World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Spain at the 2004 Summer Olympics

Spain at the Olympic Games

Flag of Spain
IOC code  ESP
NOC Spanish Olympic Committee
Website www.coe.es (Spanish)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 317 in 26 sports
Flag bearer Isabel Fernández[1]
Medals
Rank: 20
Gold
3
Silver
11
Bronze
6
Total
20
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games

Spain competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from August 13 to 29, 2004. This nation has competed in every Summer Olympic games since its official debut in 1920. Spain, however, boycotted two editions, the 1936 Summer Olympics in Nazi Germany, and the 1956 Summer Olympics in Melbourne, as a protest to the Soviet invasion of Hungary. The Spanish Olympic Committee sent the nation's third largest delegation in history to the Games. A total of 317 athletes, 177 men and 140 women, competed in 26 sports.

Contents

  • Medalists 1
  • Archery 2
  • Athletics 3
  • Badminton 4
  • Basketball 5
    • Men's tournament 5.1
    • Women's tournament 5.2
  • Canoeing 6
    • Slalom 6.1
    • Sprint 6.2
  • Cycling 7
    • Road 7.1
    • Track 7.2
    • Mountain biking 7.3
  • Diving 8
  • Equestrian 9
    • Dressage 9.1
  • Fencing 10
  • Field hockey 11
    • Men's tournament 11.1
    • Women's tournament 11.2
  • Gymnastics 12
    • Artistic 12.1
    • Rhythmic 12.2
  • Handball 13
    • Men's tournament 13.1
    • Women's tournament 13.2
  • Judo 14
  • Rowing 15
  • Sailing 16
  • Shooting 17
  • Swimming 18
  • Synchronized swimming 19
  • Table tennis 20
  • Taekwondo 21
  • Tennis 22
  • Triathlon 23
  • Volleyball 24
    • Beach 24.1
  • Water polo 25
    • Men's tournament 25.1
  • Weightlifting 26
  • Wrestling 27
  • See also 28
  • References 29
  • External links 30

Medalists

Archery

Two Spanish archers qualified each for the men's and women's individual archery.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Felipe López Men's individual 641 40  Serdyuk (UKR)
L 141–164
Did not advance
Almudena Gallardo Women's individual 631 24  GEO)
W 148–132
 Figueroa (PHI)
W 152–150
 Psarra (GRE)
L 152–160
Did not advance

Athletics

Spanish athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[2][3]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
David Canal 200 m 20.72 3 Q 21.18 7 Did not advance
400 m 47.23 7 N/A Did not advance
Manuel Olmedo 800 m 1:47.71 4 N/A Did not advance
Miguel Quesada 1:46.32 3 N/A Did not advance
Antonio Manuel Reina 1:46.66 =1 Q N/A 1:46.17 3 Did not advance
Reyes Estévez 1500 m 3:39.71 1 Q N/A 3:36.05 4 Q 3:36.63 7
Álvaro Fernández 3:38.34 3 Q N/A 3:42.01 7 Did not advance
Juan Carlos Higuero 3:38.36 6 q N/A 3:42.13 8 Did not advance
Carles Castillejo 5000 m 13:49.16 16 N/A Did not advance
Carlos García DNF N/A Did not advance
Roberto García 13:27.72 9 N/A Did not advance
José Manuel Martínez 10000 m N/A 27:57.61 9
Felipe Vivancos 110 m hurdles 13.47 6 q 13.48 4 q 13.52 7 Did not advance
Eduardo Iván Rodríguez 400 m hurdles 49.25 4 Q N/A 49.77 6 Did not advance
Antonio David Jiménez 3000 m steeplechase 8:24.13 2 Q N/A 8:22.63 14
Eliseo Martín 8:21.88 6 q N/A 8:15.77 9
Luis Miguel Martín 8:16.90 3 Q N/A 8:11.64 5
Antoni Peña Marathon N/A 2:16:38 18
Julio Rey N/A 2:24:54 58
José Rios N/A 2:18:40 27
José David Dominguez 20 km walk N/A 1:30:16 37
Paquillo Fernández N/A 1:19:45
Juan Manuel Molina N/A 1:20:55 5
Jesús Angel García 50 km walk N/A 3:44:42 5
José Antonio González N/A 4:11:51 33
Santiago Pérez N/A 3:49:48 8
David Canal
Luis Flores
Antonio Manuel Reina
Eduardo Iván Rodríguez
4×400 m relay 3:05.03 7 N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Javier Bermejo High jump 2.15 =31 Did not advance
Javier Gazol Pole vault 5.30 =28 Did not advance
Yago Lamela Long jump 8.06 10 q 7.98 11
Joan Lino Martínez 8.10 6 Q 8.32
Manuel Martínez Shot put 20.37 6 q 20.84
Mario Pestano Discus throw 61.69 13 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
David Gómez Result 11.08 7.26 14.57 1.85 48.61 14.41 40.95 4.40 60.71 4:29.70 7865 22
Points 843 876 763 670 880 922 684 731 749 747
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Mayte Martínez 800 m 2:00.81 2 Q 2:03.30 8 Did not advance
Iris Fuentes-Pila 1500 m 4:06.32 7 q 4:07.69 10 Did not advance
Nuria Fernández 4:06.29 3 Q 4:07.68 9 Did not advance
Natalia Rodriguez 4:07.19 7 q 4:04.91 4 Q 4:03.01 10
Glory Alozie 100 m hurdles 12.92 2 Q 12.62 7 Did not advance
Aliuska López 13.21 4 Did not advance
Cora Olivero 400 m hurdles 56.19 5 Did not advance
María Abel Marathon N/A 2:40:13 26
María Dolores Pulido N/A 2:44:33 37
Beatriz Ros N/A 2:41:51 32
Rocio Florido 20 km walk N/A 1:35:32 30
María Teresa Gargallo N/A DSQ
María Vasco N/A 1:30:06 7
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Niurka Montalvo Long jump NM Did not advance
Carlota Castrejana Triple jump 14.37 18 Did not advance
Naroa Agirre Pole vault 4.40 =8 q 4.40 6
Dana Cervantes 4.40 =4 q NM
Ruth Beitía High jump 1.89 =16 Did not advance
Marta Mendía 1.92 11 q 1.93 10
Irache Quintanal Shot put 15.99 29 Did not advance
Alice Matejková Discus throw 55.37 35 Did not advance
Mercedes Chilla Javelin throw 58.45 22 Did not advance
Berta Castells Hammer throw 66.05 23 Did not advance

Badminton

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sergio Llopis Men's singles  Kanetkar (IND)
L 7–15, 15–13, 13–15
Did not advance
José Antonio Crespo
Sergio Llopis
Men's doubles  Lee D-S /
Yoo Y-S (KOR)
L 3–15, 9–15
Did not advance

Basketball

Spain's men basketball team qualified for the event by reaching the final of the EuroBasket 2003.

