World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Kazakhstan at the 2004 Summer Olympics

Kazakhstan at the Olympic Games

Flag of Kazakhstan
IOC code  KAZ
NOC National Olympic Committee of the Republic of Kazakhstan
Website www.olympic.kz (Kazakh)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 114 in 17 sports
Flag bearer Askhat Zhitkeyev[1]
Medals
Rank: 40
Gold
1
Silver
4
Bronze
3
Total
8
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
Russian Empire (1900–1912)
Soviet Union (1952–1988)
Unified Team (1992)

Kazakhstan competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's third appearance at the Summer Olympics in the post-Soviet era.

National Olympic Committee of the Republic of Kazakhstan sent a total of 114 athletes to the Games, 71 men and 43 women, to compete in 17 sports. The nation's team size was roughly smaller by 16 athletes from Sydney, and had the third largest share of men in its Summer Olympic history. Water polo was the only team-based sport in which Kazakhstan had its representation in these Olympic games. Among the sports played by the athletes, Kazakhstan marked its official Olympic debut in rhythmic gymnastics.

Notable Kazakh athletes featured returning Olympic medalists Alexander Vinokourov in road cycling and Islam Bairamukov in men's freestyle wrestling. Grigoriy Yegorov made his official comeback for his second Olympic bid, since he won the bronze medal in the men's pole vault at the 1988 Summer Olympics in Seoul, representing the Soviet Union. Pistol shooter Galina Belyayeva was the oldest and most accomplished member of the team at age 55. Meanwhile, backstroke swimmer Anastassiya Prilepa set a historic milestone for the Kazakh team as the youngest ever athlete, aged 14, to compete at the Olympics.

Kazakhstan left Athens with a total of eight Olympic medals (one gold, four silver, and three bronze), finishing fortieth in the overall medal count. This was also the nation's poorest Olympic performance in history since the breakup of the Soviet Union, collecting only a single gold medal from welterweight boxer Bakhtiyar Artayev.[2] Three of these medals were awarded each to the athletes in boxing and wrestling, including Artayev's illustrious gold, while Dmitriy Karpov added a second Olympic medal for Kazakhstan in track and field by claiming the bronze in men's decathlon.[3]

Weightlifter Sergey Filimonov originally captured a bronze in the men's 77 kg class. On February 12, 2013, the International Olympic Committee stripped Russia's Oleg Perepetchenov of his 2004 Olympic medal after both probes were retested and showed traces of anabolic steroids, upgrading Filimonov's medal to silver.[4]

Contents

  • Medalists 1
  • Archery 2
  • Athletics 3
  • Boxing 4
  • Canoeing 5
    • Sprint 5.1
  • Cycling 6
    • Road 6.1
    • Track 6.2
  • Gymnastics 7
    • Artistic 7.1
    • Rhythmic 7.2
  • Judo 8
  • Modern pentathlon 9
  • Shooting 10
  • Swimming 11
  • Synchronized swimming 12
  • Taekwondo 13
  • Triathlon 14
  • Water polo 15
    • Men's tournament 15.1
    • Women's tournament 15.2
  • Weightlifting 16
  • Wrestling 17
  • See also 18
  • References 19
  • External links 20

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Artayev, BakhtiyarBakhtiyar Artayev Boxing Men's welterweight August 29
 Silver Filimonov, SergeySergey Filimonov Weightlifting Men's 77 kg August 19
 Silver Tsurtsumia, GeorgiyGeorgiy Tsurtsumia Wrestling Men's Greco-Roman 120 kg August 25
 Silver Golovkin, GennadyGennady Golovkin Boxing Men's middleweight August 28
 Silver Laliyev, GennadiyGennadiy Laliyev Wrestling Men's freestyle 74 kg August 29
 Bronze Karpov, DmitriyDmitriy Karpov Athletics Men's decathlon August 24
 Bronze Manukyan, MkhitarMkhitar Manukyan Wrestling Men's Greco-Roman 66 kg August 25
 Bronze Yeleuov, SerikSerik Yeleuov Boxing Men's lightweight August 29

