's Team of the Year
Name Sport Name Sport
2014 Malaysia's 420 Dinghy team
Mohd Faizal Norizan, Ahmad Shukri Abd. Aziz
Sailing Malaysia women's national squash team
Nicol David, Low Wee Wern, Delia Odette Arnold, Zulhijjah Azan, Vanessa Raj
Squash
2013 Malaysia men's national junior field hockey team
Mohamad Hazrul Faiz Ahmad Sobri, Mohd Nor Aqmal Abdul Ghaffar, Muhammad Hafiz Zainol, Mohd Fitri Saari, Muhamad Azuan Hasan, Shazril Irwan Nazli, Muhammad Firhan Ashaari, Muhammad Rashid Baharom, Mohamad Syamim Mohd Yusof, Muhammad Haziq Samsul, Joel Samuel van Huizen, Muhammad Shahril Saabah, Muhammad Hafizuddin Othman, Izad Hakimi Jamaluddin, Karthik Govindasamy, Muhammad Azri Hassan, Zulhairi Hashim, Faiz Helmi Jali
Field Hockey Pandelela Rinong and Leong Mun Yee Diving
2012 Malaysia men's national junior field hockey team
Mohd Hazrul Faiz, Norhizat Sumantri, Faiz Helmi Jali, Muhamad Ramadhan Rosli, Shazrul Imran Nazli, Mohamad Syamim Mohd Yusof, Mohd Fitri Saari, Muhammad Noor Faieez Ibrahim, Shazril Irwan Nazli, Faizal Saari, Dedy Ariyadi Jumaidi, Muhammad Aslam Mohammad Hanafiah, Muhammad Firhan Ashaari, Amir Farid Ahmad Fuzi, Shahrul Azaddin Aus Karzie, Mohammad Izat Hakimi Jamaluddin, Kavin Kartik Govindasamy, Mohamad Azri Hassan
Field Hockey Malaysia women's national squash team
Nicol David, Low Wee Wern, Delia Odette Arnold, Siti Munirah Jusoh
Squash
2011 Malaysia men's national archery team
Cheng Chu Sian, Khairul Anuar Mohamad, Haziq Kamaruddin
Archery Malaysia women's national synchronized swimming team
Katrina Ann Abdul Hadi, Png Hui Chuen, Lee Zhien Huey, Yeo Pei Ling,
Tan May Mei, Mandy Yeap Mun Xin, Tasha Jane Taher Ali, Gan Zhen Yu, Lee Yhing Huey, Emanuelle Mah Thil Da
Synchronized
Swimming
2010 Malaysia men's national field hockey team
Azlan Misron, Azreen Rizal Nasir, Baljit Singh Charun, Faizal Saari, Hafifihafiz Hanafi, Izwan Firdaus Ahmad Tajuddin, Kumar Subramaniam, Mohamad Sukri Abdul Mutalib, Mohd Madzli Ikmar Mohd Nor, Mohd Shahrun Nabil Abdullah, Muhamad Amin Rahim, Muhammad Marhan Mohd Jalil, Muhammad Razie Abdul Rahim, Nabil Fiqri Mohd Nor, Roslan Jamaluddin, Tengku Ahmad Tajudin Abdul Jalil
Field Hockey Malaysia women's national squash team
Nicol David, Low Wee Wern, Delia Odette Arnold, Sharon Wee Ee Lin
Squash
2009 Malaysia national under-23 football team
Ahmad Fakri Saarani, Mohd Amar Rohidan, Mazlizam Mohamad, Mohd Farizal Marlias, Baddrol Bakhtiar, Mohd Sabre Mat Abu, Amirul Hadi Zainal, Mohd Asraruddin Putra Omar, Mohd Nasriq Baharom, Kunanlan Subramaniam, Mohd Aidil Zafuan Abdul Radzak, Mohd Zaquan Adha Abdul Radzak, Abdul Manaf Mamat, Mohd Sharbinee Allawee Ramli, Gurusamy Govandar Kandasamy, Mahali Jasuli, Mohd Muslim Ahmad, Mohd Azmi Muslim, Norshahrul Idlan Talaha, Mohd Safiq Rahim
Football Pandelela Rinong and Leong Mun Yee Diving
2008 Malaysia men's national archery team
Cheng Chu Sian, Muhammad Marbawi Sulaiman, Wan Mohd Khalmizam Wan Abdul Aziz
Archery Malaysia women's national squash team
Nicol David, Low Wee Wern, Delia Odette Arnold, Sharon Wee Ee Lin
Squash
2007 Malaysia men's national archery team
Cheng Chu Sian, Muhammad Marbawi Sulaiman, Wan Mohd Khalmizam Wan Abdul Aziz
Archery Malaysia women's national bowling team
Choy Poh Lai, Shalin Zulkifli, Zandra Aziela Ibrahim, Eshter Cheah Mei Lan, Wendy Chai De Choo, Sharon Koh Suet Len
Bowling
2006
