World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Sweden at the 2004 Summer Olympics

Sweden at the Olympic Games

Flag of Sweden
IOC code  SWE
NOC Swedish Olympic Committee
Website www.sok.se (Swedish) (English)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 115 in 20 sports
Flag bearer Lars Frölander[1]
Medals
Rank: 19
Gold
4
Silver
2
Bronze
1
Total
7
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906
Other related appearances
Youth Olympics Paralympics European Games

Sweden competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This nation has competed at every Summer Olympic Games in the modern era, except for the sparsely attended 1904 Summer Olympics in St. Louis. The Swedish Olympic Committee (Swedish: Sveriges Olympiska Kommitté, SOK) sent the nation's smallest team to the Games since the 1976 Summer Olympics in Montreal. A total of 115 athletes, 62 men and 53 women, competed only in 20 different sports. Women's football was the only team-based sport in which Sweden had its representation at these Games. There was only a single competitor in boxing, diving, artistic gymnastics, judo, modern pentathlon, and rowing.

The Swedish team featured four prominent Olympic medalists: rifle prone shooter Jonas Edman, double trap shooter Pia Hansen, and swimmers Therese Alshammar and defending Olympic champion Lars Frölander, who later became the nation's flag bearer in the opening ceremony.[1][2] Table tennis players Jörgen Persson and 1996 Olympic champion Jan-Ove Waldner were among the Swedish athletes to compete in fifth Olympics, since the sport had been formally included into the Olympic program in 1988. Notable Swedish athletes also included sprint kayak pair Henrik Nilsson and Markus Oscarsson, Greco-Roman wrestler Ara Abrahamian, who emigrated from his native Armenia to compete for the Swedish team, and tennis player Robin Söderling, the youngest male athlete of the team.

Sweden left Athens with a total of seven Olympic medals, four golds, two silver, and one bronze, matching its gold medal tally with Munich (1972), Montreal (1976), and Sydney (2000).[3] Three individual Swedish athletes had won Olympic gold medals in athletics: Stefan Holm in men's high jump,[4] Christian Olsson in men's triple jump,[5] and Carolina Klüft in women's heptathlon.[6] Meanwhile, sprint kayak pair Nilsson and Oscarsson picked up their first Olympic title in men's K-2 1000 metres, following their silver medal triumph in Sydney four years earlier.[7]

Contents

  • Medalists 1
  • Archery 2
  • Athletics 3
  • Badminton 4
  • Boxing 5
  • Canoeing 6
    • Sprint 6.1
  • Cycling 7
    • Road 7.1
    • Mountain biking 7.2
  • Diving 8
  • Equestrian 9
    • Dressage 9.1
    • Eventing 9.2
    • Show jumping 9.3
  • Football 10
    • Women's tournament 10.1
  • Gymnastics 11
    • Artistic 11.1
  • Judo 12
  • Modern pentathlon 13
  • Rowing 14
  • Sailing 15
  • Shooting 16
  • Swimming 17
  • Table tennis 18
  • Tennis 19
  • Volleyball 20
    • Beach 20.1
  • Wrestling 21
  • See also 22
  • References 23
  • External links 24

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Klüft, CarolinaCarolina Klüft Athletics Women's heptathlon August 21
 Gold Holm, StefanStefan Holm Athletics Men's high jump August 22
 Gold Olsson, ChristianChristian Olsson Athletics Men's triple jump August 22
 Gold Nilsson, HenrikHenrik Nilsson
Oscarsson, MarkusMarkus Oscarsson
Canoeing Men's K-2 1000 m August 27
 Silver Baryard-Johnsson, MalinMalin Baryard-Johnsson
Bengtsson, Rolf-GöranRolf-Göran Bengtsson
Eriksson, PeterPeter Eriksson
Fredericson, PederPeder Fredericson
Equestrian Team jumping August 24
 Silver Abrahamian, AraAra Abrahamian Wrestling Men's Greco-Roman 84 kg August 25
 Bronze Torgersson, ThereseTherese Torgersson
Zachrisson, VendelaVendela Zachrisson
Sailing Women's 470 class August 21

