World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Slovenia at the 2004 Summer Olympics

Slovenia at the Olympic Games

Flag of Slovenia
IOC code  SLO
NOC Slovenian Olympic Committee
Website www.olympic.si (Slovene) (English)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 79 in 10 sports
Flag bearer Beno Lapajne[1]
Medals
Rank: 63
Gold
0
Silver
1
Bronze
3
Total
4
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
Austria (1912)
Yugoslavia (1920–1988)

Slovenia competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's fourth consecutive appearance at the Summer Olympics since the post-Yugoslav era. The Slovenian Olympic Committee (Slovene: Olimpijski Komite Slovenije) sent the nation's largest ever delegation to the Games in Olympic history. A total of 79 athletes, 56 men and 23 women, competed in 10 sports. For the second consecutive time, men's handball was the only team-based sport in which Slovenia had its representation at these Games.

The Slovenian team featured three defending Olympic champions from Sydney: double sculls pair Iztok Čop and Luka Špik, and rifle shooter Rajmond Debevec, who became the first Slovenian to compete in six Olympic Games (including two appearances for Socialist Federal Republic of Yugoslavia). Sprinter Merlene Ottey, who granted a dual citizenship in 2002, also set a historic milestone as the first female track and field athlete to participate in seventh Olympics, although she appeared for her native Jamaican team in previous editions.[2] Handball team goalkeeper Beno Lapajne was appointed by the committee to carry the Slovenian flag in the opening ceremony.[1]

Slovenia left Athens with a total of four medals, one silver and bronze, failing to achieve an Olympic gold for the first time since the 1996 Summer Olympics in Atlanta.[3] Unable to defend their Olympic rowing title from the previous Games, Čop and Špik managed to settle only for the silver after losing out to France by two seconds in the men's double sculls.[4] Meanwhile, the remaining medals were awarded to the athletes for the first time in women's judo and sailing.

Contents

  • Medalists 1
  • Athletics 2
  • Canoeing 3
    • Slalom 3.1
    • Sprint 3.2
  • Cycling 4
    • Road 4.1
  • Handball 5
    • Men's tournament 5.1
  • Judo 6
  • Rowing 7
  • Sailing 8
  • Shooting 9
  • Swimming 10
  • Tennis 11
  • See also 12
  • References 13
  • External links 14

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Silver Čop, IztokIztok Čop
Špik, LukaLuka Špik
Rowing Men's double sculls August 21
 Bronze Žolnir, UrškaUrška Žolnir Judo Women's 63 kg August 17
 Bronze Žbogar, VasilijVasilij Žbogar Sailing Laser class August 22
 Bronze Čeplak, JolandaJolanda Čeplak Athletics Women's 800 m August 23

Athletics

Slovenian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[5][6]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Boštjan Buč 3000 m steeplechase 8:37.29 10 N/A Did not advance
Roman Kejžar Marathon N/A 2:23:34 54
Matic Osovnikar 100 m 10.15 NR 3 Q 10.26 4 Did not advance
200 m 20.57 4 Q 20.47 NR 4 q 20.89 8 Did not advance
Matija Šestak 400 m 45.88 4 q N/A 46.54 7 Did not advance
Damjan Zlatnar 110 m hurdles 13.66 NR 7 q DNS Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Gregor Cankar Long jump 7.32 39 Did not advance
Primož Kozmus Hammer throw 78.81 5 Q 78.56 6
Rožle Prezelj High jump 2.20 =20 Did not advance
Igor Primc Discus throw 56.33 30 Did not advance
Jure Rovan Pole vault 5.50 25 Did not advance
Boštjan Šimunič Triple jump 16.07 37 Did not advance
Miroslav Vodovnik Shot put 20.04 12 q 19.34 11
Peter Zupanc Javelin throw 77.34 22 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Alenka Bikar 200 m 23.09 2 Q 23.38 7 Did not advance
Jolanda Čeplak 800 m 2:00.61 1 Q N/A 1:58.80 2 Q 1:56.43
Helena Javornik 10000 m N/A 31:06.63 NR 10
Merlene Ottey 100 m 11.14 2 Q 11.24 3 Q 11.21 5 Did not advance
200 m 22.72 NR 3 Q 23.07 4 q DNF Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Tina Čarman Long jump 5.72 36 Did not advance
Teja Melink Pole vault 4.15 =24 Did not advance

Canoeing

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Simon Hočevar Men's C-1 104.17 9 105.18 11 209.35 9 Q 100.24 8 Q 99.54 6 199.78 6
Uroš Kodelja Men's K-1 102.24 19 97.99 13 200.23 17 Q 96.68 8 Q 104.93 10 201.61 10
Nada Mali Women's K-1 165.65 19 110.83 10 278.48 19 Did not advance