2005 Safuan Said and Fairul Izwan Abdul Muin Lawn Bowls none awarded none awarded
2004 none awarded none awarded Malaysia women's national squash team
Nicol David, Sharon Wee Ee Lin, Delia Odette Arnold, Tricia Chuah
Squash
2003 Malaysia men's national bowling team
Azidi Ameran
Bowling Malaysia women's national bowling team
Shalin Zulkifli
Bowling
2002 none awarded none awarded Malaysia women's national squash team
Nicol David, Sharon Wee Ee Lin, Lim Yoke Wah, Tricia Chuah
Squash
2001 Mohd. Shaaban Mohd. Hussin, Mohd. Sahal Saidin, S. Sivachandhran, Airil Rizman Zahari Golf Premila Supramaniam, Sri Raja Rajeswari Murugayan, Ng Chai Lin, Lee Phei Sze Karate
2000 none awarded none awarded Malaysia women's national squash team
Nicol David, Sharon Wee Ee Lin, Tricia Chuah
Squash
1999
1998 Malaysia men's national field hockey team
Mirnawan Nawawi, Nor Saiful Zaini Nasiruddin, R. Shankar, Chairil Anwar Aziz, Roslan Jamaluddin, Calvin Fernandez, Nor Azlan Bakar, Maninderjit Singh, Lam Mun Fatt, Nasihin Nubli Ibrahim, K. Keevan Raj, K. Logan Raj, Chua Boon Huat, Suhaimi Ibrahim, S. Kuhan, M. Kaliswaran
Field Hockey Carolyn Au Yong, El Regina Tajudin, Sarina Sundara Rajah, Thye Chee Kiat Rhythmic Gymnastics
1997 Malaysia men's national squash team
Kenneth Low, Ong Beng Hee, Yap Kok Four, Ricky Lee Weng Ong
Squash Nurul Hudda Baharin and Noriha Abdul Rani Shooting
1996 Cheah Soon Kit and Yap Kim Hock Badminton Sarah Yap, Shalin Zulkifli, Low Poh Lian, Lydia Kwah, Sharon Low, Lai Kin Ngoh Bowling
1995 Malaysia women's national squash team
Carrie Yeo, Kuan Choy Lin, Leong Siu Lynn, Sharon Wee Ee Lin
Squash
1994
1993
1992
1991 Razif Sidek and Jalani Sidek Badminton
1990
1988 Malaysia national badminton team
Misbun Sidek, Razif Sidek, Jalani Sidek, Rashid Sidek, Foo Kok Keong, Cheah Soon Kit, Ong Beng Teong, Soo Beng Kiang, Lee Fook Heng
Badminton none awarded none awarded
1987 Razif Sidek and Jalani Sidek Badminton Consolation prize: Josephine Mary Singarayar, Sajaratul Hamzah, Ratna Devi, Onn Yee Chan Athletics
1986 Razif Sidek and Jalani Sidek Badminton none awarded none awarded
Malaysia national badminton team
Chong Weng Kai, Cheah Soon Kit, Jalani Sidek, Ong Beng Teong, Rashid Sidek, Punch Gunalan, Misbun Sidek, Foo Kok Keong, Razif Sidek
Badminton none awarded none awarded
1985 Razif Sidek and Jalani Sidek Badminton none awarded none awarded
Malaysia men's national basketball team Basketball Malaysia women's national basketball team Basketball
1984 Sufian Tan, P. Segaran, Saad Yusof, N. Ravichandran Golf none awarded none awarded
none awarded none awarded none awarded none awarded
1983 none awarded none awarded none awarded none awarded
none awarded none awarded none awarded none awarded
1982 Razif Sidek and Jalani Sidek Badminton none awarded none awarded
none awarded none awarded none awarded none awarded
1981 Ishak Amin, Yusof Udin, Othman Rashid, Shamsuddin Abdullah Cycling Zaiton Othman, Mumtaz Begum Jaafar, Saik Oik Cum, V. Angamah Athletics
Malaysia men's national sepak takraw team Sepak Takraw Malaysia women's national basketball team Basketball
1980
1979 Malaysia men's national bowling team
Khoo Boo Jin, Allan Hooi, Edward Lim
Bowling Marina Chin Leng Sim, V. Angamah, Zaiton Othman, Saik Oik Cum Athletics
Malaysia men's national junior field hockey team Field Hockey Malaysia women's national basketball team Basketball