Archery

Three Swedish archers qualified each for the men's individual archery, and a spot for the men's team.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jonas Andersson Men's individual 653 26  Barnes (AUS)
W 160–151
 Tsyrempilov (RUS)
L 160–162
Did not advance
Mattias Eriksson 637 46  van Alten (NED)
L 146–152
Did not advance
Magnus Petersson 673 2  Thiamphasone (THA)
W 158–95
 Godfrey (GBR)
L 162–163
Did not advance
Jonas Andersson
Mattias Eriksson
Magnus Petersson
Men's team 1963 6 N/A  United States (USA)
L 242–246
Did not advance

Athletics

Swedish athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[8][9]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Robert Kronberg 110 m hurdles 13.47 3 Q 13.39 3 Q 13.42 7 Did not advance
Mustafa Mohamed 3000 m steeplechase 8:19.37 4 q N/A 8:18.05 13
Johan Wissman 200 m 20.60 5 q 20.74 5 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Stefan Holm High jump 2.28 =1 Q 2.36
Patrik Kristiansson Pole vault 5.60 20 Did not advance
Christian Olsson Triple jump 17.68 1 Q 17.79
Staffan Strand High jump 2.25 =18 Did not advance
Linus Thörnblad 2.20 24 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Jenny Kallur 100 m hurdles 13.11 5 Did not advance
Susanna Kallur 12.89 3 q 12.67 7 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Carolina Klüft Long jump 6.73 5 Q 6.63 10
Anna Söderberg Discus throw 55.49 35 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Carolina Klüft Result 13.21 1.91 14.77 23.27 6.78 48.89 2:14.15 6952
Points 1093 1119 845 1052 1099 839 932

Badminton

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Marina Andrievskaia Women's singles  Zhang N (CHN)
L 11–4, 3–11, 7–11
Did not advance
Fredrik Bergström
Johanna Persson
Mixed doubles  Beres /
Patrick (CAN)
W 15–17, 15–11, 15–4
 Prapakamol /
Thungthongkam (THA)
W 3–15, 17–15, 15–3
 Gao L /
Zhang J (CHN)
L 3–15, 1–15
Did not advance

Boxing

Sweden sent a single boxer to Athens.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Patrick Bogere Light welterweight  Brin (PHI)
L 35–43
Did not advance

Canoeing

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Anders Gustafsson Men's K-1 500 m 1:40.689 6 q 1:41.291 5 Did not advance
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
Men's K-2 1000 m 3:09.536 1 Q BYE 3:18.420
Anna Karlsson
Sofia Paldanius
Women's K-2 500 m 1:44.059 4 q 1:44.570 2 Q 1:43.077 8

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Magnus Bäckstedt Road race Did not finish
Gustav Larsson 5:51:28 72
Marcus Ljungqvist 5:41:56 14
Thomas Lövkvist Road race Did not finish
Time trial 1:03:43.70 33
Women
Athlete Event Time Rank
Susanne Ljungskog Road race 3:28:39 33
Time trial 35:17.25 25
Madeleine Lindberg Road race 3:33:35 49
Camilla Larsson Did not finish

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Fredrik Kessiakoff Men's cross-country 2:21:23 12
Maria Östergren Women's cross-country 2:16:16 20

Diving

Sweden has qualified a single diver.

Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Anna Lindberg 3 m springboard 255.63 19 Did not advance

Equestrian

Because only three horse and rider pairs from each nation could advance beyond certain rounds in the individual events, five American pairs did not advance despite being placed sufficiently high. They received rankings below all pairs that did advance.

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Jan Brink Briar Individual 73.250 6 Q 72.265 7 Q 76.650 8 73.727 7
Louise Nathhorst Guinness 66.583 =31 Did not advance
Minna Telde Sack 65.375 40 Did not advance
Tinne Vilhelmsson Just Mickey 66.917 29 Did not advance
Jan Brink
Louise Nathhorst
Minna Telde
Tinne Vilhelmsson
See above Team N/A 68.917 6

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Linda Algotsson Stand By Me Individual 43.60 12 38.80 82.40 47 8.00 90.40 42 Did not advance 90.40 42
Sara Algotsson Robin des Bois 56.60 37 11.20 67.80 37 12.00 79.80 33 Did not advance 79.80 33
Magnus Gällerdal Keymaster 61.00 47 2.80 63.80 31 0.00 63.80 22 Q 8.00 71.80 17 71.80 17
Linda Algotsson
Sara Algotsson
Magnus Gällerdal
See above Team 161.20 8 52.80 214.00 11 20.00 234.00 8 N/A 234.00 9