Men's tournament

Roster

The following is the Spain roster in the men's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[4]

Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts Tie
 Spain 5 0 405 349 +56 10
 Italy 3 2 371 341 +30 8 1W–0L
 Argentina 3 2 414 396 +18 8 0W–1L
 China 2 3 303 382 −79 7
 New Zealand 1 4 399 413 −14 6 1W–0L
 Serbia and Montenegro 1 4 377 388 −11 6 0W–1L


August 15
14:30
China  58–83  Spain
Scoring by quarter: 18–18, 12–24, 13–19, 15–22
Pts: Li Nan 14
Rebs: Mo Ke, Yao Ming 8 each
Asts: Liu Wei 2
Pts: Gasol 21
Rebs: Gasol 10
Asts: Calderón, Gasol 2 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 9,500
Referees:
Lazaros Voreadis (Greece)
Jorge Vazquez (Puerto Rico)
August 17
20:00
Spain  87–76  Argentina
Scoring by quarter: 25–18, 10–22, 23–20, 29–16
Pts: Gasol 26
Rebs: Gasol 8
Asts: Calderón 5
Pts: Scola 28
Rebs: Scola 9
Asts: 3 players, 4 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees:
Lazaros Voreadis (Greece)
Mike Homsy (Canada)
August 19
11:15
Italy  63–71  Spain
Scoring by quarter: 22–17, 11–18, 19–13, 11–23
Pts: Righetti 18
Rebs: Chiacig, Marconato 8 each
Asts: Basile 3
Pts: Garbajosa 17
Rebs: Garbajosa 8
Asts: Garbajosa 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 8,950
Referees:
José Carrión (Puerto Rico)
Michael Aylen (Australia)
August 21
11:15
Spain  76–68  Serbia and Montenegro
Scoring by quarter: 18–14, 13–17, 20–21, 25–16
Pts: Calderón 15
Rebs: Reyes 6
Asts: Garbajosa, Navarro 3 each
Pts: Bodiroga 14
Rebs: Tomašević 9
Asts: Rakočević 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 10,350
Referees:
Renato Santos (Brazil)
José Monfini (Mexico)
August 23
9:00
Spain  88–84  New Zealand
Scoring by quarter: 19–11, 29–26, 25–31, 15–16
Pts: Garbajosa 17
Rebs: Gasol 10
Asts: Calderón 3
Pts: Jones 23
Rebs: Marks 10
Asts: Dickel 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 4,252
Referees:
José Carrión (Puerto Rico)
Mike Homsy (Canada)
Quarterfinals
August 26
14:30
Spain  94–102  United States
Scoring by quarter: 25–25, 18–19, 24–30, 27–28
Pts: Gasol 29
Rebs: Calderón 7
Asts: 3 players, 1 each
Pts: Marbury 31
Rebs: Marion, Odom 6 each
Asts: Iverson, Marbury 4 each
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 14,500
Referees:
José Ronfini (Mexico)
Michael Aylen (Australia)
Classification match (7th–8th place)
August 28
9:00
7th place
China  76–92  Spain
Scoring by quarter: 21–25, 11–17, 18–23, 26–27
Pts: Li Nan 16
Rebs: Yao Ming 7
Asts: Yao Ming 3
Pts: Gasol 37
Rebs: Gasol 7
Asts: Calderón 6
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 8,200
Referees:
Alejandro Chiti (Argentina)
Virginijus Dovidavicius (Lithuania)

Women's tournament

Roster

The following is the Spain roster in the women's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[5]

Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts
 United States 5 0 430 285 +145 10
 Spain 4 1 368 334 +34 9
 Czech Republic 3 2 408 375 +33 8
 New Zealand 2 3 321 414 −93 7
 China 1 4 360 406 −46 6
 South Korea 0 5 320 393 −73 5
August 14
22:15
Spain  80–78 OT  Czech Republic
Scoring by quarter: 24–22, 11–12, 15–11, 17–22OT: 13–11
Pts: Palau, Valdemoro 14
Rebs: Cebrian 11
Asts: M. Fernández, Palau 2
Pts: Večeřová 15
Rebs: Klimešová 8
Asts: Hamzová 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 2,307
Referees:
Mike Homsy (Canada)
Michael Aylen (Australia)
August 16
16:45
China  67–75  Spain
Scoring by quarter: 10–34, 19–14, 15–22, 23–5
Pts: Chen N. 18
Rebs: Chen N. 9
Asts: Song 4
Pts: Valdemoro 30
Rebs: Pascua 8
Asts: M. Fernández, Palau 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,200
Referees:
Renato Santos (Brazil)
Scott Butler (Australia)
August 18
22:15
Spain  91–57  New Zealand
Scoring by quarter: 32–8, 13–21, 20–9, 26–19
Pts: Palau 15
Rebs: Cebrian, Pascua 9
Asts: Palau 4
Pts: Marino 21
Rebs: Loffhagen 8
Asts: Loffhagen, Marino 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,350
Referees:
Elizabeth Sisk (United States)
Shoko Suguro (Japan)
August 20
14:30
United States  71–58  Spain
Scoring by quarter: 19–16, 12–13, 19–12, 21–17
Pts: Leslie 19
Rebs: Leslie 9
Asts: Staley 6
Pts: Valdemoro 22
Rebs: Pascua 11
Asts: Palau 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,352
Referees:
Christos Christodoulou (Greece)
Tatiana Steigerwald (Brazil)
August 22
22:15
Spain  64–61  South Korea
Scoring by quarter: 14–11, 15–16, 17–19, 18–15
Pts: Valdemoro 11
Rebs: Pons 9
Asts: Palau 3
Pts: Beon 19
Rebs: Kim Y. 6
Asts: Lee M 6
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,152
Referees:
Elizabeth Sisk (United States)
Song Yanping (China)
Quarterfinals
August 25
20:00
Spain  63–67  Brazil
Scoring by quarter: 16–14, 18–20, 12–15, 17–18
Pts: M. Fernández 16
Rebs: Pascua 6
Asts: Palau 3
Pts: Arcain 27
Rebs: Oliveira, Sobral 8
Asts: Luz 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 13,500
Referees:
Lazaros Voreadis (Greece)
Nancy Ethier (Brazil)
Classification match (5th–6th place)
August 27
11:15
5th place
Czech Republic  79–68  Spain
Scoring by quarter: 19–12, 21–15, 17–18, 22–23
Pts: Machová 22
Rebs: Klimešová 14
Asts: Hamzová 4
Pts: Valdemoro 24
Rebs: Pascua 6
Asts: Three players 1
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 4,650
Referees:
Corbin Sean (United States)
Vladimir Okhrimenko (Russia)

