World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Slovakia at the 2004 Summer Olympics

Slovakia at the Olympic Games

Flag of Slovakia
IOC code  SVK
NOC Slovak Olympic Committee
Website www.olympic.sk (Slovak)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 64 in 13 sports
Flag bearer Michal Martikán
Medals
Rank: 29
Gold
2
Silver
2
Bronze
2
Total
6
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
 Hungary (1896–1912)
Czechoslovakia (1920–1992)

Slovakia competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's third consecutive appearance at the Summer Olympics since the post-Czechoslovak era. The Slovak Olympic Committee sent a total of 64 athletes to the Games, 48 men and 16 women, to compete in 11 sports. There was only a single competitor in artistic and trampoline gymnastics and sailing.

The Slovak team featured four Olympic medalists from Sydney: freestyle and butterfly swimmer Martina Moravcová, twins Pavol and Peter Hochschorner, and slalom canoeist Michal Martikán, who later became the nation's flag bearer in the opening ceremony.[1] Along with Moravcova, sprint canoeist Peter Páleš and track cyclist Jaroslav Jeřábek were among the Slovak athletes to compete in four editions of the Summer Olympics, although they previously appeared as part of the Czechoslovak team (Pales in 1988; Jerabek and Moravcova in 1992). Other notable Slovak athletes featured professional tennis players Daniela Hantuchová and Karol Beck, rifle shooter and former Olympic medalist Jozef Gönci, and slalom kayak world champion Elena Kaliská.

Slovakia left Athens with a total of six Olympic medals, an equal allocation of gold, silver, and bronze with two each, surpassing a single short of the tally from Sydney four years earlier.[2] While the Hochschorner twins defended their Olympic title in double slalom canoeing, Slovak athletes continued to dominate the sport, as Elena Kaliská and Michal Martikán managed to claim Olympic medals in their respective events.[3] Jozef Gönci added a second bronze to his Olympic career in men's air rifle shooting, while Jozef Krnáč set a historic milestone for Slovakia, after earning the nation's first Olympic medal in judo.[4]

Contents

  • Medalists 1
  • Athletics 2
  • Canoeing 3
    • Slalom 3.1
    • Sprint 3.2
  • Cycling 4
    • Road 4.1
    • Track 4.2
    • Mountain biking 4.3
  • Gymnastics 5
    • Artistic 5.1
    • Trampoline 5.2
  • Judo 6
  • Rowing 7
  • Sailing 8
  • Shooting 9
  • Swimming 10
  • Synchronized swimming 11
  • Tennis 12
  • Weightlifting 13
  • Wrestling 14
  • See also 15
  • References 16
  • External links 17

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Kaliská, ElenaElena Kaliská Canoeing Women's slalom K-1 August 18
 Gold Hochschorner, PavolPavol Hochschorner
Hochschorner, PeterPeter Hochschorner
Canoeing Men's slalom C-2 August 20
 Silver Krnáč, JozefJozef Krnáč Judo Men's 66 kg August 15
 Silver Martikán, MichalMichal Martikán Canoeing Men's slalom C-1 August 18
 Bronze Gönci, JozefJozef Gönci Shooting Men's 10 m air rifle August 16
 Bronze Bača, JurajJuraj Bača
Riszdorfer, MichalMichal Riszdorfer
Riszdorfer, RichardRichard Riszdorfer
Vlček, ErikErik Vlček
Canoeing Men's K-4 1000 m August 27

Athletics

Slovak athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[5][6]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Final
Result Rank
Miloš Bátovský 50 km walk 3:59:11 18
Peter Korčok 3:54:22 14
Marcel Matanin Marathon 2:50:26 81
Matej Tóth 20 km walk 1:28:49 32
Kazimír Verkin 50 km walk 4:13:11 36
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Marián Bokor Javelin throw 71.74 32 Did not advance
Libor Charfreitag Hammer throw 77.30 7 q 77.54 7
Mikuláš Konopka Shot put 20.32 8 q 19.92 10
Miloslav Konopka Hammer throw 76.16 15 Did not advance
Jaroslav Žitňanský Discus throw 53.30 35 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Lucia Klocová 800 m 2:02.17 5 q 2:00.79 6 Did not advance
Zuzana Malíková 20 km walk N/A 1:33:17 22

Canoeing

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Michal Martikán Men's C-1 103.51 6 97.93 1 201.44 1 Q 93.25 1 Q 96.03 4 189.28
Ján Šajbidor Men's K-1 95.13 6 97.76 18 194.89 10 Q 97.77 12 Did not advance
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Men's C-2 100.13 1 100.91 1 201.04 1 Q 101.29 1 Q 105.87 2 207.16
Elena Kaliská Women's K-1 104.24 2 108.41 3 212.65 2 Q 103.74 1 Q 106.29 1 210.03
Gabriela Stacherová 110.08 4 114.58 11 224.66 4 Q 109.85 7 Q 164.62 10 274.47 10

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Martin Chorváth K-1 500 m 1:42.383 6 q 1:43.095 7 Did not advance
Róbert Erban K-1 1000 m 3:30.576 6 q 3:33.481 6 Did not advance
Marián Ostrčil C-1 500 m 1:58.357 6 q 1:52.871 6 Did not advance
C-1 1000 m 3:56.962 3 q 3:53.820 3 Q 3:54.629 7
Daniel Biksadský
Peter Páleš
C-2 500 m 1:45.860 6 q 1:44.732 6 Did not advance
C-2 1000 m 3:47.263 6 q 3:46.036 7 Did not advance
Juraj Bača
Michal Riszdorfer
Richard Riszdorfer
Erik Vlček
K-4 1000 m 2:53.256 1 Q BYE 2:59.314
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Marcela Erbanová K-1 500 m 1:53.508 1 Q BYE 1:52.685 5