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Jernej Župančič Regent K-1 1000 m 3:32.552 7 q 3:35.050 6 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Athlete Event Time Rank
Andrej Hauptman Men's road race 5:41:56 5
Uroš Murn 5:44:13 50
Gorazd Štangelj Men's road race 5:43:20 43
Men's time trial 1:03:45.84 35
Tadej Valjavec Men's road race 5:41:56 26

Handball

Men's tournament

Roster

The following is the Slovenia roster in the men's handball tournament of the 2004 Summer Olympics.[7]

Head coaches: Tone Tiselj

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Podpečan, DušanDušan Podpečan (1975-10-12)12 October 1975 (aged 28) 1.96 m RK Gorenje
2 LB Kozlina, MiladinMiladin Kozlina (1983-02-11)11 February 1983 (aged 21) 1.97 m Celje Pivovarna Laško
4 RB Vugrinec, RenatoRenato Vugrinec (1975-06-09)9 June 1975 (aged 29) 1.95 m Celje Pivovarna Laško
5 LW Jovičič, ZoranZoran Jovičič (1976-11-04)4 November 1976 (aged 27) 1.84 m RK Prevent
6 LW Kastelic, AndrejAndrej Kastelic (1971-04-06)6 April 1971 (aged 33) 1.85 m RD Prule 67
7 LW Kavtičnik, VidVid Kavtičnik (1984-05-24)24 May 1984 (aged 20) 1.91 m RK Gorenje
8 P Oštir, MarkoMarko Oštir (1977-06-07)7 June 1977 (aged 27) 1.94 m RK Gorenje
9 RB Natek, JureJure Natek (1982-03-30)30 March 1982 (aged 22) 1.93 m Celje Pivovarna Laško
13 P Tomšič, TomažTomaž Tomšič (1972-08-17)17 August 1972 (aged 31) 1.91 m US Ivry Handball
14 LB Rutenka, SiarheiSiarhei Rutenka (1981-08-29)29 August 1981 (aged 22) 1.98 m Celje Pivovarna Laško
15 LB Pajovič, AlešAleš Pajovič (1979-01-06)6 January 1979 (aged 25) 1.97 m BM Ciudad Real
16 GK Lapajne, BenoBeno Lapajne (1973-06-10)10 June 1973 (aged 31) 2.00 m RK Gold Club
17 RW Brumen, MatjažMatjaž Brumen (1982-12-23)23 December 1982 (aged 21) 1.90 m Celje Pivovarna Laško
18 CB Zorman, UrošUroš Zorman (1980-01-09)9 January 1980 (aged 24) 1.89 m Celje Pivovarna Laško
20 RW Žvižej, LukaLuka Žvižej (1980-12-09)9 December 1980 (aged 23) 1.84 m FC Barcelona
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 Croatia 5 5 0 0 146 129 +17 10
 Spain 5 4 0 1 154 137 +17 8
 South Korea 5 2 0 3 148 148 0 4
 Russia 5 2 0 3 145 145 0 4
 Iceland 5 1 0 4 143 158 –15 2
 Slovenia 5 1 0 4 130 149 –19 2
Qualified for the quarterfinals
14 August 2004
14:30
Russia  28 - 25  Slovenia Sports Pavilion, Athens
Referees: Bord, Buy (FRA)
Kokcharov 9 (16-13) 3 players with 4
8× 2× 1× [7] 9× 3×
16 August 2004
11:30
Slovenia  26 - 27  Croatia Sports Pavilion, Athens
Referees: Oie, Togstad (NOR)
Brumen 10 (10-13) Vori 8
7× 3× 2× [8] 7× 3× 1×
18 August 2004
11:30
Iceland  30 - 25  Slovenia Sports Pavilion, Athens
Referees: Baum, Goralczyk (POL)
G. Sigurdsson 7 (10-10) Rutenka 10
3× 3× [9] 3× 3×
20 August 2004
11:30
Spain  41 - 28  Slovenia Sports Pavilion, Athens
Referees: Lemme, Ullrich (GER)
Romero 7 (18-15) Tomšič, Pajovič 7
3× 2× [10] 3× 4×
22 August 2004
09:30
Slovenia  26 - 23  South Korea Sports Pavilion, Athens
Referees: Hassan, Aly (EGY)
Rutenka 7 (12-11) Lee J 6
8× 4× 1× [11] 2× 3×
Classification match (11th–12th place)
24 August 2004
09:30
Slovenia  30 - 24  Egypt Sports Pavilion, Athens
Referees: Hansson, Olsson (SWE)
Brumen, Zvizej 6 (11-13) Yosry 6
7× 1× 1× [12] 5× 1×

Judo

Five Slovenian judoka (one men and four women) qualified for the 2004 Summer Olympics.