Canoeing

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Jordi Sangrá Gibert Men's C-1 108.48 14 104.06 9 212.54 11 Q 99.84 6 Q 100.57 7 200.41 7
Carles Juanmartí Men's K-1 99.47 15 96.61 =7 196.08 13 Q 97.73 11 Did not advance

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
David Cal C-1 500 m 1:48.397 1 Q BYE 1:46.723
C-1 1000 m 3:50.091 OB 1 Q BYE 3:46.201 OB
Carlos Pérez K-1 500 m 1:40.149 5 q 1:41.335 6 Did not advance
Pablo Banos
Javier Hernanz
K-2 1000 m 3:12.216 4 q 3:13.701 4 Did not advance
José Alfredo Bea
David Mascató
C-2 500 m 1:43.708 6 q 1:43.160 5 Did not advance
C-2 1000 m 3:32.355 4 q 3:31.876 1 Q 3:45.766 7
Francisco Llera
Damián Vindel
K-2 500 m 1:32.846 3 q 1:30.998 3 Q 1:29.532 6
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Beatriz Manchón
María Teresa Portela
K-2 500 m 1:41.338 2 Q BYE 1:42.409 5
María García
Beatriz Manchón
María Teresa Portela
Jana Smidakova
K-4 500 m 1:34.525 4 Q BYE 1:37.908 5

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Igor Astarloa Road race Did not finish
Óscar Freire Did not finish
Igor González de Galdeano Road race Did not finish
Time trial 59:27.25 8
Iván Gutiérrez Road race Did not finish
Time trial 1:00:22.80 16
Alejandro Valverde Road race 5:44:13 47
Women
Athlete Event Time Rank
Eneritz Iturriaga Road race 3:28:39 34
Dori Ruano Road race Did not finish
Time trial 33:29.63 18
Joane Somarriba Road race 32:25.93 7
Time trial 3:25:06 7

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
José Antonio Villanueva Men's sprint 10.446
68.925
8  Ng (MAS)
W 11.234
64.091
BYE  Gané (FRA)
L
 Forde (BAR)
 Mulder (NED)
L REL
Did not advance 9th place final
 Mulder (NED)
 Ng (MAS)
 Eadie (AUS)
W 11.063
9
José Antonio Escuredo
Salvador Meliá
José Antonio Villanueva
Men's team sprint 44.452
60.739
4 Q  Australia (AUS)
L 44.687
60.420
N/A Did not advance 7
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Carlos Castaño Men's individual pursuit 4:27.871 12 Did not advance
Sergi Escobar 4:16.862 2 Q  Roberts (AUS)
4:19.581
4 Q  Hayles (GBR)
4:17.947
Carlos Castaño
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Carlos Torrent*
Men's team pursuit 4:04.421 3 Q  Ukraine (UKR)
4:02.374
3 Q  Germany (GER)
4:05.523
Time trial
Athlete Event Time Rank
Rubén Donet Men's time trial 1:03.505 12
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Final
Rank Rank Rank Rank
José Antonio Escuredo Men's keirin 2 Q BYE 3 Q
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Joan Llaneras Men's points race 82 3
Gema Pascual Women's points race 7 0 7
Miquel Alzamora
Joan Llaneras
Men's madison 7 0 6

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Ivan Alvarez Men's cross-country 2:23:08 16
José Antonio Hermida 2:16:02

Diving

Spanish divers qualified for three individual spots at the 2004 Olympic Games.

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Javier Illana 3 m springboard 385.80 19 Did not advance
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Leyre Eizaguirre 3 m springboard 242.73 24 Did not advance
Dolores Saez 10 m platform 278.43 20 Did not advance
Leire Santos 246.84 29 Did not advance

Equestrian

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Beatriz Ferrer-Salat Beauvalais Individual 74.667 2 Q 75.760 3 Q 79.575 3 76.667
Juan Antonio Jimenez Guizo 71.292 =10 Q 68.240 20 Q 75.400 10 71.644 12
Ignacio Rambla Oleaje 64.750 41 Did not advance
Rafael Soto Invasor 72.792 7 Q 69.000 12 Q 79.025 4 73.606 8
Beatriz Ferrer-Salat
Juan Antonio Jimenez
Ignacio Rambla
Rafael Soto
See above Team N/A 72.917

Fencing

Spain has qualified one fencer.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Fernando Medina Individual sabre  Kothny (THA)
W 15–13
 Lukashenko (UKR)
L 11–15
Did not advance

Field hockey

Spain qualified a men's and a women's team. Each team had 16 athletes with two reserves.

