World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Chinese Taipei at the 2004 Summer Olympics

Chinese Taipei at the Olympic Games

Chinese Taipei Olympic flag
IOC code  TPE
NOC Chinese Taipei Olympic Committee
Website www.tpenoc.net (Chinese) (English)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 89 in 14 sports
Flag bearer Chen Chih-yuan[1]
Medals
Rank: 31
Gold
2
Silver
2
Bronze
1
Total
5
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games

* As the Republic of China

** As Taiwan
Other related appearances
Republic of China (1932–48)

Olympic Games. Neither the common name "Taiwan" nor the official name "Republic of China" would be used due primarily to opposition from the People's Republic of China. This also was the nation's eighth consecutive appearance at the Olympics.

The Chinese Taipei Olympic Committee sent the nation's largest delegation to the Games in Olympic history. A total of 89 athletes, 50 men and 39 women, competed only in 14 different sports. This was also the youngest delegation in Chinese Taipei's Olympic history, with more than half under the age of 25, and many of them were expected to reach their peak in time for the 2008 Summer Olympics in Beijing. Baseball player Chen Chih-yuan was appointed by the committee to carry the Chinese Taipei flag in the opening ceremony.[1]

Chinese Taipei left Athens with a total of five Olympic medals (two golds, two silver, and one bronze), being considered its most successful Olympics.[2] Chinese Taipei's highlight of the Games came with a remarkable milestone for taekwondo jin Chen Shih-hsin and Chu Mu-yen, claiming the nation's first ever gold medals in Olympic history.[3][4] Meanwhile, another taekwondo jin Huang Chih-hsiung picked up his second medal with a sterling silver in the men's lightweight division, adding it to his bronze from Sydney four years earlier.[5]

Contents

  • Medalists 1
  • Archery 2
  • Athletics 3
  • Badminton 4
  • Baseball 5
  • Cycling 6
    • Track 6.1
  • Judo 7
  • Rowing 8
  • Shooting 9
  • Softball 10
  • Swimming 11
  • Table tennis 12
  • Taekwondo 13
  • Tennis 14
  • Weightlifting 15
  • See also 16
  • References 17
  • External links 18

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Mu-yen, ChuChu Mu-yen Taekwondo Men's 58 kg August 26
 Gold Shih-hsin, ChenChen Shih-hsin Taekwondo Women's 49 kg August 26
 Silver Szu-yuan, ChenChen Szu-yuan
Ming-huang, LiuLiu Ming-huang
Cheng-pang, WangWang Cheng-pang
Archery Men's team August 21
 Silver Chih-hsiung, HuangHuang Chih-hsiung Taekwondo Men's 68 kg August 27
 Bronze Li-ju, ChenChen Li-ju
Hui-ju, WuWu Hui-ju
Shu-chi, YuanYuan Shu-chi
Archery Women's team August 20

Archery

Three Chinese Taipei archers qualified each for the men's and women's individual archery, and a spot each for both men's and women's teams.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Szu-yuan Individual 663 10  Henckels (LUX)
W 136–132
 Hristov (BUL)
W 170–159
 Tsyrempilov (RUS)
W 169–161
 Godfrey (GBR)
L 108–110
Did not advance
Liu Ming-huang 663 11  Uprichard (NZL)
W 148–145
 Wunderle (USA)
L 160–164
Did not advance
Wang Cheng-pang 659 18  Magera (USA)
W 159–144
 Ruban (UKR)
L 167 (8)–167 (9)
Did not advance
Chen Szu-yuan
Liu Ming-huang
Wang Cheng-pang
Team 1985 2 N/A BYE  Australia (AUS)
W 250–247
 United States (USA)
W 244–243
 South Korea (KOR)
L 245–251
2nd
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Li-ju Individual 617 45  Sharma (IND)
L 133–142
Did not advance
Wu Hui-ju 649 10  Nabieva (TJK)
W 156–142
 Hitzler (GER)
W 156 (9)–156 (8)
 Mospinek (POL)
W 160–151
 Lee S-J (KOR)
L 103–104
Did not advance
Yuan Shu-chi 658 6  Palekha (UKR)
W 162–158
 Sobieraj (POL)
W 158–149
 Kumari (IND)
W 166–148
 Yun M-J (KOR)
W 107–105
 Lee S-J (KOR)
L 98–104
 Williamson (GBR)
L 104–105
4
Chen Li-ju
Wu Hui-ju
Yuan Shu-chi
Team 1924 3 N/A  Japan (JPN)
W 240–226
 Germany (GER)
W 233–230
 China (CHN)
L 226–230
 France (FRA)
W 242–228
3rd

Athletics

Taiwanese athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[6][7]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Athlete Event Final
Result Rank
Wu Wen-chien Marathon 2:23:54 56
Women
Athlete Event Final
Result Rank
Hsu Yu-fang Marathon 2:55:58 57