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Malin Baryard Butterfly Flip Individual 0 =1 8 8 =16 Q 4 12 =13 Q 12 =30 Did not advance 12 =30
Rolf-Göran Bengtsson Mac Kinley 4 =19 Q 0 4 =5 Q 0 4 3 Q 8 =12 Q 4 12 =5 12 =5
Peter Eriksson Cardento 5 =31 Q 4 9 =23 Q 10 19 28 Did not advance 19 28
Peder Fredricson Magic Bengtsson 0 =1 Q 8 8 =16 Q 4 12 13 Q 8 =12 Q 4 12 =5 12 =5
Malin Baryard
Rolf-Göran Bengtsson
Peter Eriksson
Peder Fredricson
See above Team N/A 12 =4 Q 8 20 =1 20

Football

Women's tournament

Roster

The following is the Swedish squad in the women's football tournament of the 2004 Summer Olympics.[10]

Head coach: Marika Domanski Lyfors

0#0 Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2004 club
1 1GK Caroline Jönsson (1977-11-22)22 November 1977 (aged 26) 0 0 Malmö FF Dam
2 2DF Karolina Westberg (1978-05-16)16 May 1978 (aged 26) 81 0 Malmö FF Dam
3 2DF Jane Törnqvist (1975-05-09)9 May 1975 (aged 29) 82 10 Djurgårdens IF Dam
4 2DF Hanna Marklund (1977-11-26)26 November 1977 (aged 26) 61 3 Umeå IK
5 2DF Kristin Bengtsson (1970-01-12)12 January 1970 (aged 34) 124 14 Djurgårdens IF Dam
6 3MF Malin Moström (1975-08-01)1 August 1975 (aged 29) 67 11 Umeå IK
7 2DF Sara Larsson (1979-05-13)13 May 1979 (aged 25) 35 2 Malmö FF Dam
8 2DF Frida Östberg (1977-12-10)10 December 1977 (aged 26) 7 1 Umeå IK
9 3MF Malin Andersson (1973-05-04)4 May 1973 (aged 31) 126 36 Malmö FF Dam
10 4FW Hanna Ljungberg (1979-01-08)8 January 1979 (aged 25) 89 48 Umeå IK
11 4FW Victoria Svensson (1977-05-18)18 May 1977 (aged 27) 84 32 Djurgårdens IF Dam
12 4FW Josefine Öqvist (1983-07-23)23 July 1983 (aged 21) 4 1 Bälinge IF
13 3MF Lotta Schelin (1984-02-27)27 February 1984 (aged 20) 0 0 Kopparberg/Göteborg FC
14 3MF Linda Fagerström (1977-03-17)17 March 1977 (aged 27) 71 7 Djurgårdens IF Dam
15 3MF Therese Sjögran (1977-04-08)8 April 1977 (aged 27) 0 0 Malmö FF Dam
16 4FW Salina Olsson (1978-08-29)29 August 1978 (aged 25) 35 7 Hammarby IF DFF
17 3MF Anna Sjöström (1977-04-23)23 April 1977 (aged 27) 20 2 Umeå IK
18 1GK Hedvig Lindahl (1983-10-29)29 October 1983 (aged 20) 3 0 Linköping FC
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
 Sweden 2 1 0 1 2 2 0 3
 Nigeria 2 1 0 1 2 2 0 3
 Japan 2 1 0 1 1 1 0 3
August 11, 2004
18:00
Sweden  0 – 1  Japan
Report Arakawa  24'
Panthessaliko Stadium, Volos
Attendance: 10.104
Referee: Gaye (Senegal)

August 17, 2004
18:00
Sweden  2 – 1  Nigeria
Marklund  68'
Moström  73'
Report Akide  25'
Panthessaliko Stadium, Volos
Attendance: 21.597
Referee: de Oliveira (Brazil)

Quarter-final
August 20, 2004
21:00
Sweden  2 – 1  Australia
Ljungberg  25'
Larsson  30'
Report de Vanna  48'
Panthessaliko Stadium, Volos
Attendance: 4.811
Referee: Damková (Czech Republic)

Semi-final
August 23, 2004
18:00
Brazil  1 – 0  Sweden
Pretinha  64' Report
Pampeloponnisiako Stadium, Patras
Attendance: 1.511
Referee: Ferreira-James (Guyana)

Bronze medal match
August 26, 2004
18:00
Germany  1 – 0  Sweden
Lingor  17' Report
Karaiskaki Stadium, Piraeus
Attendance: 10,416
Referee: Seitz (United States)

Gymnastics

Artistic

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Veronica Wagner All-around 8.975 8.350 8.900 8.250 34.475 55 Did not advance

Judo

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Sanna Askelöf Women's −52 kg  Savón (CUB)
L 0000–1000
Did not advance  Lee E-H (KOR)
W 1001–0000
 Heylen (BEL)
L 0000–0201
Did not advance

Modern pentathlon

One Swedish athlete qualified to compete in the modern pentathlon event through the European Championships.