Men's tournament

Roster

The following is the Spanish roster in the men's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[6]

Head coach: Maurits Hendriks

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Spain 5 3 2 0 14 3 +11 11
 Germany 5 3 2 0 15 6 +9 11
 Pakistan 5 3 0 2 19 8 +11 9
 South Korea 5 2 2 1 17 8 +9 8
 Great Britain 5 1 0 4 9 21 −12 3
 Egypt 5 0 0 5 2 30 −28 0

     Advanced to semifinals

15 August 2004
18:00
South Korea  1 – 1  Spain
You Hyo-Sik  16' Report Freixa  43'
Umpires:
Sumesh Putra (CAN)
Peter Elders (NED)

17 August 2004
20:30
Spain  1 – 1  Germany
Freixa  28' Report Bechmann  64'
Umpires:
Henrik Ehlers (DEN)
Murray Grime (AUS)

19 August 2004
18:30
Great Britain  1 – 5  Spain
Middleton  57' Report Amat  7'38'
Freixa  32'35'
Ribas  61'
Umpires:
Satinder Kumar (IND)
Christian Blasch (GER)

21 August 2004
20:00
Spain  4 – 0  Pakistan
Tubau  6'35'41'
Freixa  63'
Report
Umpires:
Peter Elders (NED)
John Wright (RSA)

23 August 2004
10:30
Spain  3 – 0  Egypt
Tubau  6'65'
Amat  62'
Report
Umpires:
David Leiper (GBR)
Han Jin-Soo (KOR)
Semifinals
25 August 2004
21:00
Spain  3 – 6  Australia
Tubau  8'
Ribas  49'67'
Report Elder  3'
McCann  23'44'
Wells  27'
Schubert  51'53'
Umpires:
John Wright (RSA)
Henrik Ehlers (DEN)
Bronze medal match
27 August 2004
18:00
Germany  4 – 3 (a.e.t.)  Spain
Reinelt  22'
Duckwitz  45'
Emmerling  49'
Michel  80'
Report Freixa  31'
Tubau  39'47'
Umpires:
Murray Grime (AUS)
Henrik Ehlers (DEN)

Women's tournament

Roster

The following is the Spanish roster in the women's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[7]

Head coach: Pablo Usoz

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 China 4 4 0 0 11 2 +9 12
 Argentina 4 3 0 1 12 4 +8 9
 Japan 4 2 0 2 5 7 −2 6
 New Zealand 4 1 0 3 3 9 −6 3
 Spain 4 0 0 4 3 12 −9 0

     Advanced to semifinals

14 August 2004
20:00
Argentina  4 – 0  Spain
Stepnik  11'
Rognoni  25'
González Oliva  28'
Oneto  69'
Report
Umpires:
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Ute Conen (GER)

18 August 2004
08:30
China  3 – 0  Spain
Tang Chunling  14'
Fu Baorong  35'
Gao Lihua  58'
Report
Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Minka Woolley (AUS)

20 August 2004
20:00
Spain  1 – 2  Japan
Termens  67' Report Morimoto  5'
Komazawa  34'
Umpires:
Jean Duncan (GBR)
Ute Conen (GER)

22 August 2004
10:30
Spain  2 – 3  New Zealand
Goikoetxea  21'40' Report Provan  21'
Roberts-Lang  30'
Igasan  50'
Umpires:
Chieko Akiyama (JPN)
Julie Ashton-Lucy (AUS)

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Alejandro Barrenechea Team 9.412 8.912 9.362 9.162 8.975 9.275 55.098 30 Did not advance
Victor Cano 9.150 9.750 Q 9.575 9.087 8.475 7.950 53.987 40
Jesús Carballo N/A 9.175 N/A 9.187 8.737 N/A
Oriol Combarros 9.325 9.650 9.625 9.375 8.637 8.050 54.662 37
Gervasio Deferr 9.750 Q N/A 9.637 N/A
Rafael Martínez 9.562 8.962 9.675 9.412 9.325 9.700 56.636 14 Q
Total 38.049 37.537 38.237 37.586 36.124 35.762 223.295 10
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Victor Cano Pommel horse N/A 9.762 N/A 9.762 5
Gervasio Deferr Floor 9.712 N/A 9.712 4
Vault N/A 9.737 N/A 9.737
Rafael Martínez All-around 9.500 9.687 9.575 9.612 9.700 9.475 57.549 5
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Laura Campos Team 8.725 9.262 8.225 N/A Did not compete
Tania Gener 9.300 9.575 N/A 9.112 N/A 9.275 9.500 N/A
Elena Gómez 9.212 9.525 8.737 9.500 36.974 18 Q 9.187 9.475 9.000 9.575 N/A
Mónica Mesalles 9.225 N/A 9.037 9.412 N/A 9.137 N/A 9.312 8.800 N/A
Patricia Moreno 9.162 9.375 7.850 9.587 Q 35.974 37 N/A 9.462 N/A
Sara Moro N/A 9.450 9.487 N/A N/A 9.437 9.412 N/A N/A
Total 36.899 37.925 35.986 37.611 147.921 7 Q 27.599 28.412 27.724 27.837 111.572 5
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Elena Gómez All-around 9.150 9.525 9.162 9.462 37.299 8
Patricia Moreno Floor N/A 9.487 9.487

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Almudena Cid Individual 24.975 24.900 24.700 23.150 97.725 9 Q 25.125 25.000 24.900 23.425 98.450 8
Athlete Event Qualification Final
5 ribbons 3 hoops
2 balls
Total Rank 5 ribbons 3 hoops
2 balls
Total Rank
Sonia Abejón
Bárbara González
Marta Linares
Isabel Pagán
Carolina Rodríguez
Nuria Velasco
Team 21.200 23.400 44.600 8 Q 22.400 22.950 45.350 7

Handball

Men's tournament

Roster

The following is the Spain roster in the men's handball tournament of the 2004 Summer Olympics.[8]