Archery

Two Kazakh archers qualified each for the men's and women's individual archery.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Stanislav Zabrodskiy Men's individual 651 29  Custers (NED)
W 145–141
 Park K-M (KOR)
L 164 (19)–164 (20)
Did not advance
Viktoriya Beloslydtseva Women's individual 629 26  Bridger (AUS)
W 150–145
 Mospinek (POL)
L 155–163
Did not advance
Olga Pilipova 616 48  Folkard (GBR)
L 128–139
Did not advance

Athletics

Kazakh athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[5][6]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Valeriy Borisov 20 km walk N/A 1:27:39 27
Gennadiy Chernovol 100 m 10.43 3 Q 10.42 7 Did not advance
Mihail Kolganov 800 m 1:47.36 6 N/A Did not advance
Sergey Korepanov 50 km walk N/A 3:59:33 20
Rustam Kuvatov N/A 4:13:40 37
Yevgeniy Meleshenko 400 m hurdles 49.43 5 q N/A 49.48 8 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Roman Valiyev Triple jump NM Did not advance
Grigoriy Yegorov Pole vault NM Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Dmitriy Karpov Result 10.50 7.81 15.93 2.09 46.81 13.97 51.65 4.60 55.54 4:38.11 8725 AS
Points 975 1012 847 887 968 978 905 790 671 692
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Svetlana Bodritskaya 400 m 53.35 6 N/A Did not advance
Viktoriya Koviyreva 100 m 11.62 5 Did not advance
Yelena Kuznetsova 20 km walk N/A 1:49:08 50
Tatyana Roslanova 800 m 2:06.39 6 N/A Did not advance
Svetlana Tolstaya 20 km walk N/A 1:34:43 28
Natalya Torshina-Alimzhanova 400 m hurdles 55.22 3 q N/A 55.08 5 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Marina Aitova High jump 1.85 =31 Did not advance
Tatyana Bocharova Triple jump 13.81 25 Did not advance
Yelena Kashcheyeva Long jump 6.57 11 q 6.53 11
Iolanta Ulyeva Shot put 14.88 35 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Svetlana Kazanina Result 14.99 1.70 12.38 26.31 NM 39.92 DNS DNF
Points 843 855 686 770 0 666 0
Irina Naumenko Result 14.16 1.79 12.95 24.88 6.16 39.50 2:14.57 6000 22
Points 956 966 724 898 899 658 899

Boxing

Kazakhstan sent eight boxers to the 2004 Olympics. Each of them won at least one bout, a feat that not even Cuba accomplished. Three of the Kazakhstani boxers won medals, one each of gold, silver, and bronze. This put Kazakhstan in a tie with Thailand for third place in the boxing medals count, behind only Cuba and Russia. Russia was a constant annoyance for the Kazakhs, as they lost four of the five matches they boxed against Russians. In contrast, Bakhtiyar Artayev won the only match Kazakhstan had against the almost-invincible Cubans. Two boxers were defeated in the round of 16. Three more fell in the quarterfinals, just missing medals. The combined record of the eight boxers was 17-7.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mirzhan Rakhimzhanov Flyweight  Serrano (PUR)
W 42–23
 Balakshin (RUS)
L 20–29
Did not advance
Galib Jafarov Featherweight  Mayanja (UGA)
W RSC
 Khidirov (UZB)
W 40–22
 Tishchenko (RUS)
L 26–36
Did not advance
Serik Yeleuov Lightweight BYE  Díaz (DOM)
W 28–16
 Valentino (ITA)
W 29–23
 Khan (GBR)
L 26–40
Did not advance
Nurzhan Karimzhanov Light welterweight  Navarro (MEX)
W 48–31
 Nafil (MAR)
W 33–13
  18–20 L
)BUL(
Did not advance
Bakhtiyar Artayev Welterweight  Tankeu (CMR)
W WO
 Bashirov (TKM)
W 33–23
 Polyakov (UKR)
W RSC
 Saitov (RUS)
W 20–18
 Aragón (CUB)
W 36–26
Gennady Golovkin Middleweight BYE  Khan (PAK)
W 31–10
 Yasser (EGY)
W 31–20
 Dirrell (USA)
W 23–18
 Gaydarbekov (RUS)
L 18–28
Beibut Shumenov Light heavyweight  Kuziemski (POL)
W 34–22
 Tarhan (TUR)
L 19–27
Did not advance
Mukhtarkhan Dildabekov Super heavyweight N/A  Köber (GER)
W 28–18
 Povetkin (RUS)
L 15–31
Did not advance