National Paralympian Sportsman and Sportswoman of the Year

Before 2005, the National Paralympian Sportsman and Sportswoman of the Year was awarded at a separate award ceremony.

Year National Paralympian Sportsman of the Year National Paralympian Sportswoman of the Year
Name Sport Name Sport
2014 Muhammad Azlan Mat Lazin Athletics Siti Nor Liasah Mohd Ariffin Athletics
2013 Muhammad Ziyad Zolkefli Athletics Hemala Devi Enikutty Athletics
2012 Hasihin Sanawi Archery none awarded none awarded
2011 Mohd Salam Sidik Archery Hemala Devi Enikutty Athletics
2010 Zul Amirul Sidi Abdullah Swimming Nabilah Ahmad Sharif Badminton
2009 Mohd Salam Sidik Archery Norhayati Sanoh Lawn Bowls
2008 Zul Amirul Sidi Abdullah Swimming Siow Lee Chan Powerlifting
2007 Mohd Salam Sidik Archery none awarded none awarded
2006 Faridul Masri Athletics Zainab Mohamad Ashari Athletics
2005 Mohd Salam Sidik Archery Siow Lee Chan Powerlifting

National Men's and Women's Coach of the Year

Before 2005, the National Men's and Women's Coach of the Year was awarded at a separate award ceremony, namely Anugerah Jurulatih Kebangsaan.

Year National Men's Coach of the Year National Women's Coach of the Year
Name Sport Name Sport
2014 R. Jaganathan Athletics none awarded none awarded
2013 Muhammad Dhaarma Raj Abdullah Field Hockey none awarded none awarded
2012 Rashid Sidek Badminton none awarded none awarded
2011 Syed Mohd Hussaini Mazlan Cycling Rosniza Abu Bakar Rhythmic Gymnastics
2010 Stephen van Huizen and Tai Beng Hai Hockey none awarded none awarded
2009 Rajagobal Krishnasamy Football none awarded none awarded
Yoong Thong Foong Wushu
2008 Misbun Sidek Badminton none awarded none awarded
2007 P. Arivalagan Karate Yoong Sze Yuin Basketball
2006 none awarded none awarded
2005 Ng Joo Ngan Cycling none awarded none awarded
2004 Yap Kim Hock Badminton none awarded none awarded
2003 none awarded none awarded none awarded none awarded
2002
2001 Misbun Sidek Badminton

National Most Promising Sportsman and Sportswoman Award

The Most Promising Sportsman and Sportswoman Award discontinued to be awarded since 2002.

Year National Most Promising Sportsman of the Year National Most Promising Sportswoman of the Year
Name Sport Name Sport
2001 Muhamad Zaiful Zainal Abidin Athletics Siow Yi Ting Swimming
2000 Chua Boon Huat Field Hockey Tricia Chuah Squash
1999 Yeoh Ken Nee Diving Noraseela Mohd Khalid Athletics
1998 C. Muralitharan Karate Joanne Quay Badminton
1997 S. Arul Vivasan Cricket Jacquelyn Yvonne Chan Synchronized Swimming
1996 Alex Lim Keng Liat Swimming Nicol David Squash
1995
1994 Ong Beng Hee Squash
1993
1992
1991
1990
1989
1988 Nur Herman Majid Athletics Karen Lian Bowling
Sportsboy of the Year: Sean Paul Athletics Sportsgirl of the Year: Nooralleyshah Sadiman Field Hockey
1987 Jeffrey Ong Kuan Seng Swimming Rosemary Yap Taekwondo
1986 R. Selvamuthu Taekwondo Josephine Mary Singarayar Athletics
1985 Rashid Sidek Badminton May Tan Swimming
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977 Tam Kam Seng Field Hockey Saik Oik Lum Athletics

Sport Leadership Award

Hamzah Abu Samah was the inaugural winner of the sport leadership award in 1984.

Sport Icon/Personality Award

Tunku Abdul Rahman was the first recipient of the prestigious award in 1978.

Special Award

Sidek Abdullah Kamar became the first recipient of the Special Award in 1986.

TM Team Malaysia The Most Popular Athlete Award

The TM Team Malaysia The Most Popular Athlete Award first introduced in 2013 by Telekom Malaysia. The winner would be selected by sports fans in the country via social website voting. [1]

References

  1. ^ TM Team Malaysia Award

See also

External links

  • http://www.nsc.gov.my/capaian-mudah/anugerah-sukan-negara/
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.