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Matej Jurčo Men's road race Did not finish
Men's time trial 1:04:22.58 35
Martin Riška Men's road race 5:51:28 71

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Jaroslav Jeřábek Men's sprint 10.758
66.926
16  Bourgain (FRA)
L
 Ng (MAS)
 Yang H-C (KOR)
L
Did not advance
Peter Bazálik
Jaroslav Jeřábek
Ján Lepka
Men's team sprint 45.978
58.723
12 Did not advance
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Final
Rank Rank Rank Rank
Jaroslav Jeřábek Men's keirin 4 R 5 Did not advance
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Martin Liška
Jozef Žabka
Men's madison 5 −2 15

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Luboš Kondis Men's cross-country 2:31:15 34
Janka Števková Women's cross-country Did not finish

Gymnastics

Artistic

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Zuzana Sekerová All-around 9.162 8.912 8.787 8.512 35.373 47 Did not advance

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Katarína Prokešová Women's 61.90 10 Did not advance

Judo

Two Slovak judoka qualified for the 2004 Summer Olympics.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jozef Krnáč Men's −66 kg  Alassane (NIG)
W 0200–0000
 Peñas (ESP)
W 1011–0000
 Meridja (ALG)
W 1001–0000
 Arencibia (CUB)
W 1010–0002
BYE  Uchishiba (JPN)
L 0000–1000
Zoltán Pálkovács Men's −100 kg  Lemaire (FRA)
L 0000–1000
Did not advance

Rowing

Slovak rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Lukáš Babač
Ľuboš Podstupka
Lightweight double sculls 6:22.00 3 R 6:25.75 2 SA/B 6:29.44 6 FB 6:58.78 11

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Slovak sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Martin Lapoš Mistral 34 27 34 33 32 27 32 30 34 33 27 309 34

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Three Slovak shooters (two men and one woman) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Jozef Gönci 10 m air rifle 596 4 Q 697.4
50 m rifle prone 598 3 Q 700.5 4
50 m rifle 3 positions 1162 =9 Did not advance
Matej Mészáros 10 m air rifle 594 =9 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Andrea Stranovská Skeet 66 12 Did not advance

Swimming

Slovak swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ľuboš Križko 100 m backstroke 56.62 27 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Martina Moravcová 50 m freestyle 25.69 17 Did not advance
100 m freestyle 55.17 8 Q 55.08 8 Q 55.12 7
200 m freestyle 2:01.00 15 Q 1:59.96 12 Did not advance
100 m butterfly 58.48 4 Q 58.66 5 Q 58.96 6

Synchronized swimming

Two Slovak synchronized swimmers qualified a spot in the women's duet.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Veronika Feriancová
Katarína Havlíková
Duet 41.167 =21 41.417 82.584 22 Did not advance

Tennis

Slovakia nominated three male and four female tennis players to compete in the tennis tournament.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Karol Beck Singles  Calleri (ARG)
L 6–2, 3–6, 6–8
Did not advance
Dominik Hrbatý  El Aynaoui (MAR)
W 6–3, 6–4
 Dent (USA)
L 6–7(4–7), 3–6
Did not advance
Karol Kučera  Safin (ARG)
L 0–6, 4–6
Did not advance
Karol Beck
Dominik Hrbatý
Doubles N/A  Nestor /
Niemeyer (CAN)
L 2–6, 5–7
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Daniela Hantuchová Singles  Schaul (LUX)
W 6–1, 6–1
 Schnyder (SUI)
L 6–3, 1–6, 4–6
Did not advance
Ľubomíra Kurhajcová  Raymond (USA)
L 4–6, 6–4, 3–6
Did not advance
Martina Suchá  Petrova (RUS)
L 3–6, 3–6
Did not advance
Daniela Hantuchová
Janette Husárová
Doubles N/A  Casanova /
Schnyder (SUI)
L 3–6, 4–6
Did not advance
Ľubomíra Kurhajcová
Martina Suchá
N/A  Elia /
Schiavone (ITA)
L 2–6, 4–6
Did not advance

Weightlifting

Three Slovak weightlifters qualified for the following events:

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Miroslav Janíček Men's −69 kg 125 15 172.5 DNF 125 DNF
Rudolf Lukáč Men's −77 kg 147.5 18 187.5 =12 335 15
Martin Tešovič Men's −105 kg 187.5 DNF DNF

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Štefan Fernyák −66 kg  Çubukçu (TUR)
L 1–3 PP
 Hatos (HUN)
L 1–3 PP
3 Did not advance 17
Peter Pecha −96 kg  Laliotis (GRE)
W 3–1 PP
 Wang Yy (CHN)
L 1–3 PP
2 Did not advance 12
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Attila Bátky −84 kg  Kenjeev (KGZ)
W 3–1 PP
 Abrahamian (SWE)
L 0–3 PO
 Matsumoto (JPN)
L 1–3 PP
3 Did not advance 10

See also

References

  1. ^ "Olympijské hry v Aténach sa oficiálne začali, oheň zapálil Kaklamanakis" [Olympic Games in Athens were officially launched, fire lit Kaklamanakis] (in Slovak).  
  2. ^ "2004 Athens: Medal Tally".  
  3. ^ "French take gold and bronze in single kayaks".  
  4. ^ "Japan's Uchishiba wins men's 66kg judo gold in Athens".  
  5. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  6. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • Slovak Olympic Committee (Slovak)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.