Head coaches: Cesar Argiles

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Hombrados, José JavierJosé Javier Hombrados (1972-04-07)7 April 1972 (aged 32) 1.97 m BM Ciudad Real
2 LB Entrerríos, AlbertoAlberto Entrerríos (1976-11-07)7 November 1976 (aged 27) 1.92 m BM Ciudad Real
6 LW O'Callaghan, XavierXavier O'Callaghan (1972-03-02)2 March 1972 (aged 32) 1.86 m FC Barcelona Handbol
8 RB Belaustegui, JonJon Belaustegui (1979-03-19)19 March 1979 (aged 25) 1.95 m HSV Hamburg
9 RB Garralda, MateoMateo Garralda (1969-12-01)1 December 1969 (aged 34) 1.96 m Portland San Antonio
10 CB Duyshebaev, TalantTalant Duyshebaev (1968-02-06)6 February 1968 (aged 36) 1.83 m BM Ciudad Real
11 CB Lozano, DemetrioDemetrio Lozano (1975-09-26)26 September 1975 (aged 28) 1.96 m THW Kiel
13 RW Hernández, FernandoFernando Hernández (1973-02-24)24 February 1973 (aged 31) 1.85 m FC Barcelona Handbol
14 P Pérez, JuanJuan Pérez (1974-01-03)3 January 1974 (aged 30) 2.02 m Portland San Antonio
15 P Colón, ManuelManuel Colón (1977-02-18)18 February 1977 (aged 27) 1.95 m Ademar Leon
16 GK Barrufet, DavidDavid Barrufet (1970-06-04)4 June 1970 (aged 34) 1.97 m FC Barcelona Handbol
17 LW García, JuanínJuanín García (1977-08-28)28 August 1977 (aged 26) 1.76 m Ademar Leon
18 LB Romero, IkerIker Romero (1980-06-15)15 June 1980 (aged 24) 1.96 m FC Barcelona Handbol
19 P Urios, RolandoRolando Urios (1971-01-27)27 January 1971 (aged 33) 1.93 m BM Ciudad Real
20 RW Ortega, Antonio CarlosAntonio Carlos Ortega (1971-07-14)14 July 1971 (aged 33) 1.84 m FC Barcelona
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 Croatia 5 5 0 0 146 129 +17 10
 Spain 5 4 0 1 154 137 +17 8
 South Korea 5 2 0 3 148 148 0 4
 Russia 5 2 0 3 145 145 0 4
 Iceland 5 1 0 4 143 158 –15 2
 Slovenia 5 1 0 4 130 149 –19 2
Qualified for the quarterfinals
14 August 2004
09:30
Spain  31 - 30  South Korea Sports Pavilion, Athens
Referees: Bavas, Migas (GRE)
García 6 (17-12) Yoon K, Paek 6
8× 3× 1× [22] 3× 4× 1×
16 August 2004
14:30
Iceland  23 - 31  Spain Sports Pavilion, Athens
Referees: Bord, Buy (FRA)
Stefansson 6 (12-13) Duyshebaev, Romero 5
3× 2× [23] 3× 3×
18 August 2004
19:30
Spain  29 - 26  Russia Sports Pavilion, Athens
Referees: Nachevski, Nachevski (MKD)
3 players with 5 (11-11) Rastvortsev 6
6× 3× [24] 7× 3× 1×
20 August 2004
11:30
Spain  41 - 28  Slovenia Sports Pavilion, Athens
Referees: Lemme, Ullrich (GER)
Romero 7 (18-15) Tomšič, Pajovič 7
3× 2× [25] 3× 4×
22 August 2004
11:30
Croatia  30 - 22  Spain Sports Pavilion, Athens
Referees: Baum, Goralczyk (POL)
Džomba 7 (15-9) García 5
1× 3× [26] 4× 3×
Quarterfinals
24 August 2004
19:30
Germany  32 - 30 (ET)  Spain Sports Pavilion, Athens
Referees: Arnaldsson, Vidarsson (ISL)
Schwarzer, Stephan 9 (15-16) Garcia 7
4× 3× [27] 4× 3×

FT: 27-27 ET: 28-28, 30-30

Classification match (7th–8th place)
27 August 2004
09:30
Spain  27 - 29  France Helliniko Olympic Indoor Arena
Referees: Boye, Jensen (DEN)
Romero, Ortega 5 (13-11) Burdet, Girault 8
3× 3× [28] 4× 3×

Women's tournament

Roster

The following is the Spain roster in the women's handball tournament of the 2004 Summer Olympics.[9]

Head coaches: Jose Aldeguer

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK López, ElisabethElisabeth López (1975-01-27)27 January 1975 (aged 29) 1.79 m Mar Valencia
2 RB Garcia, SorayaSoraya Garcia (1978-03-21)21 March 1978 (aged 26) 1.73 m CP Goya Almería
3 RW Pareja, SusanaSusana Pareja (1975-03-13)13 March 1975 (aged 29) 1.66 m Ferrobus Mislata
5 LW Amorós, VanessaVanessa Amorós (1982-12-07)7 December 1982 (aged 21) 1.65 m BM Elche
6 RW Lopez, CristinaCristina Lopez (1975-07-08)8 July 1975 (aged 29) 1.68 m Akaba Bera Bera
7 LB Andreu, MaiteMaite Andreu (1971-01-26)26 January 1971 (aged 33) 1.85 m Ferrobus Mislata
8 P Gómez, CristinaCristina Gómez (1968-03-22)22 March 1968 (aged 36) 1.68 m Mar Valencia
9 CB Mangué, MartaMarta Mangué (1983-04-23)23 April 1983 (aged 21) 1.70 m Mar Valencia
10 P Box, DianaDiana Box (1971-03-06)6 March 1971 (aged 33) 1.72 m BM Femenino Elda
11 CB Puche, MontserratMontserrat Puche (1970-05-22)22 May 1970 (aged 34) 1.71 m Mar Valencia
13 LB Fraile, SusanaSusana Fraile (1978-07-04)4 July 1978 (aged 26) 1.83 m BM Femenino Elda
14 RB Alonso, PatriciaPatricia Alonso (1979-04-27)27 April 1979 (aged 25) 1.70 m Ferrobus Mislata
15 RB Ortuno, IsabelIsabel Ortuno (1982-03-16)16 March 1982 (aged 22) 1.77 m BM Femenino Elda
16 GK Sanchez, EugeniaEugenia Sanchez (1969-07-25)25 July 1969 (aged 34) 1.71 m BM Femenino Elda
20 LW Oncina, NoeliaNoelia Oncina (1976-11-09)9 November 1976 (aged 27) 1.66 m Mar Valencia
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 South Korea 4 3 0 1 135 103 +22 7
 Denmark 4 3 0 1 125 98 +27 7
 France 4 2 2 0 105 106 −1 4
 Spain 4 0 3 1 86 110 −14 1
 Angola 4 0 3 1 97 131 −34 1
Qualified for the quarterfinals
15 August 2004
19:30
Spain  24 – 24  Angola Sports Pavilion, Athens
Referees: Gardinovacki, Maric (SCG)
Puche 13 (14-10) Belezura, Dionísia 5
4× 3× [29] 6× 2×
17 August 2004
21:30
France  27 - 20  Spain Sports Pavilion, Athens
Referees: Lemme, Ullrich (GER)
Lejeune, Tervel 6 (13-10) Puche 5
4× 3× [30] 3× 3×
19 August 2004
21:30
Spain  21 - 23  Denmark Sports Pavilion, Athens
Referees: Hassan, Aly (EGY)
Mangué 6 (8-14) Thomsen, Andersen 4
5× 3× [31] 1× 4×
21 August 2004
19:30
South Korea  36 - 21  Spain Sports Pavilion, Athens
Referees: Pozeznik, Repensek (SLO)
Woo, Lee S 7 (20-7) Gomėz 5
3× 3× [32] 4× 3×
Quarterfinals
26 August 2004
14:30
Ukraine  25 – 23  Spain Helliniko Olympic Indoor Arena
Referees: Hansson, Olsson (SWE)
3 players with 4 (12-9) Ortuno 6
4× 3× [33] 2× 3×
Classification semifinals
28 August 2004
09:30
Spain  27 – 23  China Helliniko Olympic Indoor Arena
Referees: Aly Hassan, Yasser (EGY)
García, Puche 5 (16-10) Wang Shasha 7
2× 4× [34] 1× 3×
5th place match
29 August 2004
14:30
Spain  29 - 38  Hungary Helliniko Olympic Indoor Arena
Referees: Boye, Jensen (DEN)
Puche 7 (15-22) Radulovics 10
3× 3× [35] 6× 3×