Canoeing

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Kaisar Nurmaganbetov Men's C-1 500 m 1:55.636 6 q 1:53.333 5 Did not advance
Men's C-1 1000 m 4:00.486 5 q 3:57.804 5 Did not advance
Natalya Sergeyeva Women's K-1 500 m DSQ Did not advance
Natalya Sergeyeva
Ellina Uzhakhova
Women's K-2 500 m 1:46.710 8 q 1:46.214 6 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Maxim Iglinsky Men's road race Did not finish
Andrey Kashechkin Men's road race 5:50:35 70
Men's time trial Did not finish
Andrey Mizurov Men's road race 5:51:28 73
Alexander Vinokourov Men's road race 5:41:56 35
Men's time trial 58:58.14 5
Serguei Yakovlev Men's road race 5:48:48 53

Track

Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Yuriy Yuda Men's individual pursuit 4:29.676 14 Did not advance
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Alexey Kolessov Men's points race 22 1 15
Ilya Chernyshov
Yuriy Yuda
Men's madison 2 −1 12

Gymnastics

Artistic

Men
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Yernar Yerimbetov All-around 9.687 9.675 9.300 9.537 9.725 9.500 57.424 5 Q 9.312 8.962 9.537 9.625 9.225 9.737 56.398 14
Parallel bars N/A 9.725 N/A 9.725 =8 Q N/A 9.737 N/A 9.737 8

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Aliya Yussupova Individual 25.800 26.150 25.725 23.825 101.500 5 Q 25.500 26.600 26.325 25.550 103.975 4

Judo

Eight Kazakh judoka (five men and three women) qualified for the 2004 Summer Olympics.

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Bazarbek Donbay −60 kg BYE  Rebahi (ALG)
W 1000–0000
 GEO)
L 0000–0010
Did not advance  Uematsu (ESP)
L 0001–0200
Did not advance
Muratbek Kipshakbayev −66 kg N/A  Jacinto (DOM)
W 0100–0000
 Mijalković (SCG)
W 0002–0001
 
0001–0100 L
)BUL(
Did not advance BYE  GEO)
L 0001–0010
Did not advance
Sagdat Sadykov −73 kg  Pedro (USA)
L 0000–1001
Did not advance
Askhat Zhitkeyev −100 kg BYE  Makarau (BLR)
L 0010–1010
Did not advance  Peltola (FIN)
W 0221–0001
 GEO)
W 1000–0000
 
Miraliyev (AZE)
L 0001–0021
Did not advance
Yeldos Ikhsangaliyev +100 kg BYE  Lazame (IRQ)
W 1000–0000
 
van der Geest
 (NED)
L 0001–1001
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Tatyana Shishkina −48 kg  Orozco (COL)
W 0012–0011
 Dumitru (ROM)
L 0000–1011
Did not advance BYE  Żemła-Krajewska (POL)
L 0100–1000
Did not advance
Sholpan Kaliyeva −52 kg BYE  Heylen (BEL)
L 0000–1000
Did not advance
Varvara Massyagina −78 kg  Kubes (USA)
L 0000–1000
Did not advance

Modern pentathlon

Two Kazakh athletes qualified to compete in the modern pentathlon event through the Asian Modern Pentathlon Championships.