Badminton

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chien Yu-hsiu Men's singles  Gade (DEN)
L 6–15, 1–15
Did not advance
Cheng Shao-chieh Women's singles  Ling W T (HKG)
W 11–9, 11–8
 Jun J-Y (KOR)
W 3–11, 11–6, 11–6
 Gong Rn (CHN)
L 3–11, 3–11
Did not advance
Cheng Wen-hsing
Chien Yu-chin
Women's doubles  Nichol /
Reid (CAN)
W 15–0, 15–10
 Wei Yl /
Zhao Tt (CHN)
L 15–13, 7–15, 5–15
Did not advance
Cheng Wen-hsing
Tsai Chia-hsin
Mixed doubles  Dednam /
Uys (RSA)
W 15–3, 15–9
 Gao L /
Zhang J (CHN)
L 5–15, 2–15
Did not advance

Baseball

Roster

Manager: 85 – Hsu Sheng-ming

Coaches: 29 – Lee Lai-fa, 4 – Lin I-tseng, 80 – Mitsujiro Sakai

Pos. 0#0 Player Date of birth (age) Club
1 P Wang Chien-Ming (1981-03-31)31 March 1981 (aged 23) Trenton Thunder
6 IF Tsai Feng-An (1975-11-20)20 November 1975 (aged 28) Brother Elephants
13 IF Yung-Chi Chen (1983-07-13)13 July 1983 (aged 21) Everett AquaSox
17 IF Huang Chung-Yi (1967-10-12)12 October 1967 (aged 36) Sinon Bulls
18 P Pan Wei-Lun (1982-03-05)5 March 1982 (aged 22) Uni-President Lions
19 P Lin Ying-Chieh (1981-05-01)1 May 1981 (aged 23) Macoto Cobras
23 OF Peng Cheng-Min (1978-08-06)6 August 1978 (aged 26) Brother Elephants
24 OF Lin Wei-Chu (1979-01-22)22 January 1979 (aged 25) Hanshin Tigers
25 P Tu Chang-Wei (1982-05-11)11 May 1982 (aged 22) Chinese Culture University
27 C Yeh Chun-Chang (1978-01-28)28 January 1978 (aged 26) Sinon Bulls
31 IF Cheng Chang-Ming (1978-01-28)28 January 1978 (aged 26) Chinatrust Whales
32 P Huang Chun-Chung (1982-04-25)25 April 1982 (aged 22) Boston Red Sox minor league restricted list
34 C Kao Chih-kang (1981-02-07)7 February 1981 (aged 23) Taiwan Cooperative Bank baseball team
46 P Yang Chien-Fu (1979-04-22)22 April 1979 (aged 25) Sinon Bulls
49 IF Chang Tai-Shan (1976-10-31)31 October 1976 (aged 27) Sinon Bulls
50 OF Chen Chih-yuan (1976-10-27)27 October 1976 (aged 27) Brother Elephants
52 OF Chen Chin-Feng (1977-10-28)28 October 1977 (aged 26) Las Vegas 51s
54 P Chen Wei-Yin (1985-07-12)12 July 1985 (aged 19) Chunichi Dragons
55 IF Hsieh Chia-Shian (1976-04-08)8 April 1976 (aged 28) Macoto Cobras
56 P Keng Po-Hsuan (1984-10-15)15 October 1984 (aged 19) Fubon Bull
71 P Tsao Chin-Hui (1981-10-02)2 October 1981 (aged 22) Colorado Springs Sky Sox
88 IF Cheng Chao-Hang (1977-02-14)14 February 1977 (aged 27) Sinon Bulls
91 P Lin En-Yu (1981-03-25)25 March 1981 (aged 23) National Training Team
99 P Chang Chih-Chia (1980-05-06)6 May 1980 (aged 24) Seibu Lions
Round robin
Team W L Tiebreaker
 Japan 6 1 1-0
 Cuba 6 1 0-1
 Canada 5 2 -
 Australia 4 3 -
 Chinese Taipei 3 4 -
 Netherlands 2 5 -
 Greece 1 6 1-0
 Italy 1 6 0-1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 4
Canada 0 2 0 1 0 0 2 2 x 7 9 1
WP: Mike Johnson (1-0)   LP: Chang Chih-Chia (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Chinese Taipei 0 0 2 0 0 0 0 1 0 3 8 2
Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
WP: Wang Chien-Ming (1-0)   LP: John Stephens (0-1)   Sv: Tsao Chin-Hui (1S)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Greece 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 3 1
Chinese Taipei 0 0 1 1 0 0 5 0 x 7 9 0
WP: Pan Wei-lun (1-0)   LP: Peter Soteropoulos (0-1)
Home runs:
GRE: C. A. Harris in 7th, 1 RBI
TPE: Chen C. Y. in 3rd, 1 RBI
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Cuba 0 1 2 0 0 0 0 5 2 10 15 1
Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2 6 1
WP: Luis Borroto (1-0)   LP: Tu Chang-Wei (0-1)   Sv: Danny Betancourt (1S)
Home runs:
CUB: E. Sanchez in 2nd, 1 RBI
TPE: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Italy 0 0 1 1 0 1 0 0 2 5 7 0
Chinese Taipei 0 0 1 0 2 0 1 0 0 4 8 0
WP: Peter Nyari (1-0)   LP: Yang Chien-Fu (0-1)
Home runs:
ITA: M. Chiarini in 4th, 1 RBI; J. Buccheri in 6th, 1 RBI; C. Liverziani in 9th, 2 RBIs
TPE: Peng C. M. in 7th, 1 RBI
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Chinese Taipei 0 0 3 0 0 0 0 0 0 3 10 1
Japan 0 0 0 0 0 3 0 0 1 4 10 0
WP: Hiroki Kuroda (2-0)   LP: Tsao Chin-Hui (0-1-1)
Home runs:
TPE: Chen C. F. in 3rd, 3 RBIs
JPN: Y. Takahashi in 7th, 2 RBIs
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Chinese Taipei 0 1 0 1 0 1 2 0 0 5 9 1
Netherlands 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 1 6
WP: Pan Wei-lun (2-0)   LP: Patrick de Lange (1-1)
Home runs:
TPE: None
NED: E. Kingsale in 4th, 1 RBI