Judo

Ten Spanish judoka qualified for the following events.

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Kenji Uematsu −60 kg BYE  GEO)
L 0010–1001
Did not advance  Donbay (KAZ)
W 0200–0001
 Stanev (RUS)
W 0001–0000
 Zintiridis (RUS)
W 1000–0100
 Tsagaanbaatar (MGL)
L 0000–0010
5
Óscar Peñas −66 kg N/A  Méndez (PUR)
W 1000–0000
 Krnáč (SVK)
L 0000–1011
Did not advance  Alassane (NIG)
W 1101–0000
 Meridja (ALG)
W 0020–0001
 Pina (POR)
W 0020–0010
  0000–0001 L
)BUL(
5
Kiyoshi Uematsu −73 kg  Guilheiro (BRA)
L 0000–0010
Did not advance
Ricardo Echarte −81 kg N/A  
Chahkhandagh (IRI)
L 0000–1000
Did not advance
David Alarza −90 kg N/A  Grekov (UKR)
L 0010–0111
Did not advance
Aytami Ruano +100 kg  Kim S-B (KOR)
L 0001–0010
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Isabel Fernández −57 kg  Bönisch (GER)
L 0011–0121
Did not advance  García (PUR)
W 1011–0000
 Kusakabe (JPN)
W 0010–0001
 Cavazzuti (ITA)
W 0010–0001
 Lupetey (CUB)
L 0000–0010
5
Sara Álvarez −63 kg  Décosse (FRA)
L 0001–1000
Did not advance
Cecilia Blanco −70 kg  Razayee (AFG)
W 1000–0000
 Bosch (NED)
L 0101–0111
Did not advance BYE  Copes (ARG)
W 1011–0000
 Qin Dy (CHN)
L 0000–1002
Did not advance
Esther San Miguel −78 kg BYE  Wilding (GBR)
L 0011–1011
Did not advance

Rowing

Spanish rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Rubén Álvarez
Juan Zunzunegui
Lightweight double sculls 6:23.23 3 R 6:26.66 2 SA/B 6:30.15 6 FB 6:46.48 8
Mario Arranz
Alberto Domínguez
Jesús González
Carlos Loriente
Lightweight four 6:11.70 5 R 5:56.15 3 SA/B 6:07.01 6 FB 6:26.15 12
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Nuria Domínguez Single sculls 7:55.60 4 R 7:40.31 2 SA/B/C 7:43.59 3 FA 7:49.11 6
Teresa Más
Eva Mirones
Lightweight double sculls 7:02.33 3 R 7:02.91 3 SA/B 7:09.21 6 FB 7:41.23 11

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Spanish sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Iván Pastor Mistral 15 10 11 2 9 OCS 18 15 10 18 4 112 12
Rafael Trujillo Finn 8 3 3 6 2 3 OCS 4 5 4 13 51
Gustavo Martínez
Dimas Wood
470 7 22 12 10 3 11 26 21 16 10 OCS 138 20
Pablo Arrarte
Roberto Bermúdez
Star 2 13 5 6 17 8 13 6 12 15 5 85 10
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Blanca Manchón Mistral 10 5 14 13 3 11 13 15 8 7 11 95 8
Neus Garriga Europe 6 5 15 17 6 3 16 OCS 5 14 11 98 13
Sandra Azón
Natalia Vía Dufresne
470 2 4 9 15 19 5 8 3 5 6 5 62
Mónica Azón
Graciela Pisonero
Marina Sánchez
Yngling 7 7 10 14 11 11 7 12 4 6 11 86 12
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Luis Martínez Laser 19 7 13 4 19 18 5 7 4 24 N/A 36 120 10
Xabier Fernández
Iker Martínez
49er 3 11 7 5 1 12 2 6 12 1 8 2 8 2 4 7 67
Fernando Echavarri
Antón Paz
Tornado 3 4 13 RDG 18 6 2 6 7 13 N/A 12 74 8

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Four Spanish shooters (two men and two women) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
José Antonio Colado 10 m air pistol 572 =33 Did not advance
50 m pistol 542 =34 Did not advance
Isidro Lorenzo 10 m air pistol 565 42 Did not advance
50 m pistol 562 5 Q 652 8
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
María Pilar Fernández 10 m air pistol 374 =30 Did not advance
25 m pistol 577 =13 Did not advance
María Quintanal Trap 65 2 Q 84
Double trap 97 =13 Did not advance