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Lada Jiyenbalanova Women's 158 27 832 17–14 =7 860 2:18.49 7 1260 56 8 1144 11:25.45 21 980 5076 14
Lyudmila Shumilova 170 16 976 7–24 32 568 2:27.22 22 1156 168 22 1032 11:43.41 25 908 4640 30

Shooting

Four Kazakh shooters qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Andrey Gurov 10 m running target 562 16 Did not advance
Vladimir Issachenko 10 m air pistol 576 =23 Did not advance
50 m pistol 561 7 Q 654.5 6
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Galina Belyayeva 10 m air pistol 373 33 Did not advance
25 m pistol 577 =13 Did not advance
Olga Dovgun 10 m air rifle 395 =12 Did not advance
50 m rifle 3 positions 588 1 Q 684.9 4

Swimming

Kazakh swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Vitaliy Khan 200 m freestyle 1:56.11 55 Did not advance
Rustam Khudiyev 100 m butterfly 55.03 41 Did not advance
Stanislav Osinsky 100 m backstroke 59.92 41 Did not advance
Vladislav Polyakov 100 m breaststroke 1:01.16 NR 7 Q 1:01.36 8 Q 1:01.34 5
200 m breaststroke 2:12.96 6 Q 2:12.19 NR 7 Q 2:11.76 NR 5
Yevgeniy Ryzhkov 200 m individual medley DSQ Did not advance
Oleg Shteynikov 50 m freestyle 23.88 55 Did not advance
Vyacheslav Titarenko 100 m freestyle 52.09 51 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Marina Mulyayeva 200 m individual medley 2:24.25 28 Did not advance
Anastassiya Prilepa 100 m backstroke 1:07.55 38 Did not advance
Yuliya Rissik 200 m freestyle 2:09.93 41 Did not advance
Yelena Skalinskaya 50 m freestyle 27.04 39 Did not advance
100 m freestyle 58.56 41 Did not advance

Synchronized swimming

Two Kazakh synchronized swimmers qualified a spot in the women's duet.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Aliya Karimova
Arna Toktagan
Duet 42.250 18 42.667 84.917 18 Did not advance

Taekwondo

Kazakhstan has sent one taekwondo jin to compete.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Adilkhan Sagindykov Men's +80 kg  Moon D-S (KOR)
L 2–7
Did not advance  García (ESP)
W 5–5 SUP
 Kamal (JOR)
L 2–2 SUP
Did not advance 5

Triathlon

Four Kazakh triathletes qualified for the following events.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Dmitriy Gaag Men's 18:29 0:17 1:05:23 0:19 32:36 1:56:28.97 25
Daniil Sapunov 18:14 0:19 1:02:41 0:20 33:38 1:54:33.15 17
Ekaterina Shatnaya Women's 22:00 0:22 1:16:50 0:25 40:36 2:19:26.75 41

Water polo

Men's tournament

Roster

The following is the Kazakh roster in the men's water polo tournament of the 2004 Summer Olympics.[7]