Cycling

Track

Time trial
Athlete Event Time Rank
Lin Chih-hsun Men's time trial 1:06.240 16

Judo

Two Taiwanese judoka qualified for the 2004 Summer Olympics.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Liu Shu-yun Women's −70 kg BYE  Jacques (BEL)
L 0010–0220
Did not advance
Lee Hsiao-hung Women's +78 kg  Dolgormaa (MGL)
L 0001–0021
Did not advance

Rowing

Taiwanese rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Wang Ming-hui Single sculls 7:28.16 3 R 7:09.99 3 SD/E 7:14.79 4 FE 7:07.84 25
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Chiang Chien-ju Single sculls 8:15.86 6 R 7:48.36 3 SC/D 8:05.71 2 FC 7:49.13 17

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Shooting

Two Taiwanese shooters (one man and one woman) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Chang Yi-ning 10 m air pistol 569 40 Did not advance
50 m pistol 548 30 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Lin Yi-chun Double trap 106 7 Did not advance

Softball

Roster
Chinese Taipei
Position No. Player Birth Club in 2004
IF 6 Yen Show-tzu OCT/19/1971 Taipei
P 9 Lin Su-hua OCT/12/1980 Taiwan National University
OF 10 Huang Hui-wen FEB/03/1980
OF 11 Li Chiu-ching OCT/09/1982
IF 12 Chen Miao-yi FEB/23/1983 National Normal University
IF 13 Wang Shiao-ping JUN/22/1981
IF 15 Chang Li-chiu FEB/29/1980
IF 18 Wang Ya-fen OCT/08/1969 Taipei
P 21 Lai Sheng-jung DEC/27/1978 Taipei National University
P 22 Wu Chia-yen JUN/28/1980 Taiwan National University
C 23 Yang Hui-chun APR/10/1970 Taipei Country
P 26 Lin Po-jen MAR/26/1981 National Taiwan University
OF 27 Tung Yun-chi DEC/27/1981 Taichung
IF 28 Pan Tzu-hui JAN/08/1983 Taipei
OF 36 Chen Feng-yin DEC/19/1979 Taichung
Bench Coaches
Team
Manager
Ni Chao-liang JUN/04/1951
Coach Chiu Li-su OCT/02/1969
Coach Chen Jye-yen FEB/02/1953
Round robin
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Canada 0 0 0 2 0 0 X 2 5 0
WP: Lauren Bay (1-0)   LP: Wu Chia-Yen (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4
 Japan 1 4 0 0 1 0 X 6 13 0
WP: Sakai Hiroko (1-0)   LP: Lin Su-Hua (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
 Australia 0 0 0 0 1 0 X 1 4 0
WP: Wu Chia-Yen (0-2)   LP: Tanya Harding (2-0)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 2 2 3 1
 Greece 0 0 0 1 0 0 X 0 5 1
WP: Lai Sheng-Jung (1-0)   LP: Sarah Farnworth (2-2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Italy 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
 Chinese Taipei 0 0 0 1 0 0 X 1 4 0
WP: Lin Su-Hua (1-1)   LP: Susan Bugliarello (0-2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2
 China 0 0 0 0 1 0 X 1 4 0
WP: Lü Wei(2–1)   LP: Lai Sheng-Jung(1–1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
 United States 0 0 1 1 1 1 X 3 8 1
WP: Cat Osterman(2–0)   LP: Wu Chia-Yen(0–3)