Swimming

Spanish swimmers achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Eduardo Lorente 50 m freestyle 22.71 23 Did not advance
100 m freestyle 50.48 30 Did not advance
Javier Noriega 50 m freestyle 22.54 14 Q 22.36 13 Did not advance
Marcos Rivera 400 m freestyle 3:52.39 19 N/A Did not advance
Jorge Sánchez 200 m backstroke 2:00.10 8 Q 2:00.12 13 Did not advance
Aschwin Wildeboer Faber 100 m backstroke 57.35 35 Did not advance
200 m backstroke 2:04.33 29 Did not advance
Olaf Wildeboer Faber 200 m freestyle 1:50.01 17 Q 1:50.61 15 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Ana Belén Palomo 100 m freestyle 25.92 21 Did not advance
María Peláez 200 m butterfly 2:11.66 10 Q 2:12.54 15 Did not advance
Arantxa Ramos 400 m freestyle 4:16.52 23 N/A Did not advance
Erika Villaécija García 400 m freestyle 4:13.03 18 N/A Did not advance
800 m freestyle 8:33.61 7 Q N/A 8:29.04 5
Roser Vives 200 m butterfly 2:13.02 19 Did not advance
Nina Zhivanevskaya 100 m backstroke 1:01.75 7 Q 1:01.19 5 Q 1:01.12 5
Melissa Caballero
Ana Belén Palomo
Laura Roca
Tatiana Rouba
4×100 m freestyle relay 3:47.47 14 N/A Did not advance
Melissa Caballero
Arantxa Ramos
Tatiana Rouba
Erika Villaécija García
4×200 m freestyle relay 8:03.67 5 Q N/A 8:02.11 6
María Peláez
Sara Pérez
Tatiana Rouba
Nina Zhivanevskaya
4×100 m medley relay 4:06.90 7 Q N/A 4:07.61 7

Synchronized swimming

Nine Spanish synchronized swimmers qualified a spot in the women's team.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Gemma Mengual
Paola Tirados
Duet 47.917 4 48.167 96.084 4 Q 48.334 96.251 4
Raquel Corral
Andrea Fuentes
Tina Fuentes
Gemma Mengual
Ana Montero
Irina Rodríguez
Saray Serrano
Paola Tirados
Team 48.167 4 N/A 48.500 97.167 4

Table tennis

Spain has qualified one table tennis player.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
He Zhiwen Men's singles  Gionis (GRE)
W 4–1
 Błaszczyk (POL)
L 1–4
Did not advance

Taekwondo

Four Spanish taekwondo jin qualified for the following events:

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Juan Antonio Ramos Men's −58 kg  Go (PHI)
W 7–6
 Chu M-Y (TPE)
L 1–9
Did not advance  Tlish (LBA)
W WO
 Nguyen (VIE)
W 8–0
 Bayoumi (EGY)
L 1–7
4
Jon García Men's +80 kg  Prerad (BIH)
W 13–2
 Moon D-S (KOR)
L 2–6
Did not advance  Sagindykov (KAZ)
L 5–5 SUP
Did not advance 7
Brigitte Yagüe Women's −49 kg  Boorapolchai (THA)
L 5–9
Did not advance
Sonia Reyes Women's −57 kg  Uścińska (POL)
W 11–2
 Jang J-W (KOR)
L 2–3
Did not advance  Bah (CIV)
W 5–0
 Sukkhongdumnoen (THA)
W 6–3
 Salazar (MEX)
L 1–2
4

Tennis

Ten Spanish tennis players (five men and five women) qualified for the following events:

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Juan Carlos Ferrero Singles  Arazi (MAR)
W 6–3, 6–1
 Fish (USA)
L 6–4, 6–7(5–7), 4–6
Did not advance
Feliciano López  Söderling (SWE)
W 6–3, 3–6, 6–4
 Safin (RUS)
W 7–6(7–4), 6–3
 Grosjean (FRA)
L 7–6(7–4), 4–6, 0–6
Did not advance
Carlos Moyá  Enqvist (SWE)
W 7–6(10–8), 6–7(7–9), 9–7
 Rochus (BEL)
W 6–0, 7–6(7–3)
 Karlović (CRO)
W 4–6, 7–6(7–3), 6–4
 Massú (CHI)
L 2–6, 5–7
Did not advance
Tommy Robredo  Ouahab (ALG)
W 6–3, 6–4
 Santoro (FRA)
W 1–6, 6–3, 6–4
 Berdych (CZE)
L 6–7(2–7), 6–4, 6–8
Did not advance
Feliciano López
Tommy Robredo
Doubles N/A  Etlis /
Rodríguez (ARG)
L 3–6, 4–6
Did not advance
Carlos Moyá
Rafael Nadal
N/A   /
Saretta (BRA)
L 6–7(6–8), 1–6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Conchita Martínez Singles  Mauresmo (FRA)
L 1–6, 4–6
Did not advance
Anabel Medina Garrigues  Pierce (FRA)
L 3–6, 5–7
Did not advance
Magüi Serna  Myskina (RUS)
L 0–6, 1–6
Did not advance
Conchita Martínez
Virginia Ruano Pascual
Doubles N/A  Mandula /
Nagy (HUN)
W 6–4, 6–0
 Garbin /
Vinci (ITA)
W 6–3, 6–3
 Yan Z /
Zheng J (CHN)
W 6–1, 6–1
 Asagoe /
Sugiyama (JPN)
W 6–3, 6–0
 Li T /
Sun Tt (CHN)
L 3–6, 3–6
Anabel Medina Garrigues
Arantxa Sánchez Vicario
N/A  Suárez /
Tarabini (ARG)
L 7–6(10–8), 5–7, 2–6
Did not advance

Triathlon

Six Spanish triathletes qualified for the following events.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Eneko Llanos Men's 18:18 0:18 1:02:36 0:21 33:58 1:54:52.37 20
Xavier Llobet 18:15 0:19 1:05:44 0:26 Did not finish
Iván Raña 18:08 0:17 1:02:46 0:21 34:50 1:55:44.27 23
Ana Burgos Women's 20:36 0:20 1:09:52 0:24 35:34 2:06:02.36 7
Pilar Hidalgo 19:08 0:21 1:11:16 0:23 37:13 2:07:37.34 13
Ainhoa Murúa 19:37 0:19 1:10:48 0:23 39:02 2:09:27.91 24