Head coach: Askar Orazalinov

Name Pos. Height Weight Date of birth 2004 club
1 Shvedov, AlexandrAlexandr Shvedov (C) GK 1.97 m (6 ft 6 in) 83 kg (183 lb) 11 April 1973 Dynamo Alma-Ata
2 Drozdov, SergeySergey Drozdov D 1.83 m (6 ft 0 in) 81 kg (179 lb) 23 October 1969 Sintez Kazan
3 Galdukov, AlexandrAlexandr Galdukov D 1.84 m (6 ft 0 in) 90 kg (200 lb) 10 January 1974 Spartak Volgograd
4 Gorovoy, SergeySergey Gorovoy CF 1.88 m (6 ft 2 in) 86 kg (190 lb) 6 August 1975 Sintez Kazan
5 Shidlovskiy, AlexandrAlexandr Shidlovskiy D 1.87 m (6 ft 2 in) 88 kg (194 lb) 14 July 1974 CSK VMF Moscow
6 Zaytsev, IvanIvan Zaytsev D 1.86 m (6 ft 1 in) 88 kg (194 lb) 11 March 1975 Dynamo Moscow
7 Elke, AlexandrAlexandr Elke CB 1.90 m (6 ft 3 in) 95 kg (209 lb) 18 January 1971 Real Canoe NC
8 Sevostyanov, ArtemiyArtemiy Sevostyanov CB 1.88 m (6 ft 2 in) 92 kg (203 lb) 2 February 1973 Sintez Kazan
9 Zhilyayev, YevgeniyYevgeniy Zhilyayev CB 1.87 m (6 ft 2 in) 95 kg (209 lb) 13 July 1973 Dynamo Moscow
10 Zagoruiko, IgorIgor Zagoruiko D 1.88 m (6 ft 2 in) 87 kg (192 lb) 31 May 1971 Sintez Kazan
11 Smolovyy, YuriyYuriy Smolovyy CF 1.96 m (6 ft 5 in) 118 kg (260 lb) 9 April 1970 Spartak Volgograd
13 Polukhin, AlexandrAlexandr Polukhin GK 1.87 m (6 ft 2 in) 94 kg (207 lb) 15 October 1961 Dynamo Alma-Ata
Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Hungary 5 5 0 0 44 27 +17 10
 Serbia and Montenegro 5 4 1 0 37 26 +11 8
 Russia 5 3 2 0 32 28 +4 6
 United States 5 2 3 0 32 37 -5 4
 Croatia 5 1 4 0 35 41 -6 2
 Kazakhstan 5 0 5 0 21 42 -21 0
15 August 2004
16:30
[12] Russia  5–2  Kazakhstan Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Koratochvil (SVK), Koryzna (POL)
Score by quarters: 0-0, 1-0, 2-1, 2-1
Chomakhidze, Gorshkov 2 Goals 2 players with 1

17 August 2004
16:30
[13] Kazakhstan  6–9  United States Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Patelli (BRA), Bock (GER)
Score by quarters: 1-1, 3-4, 0-1, 2-3
Drozdov 3 Goals Wigo 4

19 August 2004
09:30
[14] Serbia and Montenegro  9–5  Kazakhstan Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Legare (CAN), Sayed Mahmoud (EGY)
Score by quarters: 3-1, 2-1, 1-1, 3-2
Šapić 3 Goals Zhilyayev 3

21 August 2004
09:30
[15] Kazakhstan  4–14  Hungary Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Koryzna (POL), Patelli (BRA)
Score by quarters: 1-3, 0-4, 2-4, 1-3
4 players with 1 Goals Kásás, Kiss 3

23 August 2004
10:45
[16] Croatia  5–4  Kazakhstan Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Matache (ROU), Rezek (CZE)
Score by quarters: 2-2, 2-0, 0-0, 1-2
Smodlaka 2 Goals 4 players with 1

9th-12th Place Semifinal
25 August 2004
09:30
[17] Kazakhstan  5–10  Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Matache (ROU), Patelli (BRA)
Score by quarters: 2-2, 1-4, 1-3, 1-1
Elke 2 Goals Figlioli, Thomas 2

11th-12th Place Final
27 August 2004
09:30
[18] Kazakhstan  15–7  Egypt Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Rezek (CZE), Patelli (BRA)
Score by quarters: 6-0, 1-2, 5-3, 3-2
Zaitsev 7 Goals Mashhour, Khalil 2

Women's tournament

Roster

The following is the Kazakh roster in the women's water polo tournament of the 2004 Summer Olympics.[8]