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Erik Johansson Men's 163 =30 892 12–19 26 720 2:06.68 9 1280 84 =6 1116 10:08.20 23 968 4976 23

Rowing

Swedish rowers qualified the following boats:

Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Frida Svensson Single sculls 7:54.29 3 R 7:35.35 1 SA/B 7:53.83 5 FB 7:32.02 8

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Swedish sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Daniel Birgmark Finn 12 13 11 14 14 10 4 7 17 16 21 118 14
Martin Andersson
Johan Molund
470 18 15 8 22 1 16 12 4 2 3 15 94 4
Anders Ekström
Fredrik Lööf
Star 15 8 OCS 14 10 1 14 2 15 9 8 96 12
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Therese Torgersson
Vendela Zachrisson
470 9 10 7 2 3 14 9 6 7 7 3 63
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Karl Suneson Laser 5 10 9 25 2 9 4 8 17 15 25 104 6
Kristian Mattsson
Martin Strandberg
Tornado 10 11 9 14 15 15 15 14 9 12 4 113 14

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Eight Swedish shooters (seven men and one woman) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Marcus Åkerholm 10 m air rifle 588 =33 Did not advance
Emil Andersson 10 m running target 578 4 Q 676.8 4
Niklas Bergström 571 12 Did not advance
Håkan Dahlby Double trap 138 2 Q 177 (1) 5
Jonas Edman 50 m rifle prone 590 =32 Did not advance
Sven Haglund 10 m air rifle 589 =29 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1142 35 Did not advance
Roger Hansson 50 m rifle prone 590 =32 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1155 =24 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Pia Hansen Double trap 105 9 Did not advance

Swimming

Swedish swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Erik Andersson 100 m butterfly 54.26 32 Did not advance
Martin Gustavsson 100 m breaststroke 1:02.53 22 Did not advance
200 m breaststroke 2:17.12 27 Did not advance
Stefan Nystrand 50 m freestyle 22.42 11 Q 22.18 5 Q 22.08 4
100 m freestyle 49.75 20 Did not advance
Lars Frölander
Eric La Fleur
Stefan Nystrand
Mattias Ohlin
4×100 m freestyle relay DSQ N/A Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Therese Alshammar 50 m freestyle 25.42 10 Q 25.15 6 Q 24.93 4
Anna-Karin Kammerling 50 m freestyle 25.85 20 Did not advance
100 m butterfly 59.84 16 Q 59.33 10 Did not advance
Josefin Lillhage 100 m freestyle 55.87 14 Q 55.76 14 Did not advance
200 m freestyle 2:00.04 6 Q 1:59.31 8 Q 1:59.20 8
Johanna Sjöberg 100 m freestyle 56.66 24 Did not advance
100 m butterfly 1:00.61 21 Did not advance
Maria Östling 100 m breaststroke 1:10.45 17 Did not advance
Therese Alshammar
Cathrin Carlzon*
Anna-Karin Kammerling
Josefin Lillhage
Johanna Sjöberg
4×100 m freestyle relay 3:41.51 5 Q N/A 3.41.22 7
Josefin Lillhage
Ida Mattsson
Johanna Sjöberg*
Malin Svahnström
Lotta Wanberg
4×200 m freestyle relay 8:07.17 8 Q N/A 8:08.34 8

Table tennis

Three Swedish table tennis players qualified for the following events.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Peter Karlsson Men's singles BYE  Yang (ITA)
W 4–3
 Chuang C-Y (TPE)
L 2–4
Did not advance
Jörgen Persson BYE  Merotohun (NGR)
W 4–1
 Kreanga (GRE)
W 4–0
 Chuang C-Y (TPE)
L 1–4
Did not advance
Jan-Ove Waldner BYE  Karakašević (SCG)
W 4–2
 Ma L (CHN)
W 4–1
 Boll (GER)
W 4–1
 Ryu S-M (KOR)
L 1–4
 Wang Lq (CHN)
L 1–4
4
Jörgen Persson
Jan-Ove Waldner
Men's doubles N/A BYE  Huang /
Kassam (CAN)
W 4–2
 Kong Lh /
Wang H (CHN)
W 4–1
 Maze /
Tugwell (DEN)
L 1–4
Did not advance

