World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Indonesia at the 2004 Summer Olympics

Indonesia at the Olympic Games

Flag of Indonesia
IOC code  INA
NOC Indonesian Olympic Committee
Website www.nocindonesia.or.id (Indonesian)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 38 in 15 sports
Flag bearer I Gusti Made Oka Sulaksana
Medals
Rank: 48
Gold
1
Silver
1
Bronze
2
Total
4
Olympic history (summary)
Summer Games

Indonesia competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's twelfth appearance at the Olympics, excluding the 1964 Summer Olympics in Tokyo, and the 1980 Summer Olympics in Moscow because of the United States boycott.

Contents

  • Medalists 1
  • Archery 2
  • Athletics 3
  • Badminton 4
  • Boxing 5
  • Canoeing 6
    • Sprint 6.1
  • Cycling 7
    • Track 7.1
  • Judo 8
  • Rowing 9
  • Sailing 10
  • Shooting 11
  • Swimming 12
  • Taekwondo 13
  • Tennis 14
  • Weightlifting 15
  • See also 16
  • References 17
  • External links 18

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Hidayat, TaufikTaufik Hidayat Badminton Men's singles August 21
 Silver Rumbewas, Raema LisaRaema Lisa Rumbewas Weightlifting Women's 53 kg August 15
 Bronze Hian, EngEng Hian
Limpele, FlandyFlandy Limpele
Badminton Men's doubles August 20
 Bronze Kuncoro, Sony DwiSony Dwi Kuncoro Badminton Men's singles August 21

Archery

Two Indonesian archers qualified each for the men's and women's individual archery.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lockoneco Men's individual 641 41  Frangilli (ITA)
L 141–153
Did not advance
Rina Dewi Puspitasari Women's individual 616 46  Nichols (USA)
L 141–160
Did not advance

Athletics

Indonesian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[1][2]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Edy Jakariya 110 m hurdles 14.11 NR 8 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Final
Result Rank Result Rank
Supriyati Sutono 5000 m 16:34.14 19 Did not advance

Badminton

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Taufik Hidayat Singles  Yamada (JPN)
W 15–8, 15–10
 Wong C H (MAS)
W 11–15, 15–7, 15–9
 Gade (DEN)
W 15–12, 15–12
 Ponsana (THA)
W 15–9, 15–2
 Shon S-M (KOR)
W 15–8, 15–7
Sony Dwi Kuncoro  Hashim (MAS)
W 15–6, 9–15, 15–8
 Andersen (NOR)
W 15–7, 15–6
 Park T-S (KOR)
W 15–13, 15–4
 Shon S-M (KOR)
L 6–15, 15–9, 9–15
 Ponsana (THA)
W 15–11, 17–16
Sigit Budiarto
Tri Kusharjanto
Doubles  Łogosz /
Mateusiak (POL)
L 11–15, 15–3, 8–15
Did not advance
Luluk Hadiyanto
Alvent Yulianto
BYE  Lee D-S /
Yoo Y-S (KOR)
L 11–15, 10–15
Did not advance
Eng Hian
Flandy Limpele
BYE  Clark /
Robertson (GBR)
W 15–7, 15–12
 Kim Y-H /
Yim B-E (KOR)
W 15–1, 15–10
 Kim D-M /
Ha T-K (KOR)
L 8–15, 2–15
 Eriksen /
Hansen (DEN)
W 15–13, 15–7
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jo Novita
Lita Nurlita
Doubles BYE  Yang W /
Zhang Jw (CHN)
L 2–15, 15–6, 7–15
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Vita Marissa
Nova Widianto
Doubles BYE  Blair /
Munt (GBR)
W 15–8, 15–12
 Eriksen /
Schjoldager (DEN)
L 12–15, 8–15
Did not advance
Anggun Nugroho
Eny Widiowati
 Zuyev /
Yakusheva (RUS)
W 12–15, 15–7, 15–5
 Chen Qq /
Zhao Tt (CHN)
L 2–15, 3–15
Did not advance

Boxing

Indonesia sent one boxer to the 2004 Summer Olympics.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Bonyx Yusak Saweho Flyweight  Rżany (POL)
L 19–25
Did not advance

Canoeing

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Sarce Aronggear Women's K-1 500 m 2:03.790 8 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Track

Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Santia Tri Kusuma Women's points race Did not finish

Judo

Indonesia has qualified a single judoka.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Krisna Bayu Men's −90 kg  Ochirbat (MGL)
L 0001–0101
Did not advance

Rowing

Indonesian rowers qualified the following boats:

Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Pere Koroba Single sculls 8:04.76 5 R 7:54.17 3 SC/D 8:09.21 3 FC 7:47.92 16

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Indonesian sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
I Gusti Made Oka Sulaksana Mistral 18 19 19 12 25 10 21 26 14 17 12 167 18

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Yosheefin Prasasti 10 m air rifle 392 =22 Did not advance

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Andy Wibowo 100 m butterfly 56.86 54 Did not advance
Albert Sutanto 200 m individual medley 2:07.55 40 Did not advance
Donny Utomo 200 m butterfly 2:05.71 33 Did not advance

Taekwondo

Indonesia has qualified two taekwondo jin.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Satriyo Rahadhani Men's −58 kg  Green (GBR)
L 5–6
Did not advance
Juana Wangsa Putri Women's −49 kg  Mora (COL)
L 2–2 SUP
Did not advance

Tennis

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Angelique Widjaja Women's singles  Tanasugarn (THA)
W 1–6, 6–2, 6–1
 Šprem (CRO)
L 3–6, 1–6
Did not advance
Wynne Prakusya
Angelique Widjaja
Women's doubles N/A  Kostanić /
Šprem (CRO)
L 3–6, 2–6
Did not advance

Weightlifting

Six Indonesian weightlifters qualified for the following events:

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Jadi Setiadi −56 kg 117.5 =9 145 =8 262.5 8
Gustar Junianto −62 kg 132.5 7 160 =5 292.5 5
Sunarto 125 11 160 =5 285 8
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Rosmainar −48 kg 80.0 DNF DNF
Raema Lisa Rumbewas −53 kg 95 2 115 2 210
Patmawati Abdul Wahid −58 kg 95 =6 117.5 =10 212.5 8

See also

References

  1. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  2. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • National Sports Committee of Indonesia (Indonesian)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.