Head coach: Stanislav Pivovarov

Name Pos. Height Weight Date of birth 2004 club
1 Rytova, GalinaGalina Rytova GK 1.75 m (5 ft 9 in) 71 kg (157 lb) 10 September 1975 Rari Nantes-Città di Augusta
2 Zubkova, AnnaAnna Zubkova D 1.71 m (5 ft 7 in) 65 kg (143 lb) 3 February 1980 Uralochka Zlatoust
3 Gubina, TatyanaTatyana Gubina CB 1.78 m (5 ft 10 in) 67 kg (148 lb) 15 December 1977 Eurasia Rakhat
4 Khapsalis, SvetlanaSvetlana Khapsalis GK 1.86 m (6 ft 1 in) 63 kg (139 lb) 15 June 1973 Eurasia Rakhat
5 Koroleva, SvetlanaSvetlana Koroleva D 1.74 m (5 ft 9 in) 69 kg (152 lb) 7 September 1973 Eurasia Rakhat
6 Krassilnikova, NatalyaNatalya Krassilnikova CB 1.73 m (5 ft 8 in) 63 kg (139 lb) 2 January 1982 Eurasia Rakhat
7 Klimenko, AlyonaAlyona Klimenko D 1.65 m (5 ft 5 in) 56 kg (123 lb) 19 September 1982 Eurasia Rakhat
8 Gariyeva, YekaterinaYekaterina Gariyeva CF 1.75 m (5 ft 9 in) 72 kg (159 lb) 11 June 1981 Eurasia Rakhat
9 Jakayeva, AsselAssel Jakayeva (C) CF 1.68 m (5 ft 6 in) 70 kg (150 lb) 14 March 1980 Kinef Kirishi
10 Gritsenko, MarinaMarina Gritsenko D 1.73 m (5 ft 8 in) 64 kg (141 lb) 17 August 1980 Eurasia Rakhat
11 Mikhailova, LarissaLarissa Mikhailova D 1.70 m (5 ft 7 in) 67 kg (148 lb) 13 July 1981 Uralochka Zlatoust
12 Ignatyeva, NatalyaNatalya Ignatyeva D 1.68 m (5 ft 6 in) 56 kg (123 lb) 17 August 1978 Eurasia Rakhat
13 Tolkunova, IrinaIrina Tolkunova D 1.70 m (5 ft 7 in) 58 kg (128 lb) 2 June 1971 Volturno SC
Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Australia 3 2 0 1 5 22 16 +6
 Italy 3 2 1 0 4 20 14 +6
 Greece 3 1 1 1 3 17 20 −3
 Kazakhstan 3 0 3 0 0 16 25 −9
August 16
17:45
[19] Greece  8–6  Kazakhstan
Referees:
Radu Matache (ROU)
Daniel Legare (CAN)
Score by quarters: 2–2, 2–1, 2–2, 2–1
Roumpesi 2 Goals Gritsenko, Jakayeva 2

August 18
09:30
[20] Australia  9–4  Kazakhstan
Referees:
Boris Margeta (SLO)
Hector Valcarce (ARG)
Score by quarters: 3–2, 2–1, 2–0, 2–1
Heuchan, Norwood 3 Goals 4 players with 1

August 20
09:00
[21] Italy  8–6  Kazakhstan
Referees:
Mario Brguljan (SCG)
Yesenia Marrero (USA)
Score by quarters: 2–0, 3–1, 1–4, 2–1
di Mario 4 Goals Koroleva 3

7th-8th Place Final
August 22
10:45
[22] Kazakhstan  4–10  Canada
Referees:
Radosław Koryzna (POL)
Elizabeth Burman (NZL)
Score by quarters: 0–2, 1–4, 3–3, 0–1
Koroleva 4 Goals 4 players with 2

Weightlifting

Three Kazakh weightlifters qualified for the following events:

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Sergey Filimonov Men's −77 kg 172.5 =1 200 =2 372.5
Bakhyt Akhmetov Men's −94 kg 180 =4 210 =8 390 7
Tatyana Khromova Women's −75 kg 117.5 5 135 8 252.5 6

Wrestling

Kazakh wrestlers qualified to compete in all events except the men's freestyle 60 kg class and the women's freestyle wrestling.

