World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Swimming at the 2005 Summer Universiade

Article Id: WHEBN0006433645
Reproduction Date:

Title: Swimming at the 2005 Summer Universiade  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Yury Prilukov, Jennifer Carroll (swimmer), Serhiy Advena, Przemysław Stańczyk, Nicholas Santos
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

Swimming at the 2005 Summer Universiade

The swimming competition during the 2005 Summer Universiade, also known as the XXIV Summer Universiade, took place in the Manisa Özel Ýdare Swimming Complex in Izmir, Turkey from August 12 till August 17, 2005. The swimming competition is one of the fourteen sports of the 23rd Universiade 2005.[1]

Men's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle Cullen Jones
  USA
22.22 Andrey Kapralov
  Russia
22.40 Nicholas Santos
  Brazil
22.44
100 m freestyle Evgeny Lagunov
  Russia
49.52 Andrey Kapralov
  Russia
49.70 Alessandro Calvi
  Italy
49.90
200 m freestyle Yuri Prilukov
  Russia
1:49.12 Ross Davenport
  Great Britain
1:49.16 Markus Rogan
  Austria
1:50.47
400 m freestyle Yuri Prilukov
  Russia
3:49.85 Justin Mortimer
  USA
3:50.52 Takeshi Matsuda
  Japan
3:51.91
800 m freestyle Przemysław Stańczyk
  Poland
7:57.00 Yuri Prilukov
  Russia
7:57.05 Takeshi Matsuda
  Japan
7:58.82
1500 m freestyle Justin Mortimer
  USA
15:23.74 Thomas Lurz
  Germany
15:26.20 Igor Chervynskyi
  Ukraine
15:26.70
50 m backstroke Liam Tancock
  Great Britain
25.50 Sung Min
  Korea
25.59 Masafumi Yamaguchi
  Japan
Matt Grevers
  USA
25.61
100 m backstroke Masafumi Yamaguchi
  Japan
55.00 Matt Grevers
  USA
55.08 Junichi Miyashita
  Japan
55.81
200 m backstroke Blaž Medvešek
  Slovenia
1:58.91 Takashi Nakano
  Japan
1:59.09 Masafumi Yamaguchi
  Japan
2:00.76
50 m breaststroke Oleg Lisogor
  Ukraine
27.63 Valeriy Dymo
  Ukraine
28.27 Scott Dickens
  Canada
28.27
100 m breaststroke Oleg Lisogor
  Ukraine
1:00.73 Kevin Swander
  USA
1:01.74 Makoto Yamashita
  Japan
1:01.69
200 m breaststroke Sławomir Kuczko
  Poland
2:12.35 Vladislav Polyakov
  Kazakhstan
2:12.69 Genki Imamura
  Japan
2:12.95
50 m butterfly Sergiy Breus
  Ukraine
23.63 Yevgeni Korotyshkin
  Russia
23.69 Nicholas Santos
  Brazil
23.98
100 m butterfly Sergiy Breus
  Ukraine
53.37 Todd Cooper
  Great Britain
53.41 Sergiy Advena
  Ukraine
53.42
200 m butterfly Paweł Korzeniowski
  Polan
1:56.52 Takeshi Matsuda
  Japan
1:57.55 Lukasz Drzewinski
  Poland
1:58.13
200 m individual medley Eric Shanteau
  USA
2:00.13 Vytautas Janušaitis
  Lithuania
2:00.98 Zhao Tao
  China
2:01.29
400 m individual medley Eric Shanteau
  USA
4:18.64 Peter Nagy
  Hungary
4:20.05 Hidemasa Sano
  Japan
4:20.11
4×100 m freestyle relay }]] France (FRA)
Antoine Galavtine
Sébastien Bodet
Matthiev Madelaine
Alain Bernard
3:19.91 }]] Great Britain (GBR)
Chris Cozens
Todd Cooper
Alex Scotcher
Ross Davenport
3:20.27 }]] United States (USA)
Terrence Silkaitis
Ryan Verlatti
Kyle Ransom
Matt Grevers
3:20.45
4×200 m freestyle relay }]] Italy (ITA)
Andrea Frovi
Alessandro Calvi
Luca Pasteris
Nicola Cassio
7:19.51 }]] Japan (JPN)
Yoshihiro Okumura
Daisuke Hosokawa
Hisayoshi Sato
Takeshi Matsuda
7:20.31 }]] United States (USA)
Terrence Silkaitis
Michael Klueh
Justin Mortimer
Doug Van Wie
7:20.54
4×100 m medley relay }]] Ukraine (UKR)
Anton Bugayov
Oleg Lisogor
Sergiy Advena
Denys Syzonenko
3:38.49 }]] United States (USA)
Matt Grevers
Kevin Swander
Peter Verhoef
Terrence Silkaitis
3:39.35 }]] Japan (JPN)
Masafumi Yamaguchi
Makoto Yamashita
Ryuichi Shibata
Hisayoshi Sato
3:39.36