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Javier Bosma
Pablo Herrera
Men's Pool C
 BergerGosch (AUT)
W 2 – 0 (21–14, 21–13)
 M LacigaP Laciga (SUI)
W 2 – 1 (21–19, 17–21, 15–9)
 GartmayerNowotny (AUT)
W 2 – 1 (21–16, 19–21, 15–11)
1 Q  Berg
Dahl (SWE)
W 2 – 0 (21–16, 21–17)
 Child
Heese (CAN)
W 2 – 1 (22–24, 21–19, 18–16)
 Prosser
Williams (AUS)
W 2 – 0 (21–18, 21–18)
 Rego
Santos (BRA)
L 0 – 2 (16–21, 15–21)

Water polo

Men's tournament

Roster

The following is the Spanish roster in the men's water polo tournament of the 2004 Summer Olympics.[10]

Head coach: Joan Jane

Name Pos. Height Weight Date of birth 2004 club
1 Rollán, JesúsJesús Rollán (C) GK 1.87 m (6 ft 2 in) 87 kg (192 lb) 4 April 1968 CN Sabadell
2 Andreo, ÁngelÁngel Andreo GK 1.91 m (6 ft 3 in) 83 kg (183 lb) 3 December 1972 CN Atlètic-Barceloneta
3 Pedrerol, SergiSergi Pedrerol D 1.90 m (6 ft 3 in) 78 kg (172 lb) 16 December 1969 CN Sabadell
4 Marcos, GustavoGustavo Marcos CB 1.80 m (5 ft 11 in) 95 kg (209 lb) 23 December 1972 CN Sabadell
5 Molina, GuillermoGuillermo Molina CB 1.82 m (6 ft 0 in) 90 kg (200 lb) 16 March 1984 CN Barcelona
6 García, XavierXavier García CB 1.88 m (6 ft 2 in) 87 kg (192 lb) 5 January 1984 CN Atlètic-Barceloneta
7 Hernández Paz, GabrielGabriel Hernández Paz D 1.85 m (6 ft 1 in) 84 kg (185 lb) 2 January 1975 CN Atlètic-Barceloneta
8 Moro, IvánIván Moro CB 1.86 m (6 ft 1 in) 84 kg (185 lb) 25 December 1974 CN Atlètic-Barceloneta
9 Ballart, DanielDaniel Ballart CB 1.78 m (5 ft 10 in) 73 kg (161 lb) 17 March 1973 CN Sabadell
10 Gómez, SalvadorSalvador Gómez CB 1.94 m (6 ft 4 in) 96 kg (212 lb) 11 March 1968 Aguas de Valencia
11 Pérez, IvánIván Pérez CF 1.90 m (6 ft 3 in) 88 kg (194 lb) 29 June 1971 CN Barcelona
12 Sanchez Toril, JavierJavier Sanchez Toril CF 1.93 m (6 ft 4 in) 85 kg (187 lb) 16 June 1975 CN Atlètic-Barceloneta
13 Moro, DanielDaniel Moro D 1.88 m (6 ft 2 in) 86 kg (190 lb) 8 August 1973 CN Atlètic-Barceloneta
Group play
Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Greece 5 4 1 0 43 27 +16 8
 Germany 5 3 1 1 40 28 +12 7
 Spain 5 3 2 0 35 31 +4 6
 Italy 5 3 2 0 39 24 +15 6
 Australia 5 1 3 1 37 35 +2 4
 Egypt 5 0 5 0 18 67 -49 0
15 August 2004
17:45
[36] Italy  4–5  Spain Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Margeta (SLO), Tomic (CRO)
Score by quarters: 1-2, 1-3, 0-0, 2-0
4 players with 1 Goals 5 players with 1

17 August 2004
21:00
[37] Greece  15–4  Spain Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Kratochvil (SVK), Margeta (SLO)
Score by quarters: 2-1, 4-1, 1-2, 1-1
Chatzitheodorou, Schizas 2 Goals Five players with 1

19 August 2004
16:30
[38] Spain  8–4  Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Tomic (CRO)
Score by quarters: 2-1, 3-1, 1-1, 2-1
3 players with 2 Goals 4 players with 1

21 August 2004
16:30
[39] Germany  11–5  Spain Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Tulga (TUR), Brguljan (SCG)
Score by quarters: 3-2, 2-0, 4-3, 2-0
Wollthan 3 Goals 5 players with 1

23 August 2004
17:00
[40] Spain  12–4  Egypt Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Valcarce (ARG), Zhong (CHN)
Score by quarters: 4-1, 3-0, 2-1, 3-2
Hernández, Gómez 3 Goals El-Helw 2
Quarterfinals
25 August 2004
18:15
[41] Serbia and Montenegro  7–5  Spain Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Tulga (TUR), Chaney (USA)
Score by quarters: 3-2, 2-0, 0-2, 2-1
Šapić 3 Goals 5 players with 1
5th place match
29 August 2004
12:00
[42] Germany  6–4  Spain Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Stavropoulos (GRE), Bookelman (NED)
Score by quarters: 2-2, 3-1, 0-0, 1-1
Nossek 2 Goals Hernández 2

Weightlifting

Two Spanish weightlifters qualified for the following events:

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Santiago Martínez Men's −94 kg 180 =7 207.5 =10 382.5 9
Gema Peris Women's −48 kg 77.5 =8 90 =12 167.5 12

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Moisés Sánchez −66 kg  Begaliev (KGZ)
L 1–3 PP
 Zeidvand (IRI)
L 1–3 PP
3 Did not advance 16
José Alberto Recuero −74 kg  Khalimov (KAZ)
L 1–3 PP
 Manasherov (ISR)
W 5–0 VT
2 Did not advance 9

See also

References

  1. ^ "Isabel Fernández será la abanderada de España en los Juegos" [Isabel Fernández will be Spain's flag bearer in the Olympic Games] (in Spanish).  
  2. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  3. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  
  4. ^ "Men's Basketball Team Roster – Spain (ESP)" ( 
  5. ^ "Women's Basketball Team Roster – Spain (ESP)" ( 
  6. ^ "Men's Field Hockey Team Roster – Spain (ESP)" ( 
  7. ^ "Women's Field Hockey Team Roster – Spain (ESP)" ( 
  8. ^ "Men's Handball Team Roster – Spain (ESP)" ( 
  9. ^ "Women's Handball Team Roster – Spain (ESP)" ( 
  10. ^ "Men's Water Polo Team Roster – Spain (ESP)" ( 

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • Spanish Olympic Committee (Spanish)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.