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Baurzhan Orazgaliyev −55 kg  Zakharuk (UKR)
L 1–3 PP
 Kantoyeu (BLR)
L 1–3 PP
N/A 3 Did not advance 9
Leonid Spiridonov −66 kg  MacDonald (CAN)
W 3–1 PP
 Barzakov (BUL)
W 3–1 PP
N/A 1 Q  Ikematsu (JPN)
W 3–1 PP
 Tedeyev (UKR)
L 1–3 PP
 Murtazaliev (RUS)
L 1–3 PP
4
Gennadiy Laliyev −74 kg  Ackerman (GBR)
W 4–0 ST
  VT 5–0 W
)ARM(
N/A 1 Q  Williams (USA)
W 3–1 PP
 Fundora (CUB)
W 3–1 PP
 Saitiev (RUS)
L 0–3 PO
Magomed Kurugliyev −84 kg  Borchanka (BLR)
L 1–3 PP
 Sanderson (USA)
L 1–3 PP
N/A 3 Did not advance 18
Islam Bairamukov −96 kg  Aghayev (AZE)
L 1–3 PP
 Jacobs (NAM)
W 3–1 PP
N/A 2 Did not advance 10
Marid Mutalimov −120 kg  Mildzihov (KGZ)
W 3–1 PP
 Miano-Petta (ITA)
W 3–0 PO
 McCoy (USA)
W 3–1 PP
1 Q BYE  Rezaei (IRI)
L 1–3 PP
 Polatçı (TUR)
L 1–3 PP
4
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nurbakyt Tengizbayev −55 kg  Im D-W (KOR)
L 1–3 PP
 Sandu (ROM)
L 0–3 PO
N/A 3 Did not advance 17
Nurlan Koizhaiganov −60 kg  Fucile (ITA)
W 3–0 PO
 GEO)
W 3–1 PP
N/A 1 Q  Shevtsov (RUS)
L 1–3 PP
Did not advance  Sasamoto (JPN)
L 0–3 PO
6
Mkhitar Manukyan −66 kg  Zamanduridis (GER)
W 3–1 PP
 Arkoudeas (GRE)
W 3–1 PP
 Wood (USA)
W 4–1 SP
1 Q BYE  Eroğlu (TUR)
L 0–5 VT
 Samuelsson (SWE)
W 3–1 PP
Danil Khalimov −74 kg  Manasherov (ISR)
W 3–0 PO
 Recuero (ESP)
W 3–1 PP
N/A 1 Q  Bucher (SUI)
L 0–3 PO
Did not advance  Azcuy (CUB)
W 5–0 VB
5
Asset Mambetov −96 kg  G Koutsioumpas (GRE)
L 0–3 PO
 Sitnik (POL)
L 0–3 PO
 Gaber (EGY)
L 0–5 VT
4 Did not advance 21
Georgiy Tsurtsumia −120 kg  X Koutsioumpas (GRE)
W 3–1 PP
 GEO)
L 1–3 PP
 Bengtsson (SWE)
W 5–0 VT
1 Q BYE  Gardner (USA)
W 3–1 PP
 Baroyev (RUS)
L 1–3 PP

See also

References

  1. ^ "2004 Athens: Flag Bearers for the Opening Ceremony".  
  2. ^ "Artayev wins Athens awards".  
  3. ^ "Fourth place for Macey".  
  4. ^ Grohmann, Karolos (12 February 2013). "Russian weightlifter stripped of Athens bronze medal".  
  5. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  6. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  
  7. ^ "Men's Water Polo Team Roster – Kazakhstan (KAZ)" ( 
  8. ^ "Women's Water Polo Team Roster – Kazakhstan (KAZ)" ( 

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • Kazakhstan National Olympic Committee (Kazakh)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.