Tennis

Sweden nominated four male tennis players to compete in the tournament.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jonas Björkman Men's singles  Fish (USA)
L 6–7(7–9), 0–1 RET
Did not advance
Thomas Enqvist  Moyà (ESP)
L 6–7(8–10), 7–6(9–7), 7–9
Did not advance
Joachim Johansson  Srichaphan (THA)
W 6–2, 6–3
 Ljubičić (CRO)
W 6–7(3–7), 4–6
Did not advance
Robin Söderling  López (ESP)
L 3–6, 6–3, 4–6
Did not advance
Jonas Björkman
Joachim Johansson
Men's doubles N/A  Ančić /
Ljubičić (CRO)
L RET
Did not advance
Thomas Enqvist
Robin Söderling
N/A  Erlich /
Ram (ISR)
L 5–7, 3–6
Did not advance

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Björn Berg
Simon Dahl
Men's Pool D
 HøidalenKjemperud (NOR)
W 2 – 0 (21–13, 21–18)
 DieckmannReckermann (GER)
L 0 – 2 (16–21, 15–21)
 HernándezPapaleo (PUR)
W 2 – 1 (19–21, 21–16, 18–16)
2 Q  Bosma
Herrera (ESP)
L 0 – 2 (16–21, 17–21)
Did not advance

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jimmy Samuelsson −66 kg  Galstyan (ARM)
W 3–1 PP
 Semenov (RUS)
L 1–3 PP
N/A 1 Q  Kim I-S (KOR)
W 3–1 PP
 Mansurov (AZE)
L 1–3 PP
 Manukyan (KAZ)
L 1–3 PP
4
Mohammad Babulfath −74 kg  Schneider (GER)
L 0–3 PO
 Samurgashev (RUS)
L 0–3 PO
 Shatskykh (UKR)
L 0–5 VB
4 Did not advance 20
Ara Abrahamian −84 kg  Matsumoto (JPN)
W 3–0 PO
 Bátky (SVK)
W 3–0 PO
 Kenjeev (KGZ)
W 3–1 PP
1 Q BYE  Yerlikaya (TUR)
W 3–0 PO
 Mishin (RUS)
L 1–3 PP
Martin Lidberg −96 kg  Koguashvili (RUS)
L 1–3 PP
 Lishtvan (BLR)
L 0–5 VB
N/A 3 Did not advance 18
Eddy Bengtsson −120 kg  GEO)
W 3–0 PO
 Koutsioumpas (GRE)
L 0–3 PO
 Tsurtsumia (KAZ)
L 1–3 PP
3 Did not advance 12
Women's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Classification Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ida-Theres Karlsson −55 kg  Lazareva (UKR)
L 1–3 PP
 Fonseca (PUR)
W 3–0 PO
1 Q BYE  Verbeek (CAN)
L 1–3 PP
 Gomis (FRA)
L 0–3 PO
4
Sara Eriksson −63 kg  Groß (GER)
L 0–3 PO
 Zygouri (GRE)
L 1–3 PP
3 Did not advance 10

See also

References

  1. ^ a b "Frölander blir svensk fanbärare" [Frölander becomes Swedish flag bearer] (in Swedish).  
  2. ^ "Lars Frölander gör sitt sista OS i Aten" [Lars Frölander makes his last Olympics in Athens] (in Swedish). Kristianstadsbladet. 13 August 2004. Retrieved 13 May 2014. 
  3. ^ "2004 Athens: Medal Tally".  
  4. ^ "Guld till Holm efter rysare" [Gold to Holm after thriller] (in Swedish).  
  5. ^ "Olsson leaps to Athens gold".  
  6. ^ "Secrets of Swedish Success".  
  7. ^ "British paddlers miss out".  
  8. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  9. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards".  
  10. ^ "Olympic Women's Football Tournaments Athens 2004 – Squad List: Sweden (SWE)".  

External links

  • Official Report of the XXVIII Olympiad
  • Swedish Olympic Committee (Swedish) (English)
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.