World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Argentina at the 1992 Summer Olympics

Argentina at the Olympic Games

Flag of Argentina
IOC code  ARG
NOC Comité Olímpico Argentino
Website www.coarg.org.ar (Spanish)
At the 1992 Summer Olympics in Barcelona
Competitors 84 (67 men and 17 women) in 17 sports
Flag bearer Marcelo Garraffo
Medals
Rank: 54
Gold
0
Silver
0
Bronze
1
Total
1
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games

Argentina competed at the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain. 84 competitors, 67 men and 17 women, took part in 68 events in 17 sports.[1]

Contents

  • Medalists 1
  • Athletics 2
  • Boxing 3
  • Canoeing 4
    • Flatwater 4.1
    • Slalom 4.2
  • Cycling 5
    • Track 5.1
  • Diving 6
  • Fencing 7
  • Gymnastics 8
    • Artistic 8.1
  • Hockey 9
    • Men 9.1
  • Judo 10
  • Rowing 11
  • Sailing 12
  • Shooting 13
  • Swimming 14
  • Table Tennis 15
  • Tennis 16
  • Weightlifting 17
  • Wrestling 18
  • See also 19
  • References 20

Medalists

Medal Name Sport Event
 Bronze Frana, JavierJavier Frana
Christian Miniussi
Tennis Men's Doubles

Athletics

Athlete Events Heat Semi-Final Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Antonio Silio 5000 m Did not start N/A Did not advance
10,000 m 28:31.02 8 Q N/A 28:55.20 18
Marcelo Cascabelo 3000 m steeplechase 8:38.89 10 Did not advance
Andrés Charadia Hammer 70.82 19 N/A Did not advance
Griselda González 10,000 m 34:09.42 20 N/A Did not advance

Boxing

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Remigio Molina Bantamweight  Vega (ESP)
W 14–4
 Calderón (MEX)
W 5–4
 Achik (MAR)
L 5–15
Did not advance
Jorge Maglione Featherweight  Soltani (ALG)
L (RSCH)
Did not advance
Elio Ibarra Heavyweight  Teuchiert (GER)
L 1–5
Did not advance

Key:

  • RSCH = Referee stopped contest due to head injury

Canoeing

Flatwater

Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Juan de la Cruz Labrin
Fernando Chaparro
Men's K-2 500 m 1:41.77 5 1:37.70 7 Did not advance
Juan de la Cruz Labrin
Cristian Maino
José Luis Marello
Fernando Chaparro
Men's K-4 1000 m 3:09.28 6 N/A 3:11.44 9 Did not advance

Slalom

Athlete Event Run 1 Run 2 Final
Time Points Time Points Points Rank
Juan Maricich Men's K-1 2:10.05 140.05 2:23.67 198.67 198.67 40

Cycling

Track

Sprints
Athlete Event Qualifying 1/16 finals
(Repechage)
1/8 finals
(Repechage)
Quarterfinals Semifinals Finals (5th-8th)
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Times
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
José Lovito Men's sprint 11.024
65.312
13 Q  Chiappa (ITA)
 Alleyne (BAR)
W 11.338
63.503
 Moreno (ESP)
L 11.216
64.194
 Kiksis (LAT)
W 11.266
63.909
 Neiwand (AUS)
L L
N/A 2nd 6
Pursuits
Athlete Event Qualifying 1st round Semifinals Finals
Time Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank
Hernán López Men's individual pursuit overtaken N/A Did not advance
Ángel Colla
Gustavo Guglielmone
Carlos Pérez
Fabio Placanica
Men's team pursuit 4:33.860 17 Did not advance
Time trials
Athlete Event Time Rank
Sergio Rolando Men's 1000 metre time trial 1:08.267 22
Points races
Athlete Event Qualifying Finals
Points Rank Points Rank
Erminio Suárez Men's points race 11 (-1 lap) 12 Q 16 (same lap) 10

Diving

Women
Athlete Events Preliminary Final
Points Rank Points Rank
Verónica Ribot 10 m platform 292.26 9 Q 384.03 8
3 m individual springboard 282.54 9 Q 447.42 10
Karla Goltman 3 m individual springboard 254.28 23 Did not advance

Fencing

Athlete Event Preliminary round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
W–L
Record
Overall
Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rafael di Tella Men's individual épée 3–3 41  Schmitt (GER)
L 2–5, 0–5
Did not advance
Alberto González Men's individual foil 1–4 50 Did not advance
Andrea Chiuchich Women's individual foil 1–5 40 Did not advance
Sandra Giancola Women's individual foil 1–5 42 Did not advance
Yanina Iannuzzi Women's individual foil 0–6 43 Did not advance