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Sašo Jereb −73 kg  Malekmohammadi (IRI)
L 0010–1000
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Petra Nareks −52 kg  Souakri (ALG)
L 0001–0010
Did not advance
Urška Žolnir −63 kg BYE  González (CUB)
W 0010–0001
 Vandecaveye (BEL)
W 1020–0000
 Heill (AUT)
L 0111–1000
BYE  Chisholm (CAN)
W 0100–0010
Raša Sraka −70 kg BYE  Ueno (JPN)
L 0001–0012
Did not advance  Schutz (USA)
W 0010–0000
 Jacques (BEL)
L 0000–0200
Did not advance
Lucija Polavder +78 kg  Köppen (GER)
L 0000–1010
Did not advance

Rowing

Slovenian rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Davor Mizerit Single sculls 7:24.60 3 R 7:01.31 1 SA/B/C 7:04.07 3 FB 6:55.64 9
Andrej Hrabar
Matija Pavšič
Pair 7:05.36 5 R 6:30.89 3 SA/B 6:46.12 5 FB 6:27.11 9
Iztok Čop
Luka Špik
Double sculls 6:45.26 1 SA/B BYE 6:11.96 1 FA 6:31.72
Janez Klemenčič
Miha Pirih
Tomaž Pirih
Gregor Sračnjek
Four 6:25.36 3 SA/B BYE 5:55.53 4 FB 5:50.59 9

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Slovenian sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Gašper Vinčec Finn 4 24 14 19 DNF 19 8 17 18 5 23 151 20
Tomaž Čopi
Davor Glavina
470 13 13 17 6 15 20 8 19 15 6 14 126 14
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Vesna Dekleva
Klara Maučec
470 3 5 14 18 2 15 1 2 18 3 2 65 4
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Vasilij Žbogar Laser 21 13 3 8 4 1 14 1 14 5 13 76

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

One Slovenian shooter qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Rajmond Debevec 10 m air rifle 589 =29 Did not advance
50 m rifle prone 594 =9 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1166 5 Q 1262.6 4

Swimming

Slovenian swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Peter Mankoč 50 m freestyle DNS Did not advance
100 m freestyle 49.54 10 Q 49.71 13 Did not advance
200 m freestyle 1:50.72 22 Did not advance
100 m butterfly 54.14 29 Did not advance
200 m individual medley DNS Did not advance
Blaž Medvešek 200 m backstroke 2:01.13 15 Q 1:59.37 7 Q 2:00.06 NR 8
Marko Milenkovič 400 m individual medley 4:30.99 31 N/A Did not advance
Emil Tahirovič 100 m breaststroke 1:02.12 17 Did not advance
200 m breaststroke 2:18.65 36 Did not advance
Bojan Zdešar 400 m freestyle 3:59.38 31 N/A Did not advance
1500 m freestyle 15:31.57 20 N/A Did not advance
Jernej Godec
Peter Mankoč
Blaž Medvešek
Emil Tahirovič
4×100 m medley relay 3:44.17 14 N/A Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Anja Čarman 400 m freestyle 4:17.79 24 N/A Did not advance
800 m freestyle DNS N/A Did not advance
200 m backstroke 2:17.62 23 Did not advance
Sara Isaković 50 m freestyle 26.81 36 Did not advance
100 m freestyle 56.67 =26 Did not advance
200 m freestyle 2:01.71 18 Did not advance
Alenka Kejžar 200 m backstroke DNS Did not advance
200 m breaststroke 2:32.64 18 Did not advance
200 m individual medley 2:18.60 18 Did not advance
Anja Klinar 200 m butterfly 2:18.15 28 Did not advance
400 m individual medley 4:46.66 13 N/A Did not advance
Lavra Babič
Anja Čarman
Sara Isaković
Anja Klinar
4×200 m freestyle relay 8:16.89 16 N/A Did not advance

Tennis

Slovenia nominated four female tennis players to compete in the tournament.

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Maja Matevžič Women's singles  Obata (JPN)
W 7–6(7–3), 7–5
 Williams (USA)
L 0–6, 0–6
Did not advance
Tina Pisnik  Black (ZIM)
L 3–7, 7–5, 4–6
Did not advance
Katarina Srebotnik  Sánchez (ESP)
W 6–3, 0–6, 6–4
 Molik (AUS)
L 5–7, 4–6
Did not advance
Tina Križan
Katarina Srebotnik
Women's doubles N/A  Dechy /
Testud (FRA)
L 5–7, 3–6
Did not advance
Maja Matevžič
Tina Pisnik
N/A  Yan Z /
Zheng J (CHN)
L 1–6, 2–6
Did not advance

See also

References

  1. ^ a b "Zastavo bo nosil Beno Lapajne" [Beno Lapajne will carry the flag] (in Slovenian).  
  2. ^ "Merlene Ottey receives Slovenian citizenship".  
  3. ^ "2004 Athens: Medal Tally".  
  4. ^ "France snatches men's double sculls gold".  
  5. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  6. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  
  7. ^ "Men's Handball Team Roster – Slovenia (SLO)" ( 

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • Slovenian Olympic Committee (Slovene)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.