Women's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle  Maritza Correia (USA) 25.38  Svitlana Khakhlova (BLR) 25.41  Sarah Wanezek (USA) 25.60
100 m freestyle  Petra Dallmann (GER) 55.35  Annika Liebs (GER) 55.97  Jana Myšková (CZE) 56.40
200 m freestyle  Otylia Jędrzejczak (POL) 1:58.49  Annika Liebs (GER) 1:59.99  Petra Dallmann (GER) 2:00.81
400 m freestyle  Camelia Potec (ROU) 4:10.88  Rebecca Cooke (GBR) 4:12.11  Chanelle Charron-Watson (CAN) 4:13.27
800 m freestyle  Rebecca Cooke (GBR) 8:31.43  Hayley Peirsol (USA) 8:32.89  Camelia Potec (ROU) 8:33.33
1500 m freestyle  Hayley Peirsol (USA) 16:08.06  Rebecca Cooke (GBR) 16:22.47  Jana Pechanová (CZE) 16:37.77
50 m backstroke  Aya Terakawa (JPN) 29.06  Jennifer Carroll (CAN) 29.32  Sviatlana Khakhlova (BLR) 29.42
100 m backstroke  Aya Terakawa (JPN) 1:01.38  Masaki Oikawa (JPN) 1:02.44  Iryna Amshennikova (UKR) 1:02.53
200 m backstroke  Aya Terakawa (JPN) 2:11.81  Takami Igarashi (JPN) 2:12.23  Annika Liebs (GER) 2:13.99
50 m breaststroke  Megan Jendrick (USA) 30.88  Yekaterina Kormacheva (RUS) 31.79  Janne Schäfer (GER) 31.92
100 m breaststroke  Megan Jendrick (USA) 1:08.20  Rebecca Soni (USA) 1:08.77  Beata Kaminska (POL) 1:09.03
200 m breaststroke  Megumi Taneda (JPN) 2:27.81  Rebecca Soni (USA) 2:27.84  Qi Hui (CHN) 2:27.94
50 m butterfly  Vasilissa Vladykina (RUS) 26.88  Dana Vollmer (USA) 26.91  Cristina Maccagnola (ITA) 26.99
100 m butterfly  Otylia Jędrzejczak (POL) 58.74  Sarah Healy (GBR) 1:00.09  Demerae Christianson (USA) 1:00.16
200 m butterfly  Otylia Jędrzejczak (POL) 2:09.67  Kim Vandenberg (USA) 2:10.40  Terri Dunning (GBR) 2:11.73
200 m individual medley  Qi Hui (CHN) 2:14.99  Helen Norfolk (NZL) 2:16.03  Nicole Hetzer (GER) 2:17.22
400 m individual medley  Qi Hui (CHN) 4:45.24  Rebecca Cooke (GBR) 4:45.62  Nicole Hetzer (GER) 4:46.62
4×100 m freestyle relay }]] United States (USA)
Andrea Hupman
Maritza Correia
Sarah Wanezek
Dana Vollmer
3:43.97 }]] New Zealand (NZL)
Alison Fitch
Helen Norfolk
Georgina Toomey
Rina Te Taite
3:46.59 }]] France (FRA)
Elsa N'Guessan
Mylene Lazare
Amandine Bouysset
Angela Tavernier
3:46.68
4×200 m freestyle relay }]] United States (USA)
Lauren Medina
Elizabeth Hill
Ashley Chandler
Carmen Retrum
8:05.92 }]] New Zealand (NZL)
Helen Norfolk
Melissa Ingram
Alison Fitch
Rina Te Taite
8:09.09 }]] France (FRA)
Angela Tavernier
Sophie Huber
Mylene Lazare
Elsa N'Guessan
8:09.50
4×100 m medley relay }]] United States (USA)
Hayley McGregory
Megan Jendrick
Demerae Christianson
Maritza Correia
4:07.00 }]] Japan (JPN)
Aya Terakawa
Fumiko Kawanabe
Kozue Watanabe
Kaori Yamada
4:08.99 }]] Russia (RUS)
Irina Zhiburt
Yekaterina Kormacheva
Irina Bespalova
Kira Volodina
4:10.36

External links

  • Official Results
  1. ^ ISHOF list with all medalists in Universiade history
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.