Gymnastics

Artistic

Athlete Event Apparatus Qualification Final
Floor Pommel Horse Rings Vault Parallel Bars Horizontal Bar Uneven bars Balance beam Total Rank Total Rank
Isidro Ibarrondo Men's all-around 17.950 15.975 18.075 18.550 18.120 18.775 N/A 107.450 87 Did not advance
Floor 17.950 N/A 17.950 89
Pommel horse N/A 15.975 N/A 15.975 91
Rings N/A 18.075 N/A 18.075 86
Vault N/A 18.550 N/A 18.550 79
Parallel bars N/A 18.125 N/A 18.125 85
Horizontal bar N/A 18.775 N/A 18.775 63
Andrea Giordano Women's all-around 19.262 N/A 18.924 N/A 19.050 18.924 76.586 61 Did not advance
Floor 19.262 N/A 19.262 79
Vault N/A 18.924 N/A 18.924 59
Uneven bars N/A 19.050 N/A 19.050 69
Balance beam N/A 19.350 19.350 53
Romina Plataroti Women's all-around 19.512 N/A 19.050 N/A 19.137 18.974 76.673 59 Did not advance
Floor 19.512 N/A 19.512 47
Vault N/A 19.050 N/A 19.050 50
Uneven bars N/A 19.137 N/A 19.137 63
Balance beam N/A 18.974 18.974 72

Hockey

Men

Team roster and tournament statistics

Coach: Jorge Ruiz

Player GP G S FG PC PS Green card Yellow card Red card
1 Roggero, EmanuelEmanuel Roggero (GK) 6 0
2 Garraffo, MarceloMarcelo Garraffo 1 0
3 Mandarano, AdriánAdrián Mandarano 7 0
4 Allona, DiegoDiego Allona 6 1
5 Pérez, RodolfoRodolfo Pérez 7 0
6 Pailos, EdgardoEdgardo Pailos 7 0
7 Falcheto, FernandoFernando Falcheto 3 0
8 Siri, AlejandroAlejandro Siri 7 0
9 Geneyro, CarlosCarlos Geneyro 7 1
10 Minadeo, GabrielGabriel Minadeo 6 0
11 Ferrara, FernandoFernando Ferrara 7 11
12 Moreira, PabloPablo Moreira 1 0
13 Ayala, AldoAldo Ayala 4 0
14 Sordelli, MartínMartín Sordelli 6 1
15 Ruiz, DanielDaniel Ruiz 0
16 Lombi, PabloPablo Lombi 7 0
Team totals 7 14 30 7 7

Legend: GP – Games Played; G – Goals; S – Shots; FG – Field Goals; PC – Penalty Corners; PS – Penalty Strokes; Green card Green Cards; Yellow card Yellow Cards; Red card Red Cards

Preliminary Round (Pool A)
Team Pld W D L GF GA Pts
 Australia 5 4 1 0 20 2 9
 Germany 5 4 1 0 16 4 9
 Great Britain 5 3 0 2 7 10 6
 India 5 2 0 3 4 8 4
 Argentina 5 1 0 4 3 12 2
 Egypt 5 0 0 5 4 18 0
     Qualified for semifinals
Australia  7 – 0  Argentina
Umpires:
José Luis Gortazar (ESP)
Guillaume Langle (FRA)

India  1 – 0  Argentina
Umpires:
Nikolai Stepanov (RUS)
Adriano De Vecchi (ITA)

Egypt  0 – 1  Argentina
Umpires:
Nikolai Stepanov (RUS)
Mohamed Iqbal Bali (PAK)

Argentina  1 – 2  Great Britain
Umpires:
Patrick van Beneden (BEL)
Peter von Reth (NED)

Germany  2 – 1  Argentina
Umpires:
José Luis Gortazar (ESP)
Peter von Reth (NED)
9th to 12th place classification
August 5
Argentina  4 – 6 (AET)  Malaysia
Umpires:
T. S. Bhullar (IND)
Claude Seidler (GER)
11th place match
August 1
8:30
Argentina  7 – 3  Egypt
Umpires:
Richard Wolter (GER)
Donald Prior (AUS)

Judo

Rowing

Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sergio Fernández González Men's single sculls 6:59.14 1 Q Bye 6:53.40 1 Q 7:15.53 6
Max Holdo,
Guillermo Pfaab
Men's double sculls 7:05.49 3 6:44.27 4 Did not advance
Marcelo Pieretti,
Gustavo Pacheco,
Andrés Seperizza
Men's coxed pair 7:39.52 5 7:32.70 5 Did not advance