Swimming

Taiwanese swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Chen Cho-yi 100 m breaststroke 1:03.94 35 Did not advance
Chen Te-tung 200 m freestyle 1:54.14 47 Did not advance
400 m freestyle 4:03.71 40 N/A Did not advance
Lin Yu-an 400 m individual medley 4:41.76 35 N/A Did not advance
Wang Shao-an 50 m freestyle 23.54 48 Did not advance
Wang Wei-wen 200 m breaststroke 2:20.65 42 Did not advance
Wu Nien-pin 100 m freestyle 52.58 54 Did not advance
200 m individual medley 2:08.72 44 Did not advance
Yeh Tzu-cheng 200 m butterfly 2:06.41 36 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Cheng Wan-jung 100 m butterfly 1:02.94 34 Did not advance
200 m butterfly 2:16.25 25 Did not advance
Fu Hsiao-han 100 m backstroke 1:06.62 37 Did not advance
Lin Man-hsu 200 m backstroke 2:17.68 24 Did not advance
200 m individual medley 2:18.86 20 Did not advance
400 m individual medley 4:52.22 20 N/A Did not advance
Nieh Pin-chieh 50 m freestyle 27.09 =41 Did not advance
Sung Yi-chieh 100 m freestyle 59.18 44 Did not advance
Yang Chin-kuei 200 m freestyle 2:05.65 36 Did not advance

Table tennis

Four Taiwanese table tennis players qualified for the following events.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chiang Peng-lung Men's singles BYE  Crişan (ROM)
W 4–1
 Ryu S-M (KOR)
L 3–4
Did not advance
Chuang Chih-yuan BYE  Karlsson (SWE)
W 4–2
 Oh S-E (KOR)
W 4–2
 Wang H (CHN)
L 2–4
Did not advance
Chiang Peng-lung
Chuang Chih-yuan
Men's doubles N/A BYE  Hazinski /
Lupulesku (USA)
W 4–2
 Błaszczyk /
Krzeszewski (POL)
L 2–4
Did not advance
Huang I-hua Women's singles  Boucetta (ALG)
W 4–0
 Tan Wl (ITA)
L 2–4
Did not advance
Huang I-hua
Lu Yun-feng
Women's doubles BYE  Ben Kahia /
Guenni (TUN)
W 4–0
 Logatzkaya /
Pavlovich (BLR)
W 4–3
 Guo Y /
Niu Jf (CHN)
L 0–4
Did not advance

Taekwondo

Four Taiwanese taekwondo jin qualified for the following events.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chu Mu-yen Men's −58 kg  Tlish (LBA)
W RSC
 Ramos (ESP)
W 9–1
 Bayoumi (EGY)
W 5–4
BYE  Salazar (MEX)
W 5–1
1st
Huang Chih-hsiung Men's −68 kg  Hussein (EGY)
W 8–1
 Çalışkan (AUT)
W 10–8
 Sagastume (GUA)
W 7–5
BYE  Saei (IRI)
L 3–4
2nd
Chen Shih-hsin Women's −49 kg  Baidya (NEP)
W 4–0
 Mora (COL)
W 1–0
 Gonda (CAN)
W 3–2
BYE  Labrada (CUB)
W 5–4
1st
Chi Shu-ju Women's −57 kg  Essawy (EGY)
L 0–8
Did not advance  Sukkhongdumnoen (THA)
L 1–2
Did not advance 7

Tennis

Chinese Taipei nominated a male tennis player to compete in the tournament through a tripartite invitation.

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lu Yen-hsun Men's singles  Nieminen (FIN)
L 3–6, 3–6
Did not advance

Weightlifting

Seven Taiwanese weightlifters qualified for the following events:

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Wang Shin-yuan −56 kg 127.5 DNF DNF
Yang Chin-yi 120 DNF DNF
Yang Sheng-hsiung −62 kg 120 =12 160 =4 280 9
Kuo Cheng-wei −69 kg 132.5 13 165 =8 297.5 10
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Chen Han-tung −48 kg 80 8 102.5 8 182.5 6
Chen Wei-ling 75 =12 95 =10 170 11
Huang Shih-hsu −75 kg 112.5 DNF DNF

See also

References

  1. ^ a b Lin, Chieh-yu (14 August 2004). "Taiwan goes for gold as Olympics start".  
  2. ^ "2004 Athens: Medal Tally".  
  3. ^ Huang, Tai-lin (7 September 2004). "Chen honors taekwondo athletes".  
  4. ^ "Chinese Taipei wins two taekwondo golds".  
  5. ^ Lin, Chieh-yu (28 August 2004). "Team Taiwan takes silver in taekwondo".  
  6. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  7. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • Chinese Taipei Olympic Committee (Chinese)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.