Sailing

Men
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Carlos Espínola Lechner A-390 23 28 28 (51)
PMS
20 29 26 18 32 32 N/A 236 24
Mariano Castro,
Gustavo Warburg
470 34 22 32 (39) 28 15 31 N/A 162 29
Alberto Zanetti,
Carlos Gabutti
Star (33)
PMS
27 26 29 27 19 15 N/A 143 23
Women
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
María Espínola Lechner A-390 24 25 23 19 11.7 24 25 19 (31)
PMS
N/A 194.7 18
Gisela Williams Europe 20 13 (25) 23 29 16 17 N/A 114 17
Key
  • PMS – Premature start

Shooting

Athlete Event Qualification Semifinal Final Rank
Score Rank Score Rank Score Total
Ricardo Rusticucci Men's 10 m air rifle 560 44 N/A Did not advance 44
Men's 50 m rifle three positions 1110 42 N/A Did not advance 42
Men's 50 m rifle prone 591 =31 N/A Did not advance =31
Firmo Roberti Skeet 148 6 Q 49 10 Did not advance 10

Swimming

Men
Athlete Events Heat Final
Time Rank Time Rank
Sebastián Lasave Men's 100 m freestyle 53.07 49 Did not advance
Men's 100 m backstroke 58.22 35 Did not advance
Andrés Minelli Men's 1500 m freestyle 15:44.55 18 Did not advance
Men's 400 m medley 4:33.41 26 Did not advance
Pablo Minelli Men's 100 m breaststroke DSQ Did not advance
Men's 200 m breaststroke 2:18.70 24 Did not advance
Key
  • DSQ – Disqualified

Table Tennis

Athlete Event Preliminary round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Hae-Ja Kim de Rimasa Women's singles  Hrachova (TCH)
L 0–2
 Hooman (NED)
L 0–2
 Kosaka (BRA)
W 2–0
Did not advance
Alejandra Gabaglio,
Hae-Ja Kim de Rimasa
Women's doubles  Chai - Chan (HKG)
L 0–2
 Coubat - Wang (FRA)
L 0–2
 Gee - Hugh (USA)
L 0–2
N/A Did not advance

Tennis

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Javier Frana Singles  Arraya (PER)
W 6–2, 6–0, 6–7(3–7), 6–7(3–7), 6–2
 Santoro (FRA)
L 6–4, 2–6, 1–6, 1–6
Did not advance =17
Alberto Mancini Singles  Chang (USA)
L 1–6, 4–6, 6–3, 0–6
Did not advance =33
Christian Miniussi Singles  Santoro (FRA)
L 1–6, 6–7(3–7), 4–6
Did not advance =33
Javier Frana,
Christian Miniussi
Doubles N/A  Castle (GBR)
 Wilkinson (GBR)
W 6–4, 6–4, 7–6(7–1)
 , 6–4, 6–4, 6–3 (3–7) 4–6, 6–7W
(FRA) Leconte  
)FRA(
 Hlasek (SUI)
 Rosset (SUI)
W 2–6, 7–6(7–3), 3–6, 6–2, 6–2
 Becker (GER)
 Stich (GER)
L 6–7(3–7), 2–6, 7–6(7–4), 6–2, 4–6
Did not advance  Bronze
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Florencia Labat Singles  Rittner (GER)
L 3–6, 3–6
Did not advance =17
Mercedes Paz Singles  Basuki (POL)
L 1–6, 4–6
Did not advance =33
Patricia Tarabini Singles  de Swardt (RSA)
W 6–4, 6–2
 Capriati (USA)
L 4–6, 1–6
Did not advance =17
Mercedes Paz,
Patricia Tarabini
Doubles N/A  Feistel (POL)
 Teodorowicz (POL)
W 6–4, 4–6, 6–3
 Li (CHN)
 Tang (CHN)
W 6–0, 6–1
 Meskhi (EUN)
 Zvereva (EUN)
L 2–6, 3–6
Did not advance =5

Weightlifting

Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Gustavo Majauskas Men's –60 kg 105.0 145.0 250.0 24
Marcelo Gandolfo Men's –60 kg 107.5 135.0 242.5 26

Wrestling

Athlete Event Preliminary round Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Diego Potap Men's Greco-Roman 82 kg  Anton Arghira (ROU)
L 0 – 13
 David Martinetti (SUI)
L 0 – 4
Did not advance

See also

References

  1. ^ "Argentina at the 1992 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2011-12-21. 
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.