World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Switzerland at the Olympics

 

Switzerland at the Olympics

Switzerland has sent athletes to compete in every Games since it first participated at the Olympic Games at the inaugural 1896 Games. Switzerland boycotted the 1956 Summer Olympics in Melbourne, but the equestrian events for those Games were held in Stockholm, Sweden earlier that year, where the Swiss dressage team won a bronze medal.

Swiss athletes have won a total of 185 medals at the Summer Olympic Games, and another 138 at the Winter Olympic Games.

The National Olympic Committee for Switzerland was created and recognized in 1912.

Contents

  • Hosted Games 1
  • Medal tables by Games 2
    • Medals by Summer Games 2.1
    • Medals by Winter Games 2.2
    • Medals by summer sport 2.3
    • Medals by winter sport 2.4
  • Medalists 3
    • Summer Olympics 3.1
    • Winter Olympics 3.2
  • See also 4
  • References 5

Hosted Games

Switzerland has hosted the Games on two occasions.
Games Host city Dates Nations Participants Events
1928 Winter Olympics St. Moritz 11 – 19 February 25 464 14
1948 Winter Olympics St. Moritz 30 January – 8 February 28 669 22

Medal tables by Games

*Red border color indicates tournament was held on home soil.

Medalists

Summer Olympics

Medal Name Games Sport Event
 Gold Louis Zutter 1896 Athens Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Silver Louis Zutter 1896 Athens Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Silver Louis Zutter 1896 Athens Gymnastics (Artistic) Men's vault
 Gold Bernard de Pourtalès
Hélène de Pourtalès
Hermann de Pourtalès
1900 Paris Sailing 1-2 ton race 1
 Gold Karl Röderer 1900 Paris Shooting 50m free pistol
 Gold Konrad Stäheli 1900 Paris Shooting 300m free rifle kneeing
 Gold Emil Kellenberger 1900 Paris Shooting 300m free rifle 3 positions
 Gold Friedrich Lüthi
Paul Probst
Louis Richardet
Karl Röderer
Konrad Stäheli
1900 Paris Shooting Team 50m free pistol
 Gold Franz Böckli
Alfred Grütter
Emil Kellenberger
Louis Richardet
Konrad Stäheli
1900 Paris Shooting Team 300m free rifle
 Silver Bernard de Pourtalès
Hélène de Pourtalès
Hermann de Pourtalès
1900 Paris Sailing 1-2 ton race 2
 Silver Emil Kellenberger 1900 Paris Shooting 300m free rifle kneeing
 Bronze Konrad Stäheli 1900 Paris Shooting 50m free pistol
 Gold Adolf Spinnler 1904 St. Louis Gymnastics (Artistic) Men's triathlon
 Bronze Adolf Spinnler 1904 St. Louis Gymnastics (Artistic) Men's individual all-around
 Gold Willy Brüderlin
Max Rudolf
Paul Rudolf
Hans Walter
Paul Staub
1920 Antwerp Rowing Men's coxed four
 Gold Robert Roth 1920 Antwerp Wrestling (Freestyle) Men's heavyweight
 Silver Fritz Hünenberger 1920 Antwerp Weightlifting Men's light-heavyweight
 Silver Charles Courant 1920 Antwerp Wrestling (Freestyle) Men's light heavyweight
 Bronze Édouard Candeveau
Alfred Felber
Paul Piaget
1920 Antwerp Rowing Men's coxed pair
 Bronze Fritz Zulauf 1920 Antwerp Shooting 30m military pistol
 Bronze Fritz Kuchen 1920 Antwerp Shooting 300m military rifle prone
 Bronze Gustave Amoudruz
Hans Egli
Domenico Giambonini
Joseph Jehle
Fritz Zulauf
1920 Antwerp Shooting Team 30 m military pistol
 Bronze Gustave Amoudruz
Ulrich Fahrner
Fritz Kuchen
Werner Schneeberger
Bernhard Siegenthaler
1920 Antwerp Shooting Team free rifle 3 positions
 Bronze Eugene Addor
Joseph Jehle
Fritz Kuchen
Werner Schneeberger
Weibel
1920 Antwerp Shooting Team military rifle, 300 m + 600 m
 Bronze Eugène Ryter 1920 Antwerp Weightlifting Men's featherweight
 Gold Alphonse Gemuseus 1924 Paris Equestrian Individual jumping
 Gold August Güttinger 1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Gold Josef Wilhelm 1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Gold Édouard Candeveau
Alfred Felber
Émile Lachapelle
1924 Paris Rowing Men's coxed pair
 Gold Emile Albrecht
Alfred Probst
Eugen Sigg
Hans Walter
Émile Lachapelle
1924 Paris Rowing Men's coxed four
 Gold Hermann Gehri 1924 Paris Wrestling (Freestyle) Men's welterweight
 Gold Fritz Hagmann 1924 Paris Wrestling (Freestyle) Men's horizontal bar
 Silver Paul Martin 1924 Paris Athletics Men's 800 m
 Silver Willy Schärer 1924 Paris Athletics Men's 1500 m
 Silver Hans Bühler
Alphonse Gemuseus
Werner Stuber
1924 Paris Equestrian Team jumping
1924 Paris Football Men's tournament
 Silver Jean Gutweniger 1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Silver Jean Gutweniger 1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Silver Fritz Hünenberger 1924 Paris Weightlifting Men's light-heavyweight
 Silver Henri Wernli 1924 Paris Wrestling (Freestyle) Men's heavyweight
 Bronze Antoine Rebetez 1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Bronze August Güttinger 1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's rope climbing
 Bronze Hans Grieder
August Güttinger
Jean Gutweniger
Georges Miez
Otto Pfister
Antoine Rebetez
Carl Widmer
Josef Wilhelm
1924 Paris Gymnastics (Artistic) Men's team all-around
 Bronze Josef Schneider
Heinrich Thoma
1924 Paris Rowing Men's single sculls
 Bronze Rudolf Bosshard
Heinrich Thoma
1924 Paris Rowing Men's double sculls
 Bronze Emile Albrecht
Alfred Probst
Eugen Sigg
Hans Walter
1924 Paris Rowing Men's coxless four
 Bronze Josias Hartmann 1920 Antwerp Shooting 50m rifle prone
 Bronze Arthur Reinmann 1924 Paris Weightlifting Men's featherweight
 Bronze Otto Müller 1924 Paris Wrestling (Freestyle) Men's welterweight
 Bronze Charles Courant 1924 Paris Wrestling (Freestyle) Men's light heavyweight
 Gold Georges Miez 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's horizontal bar
 Gold Georges Miez 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's individual all-around
 Gold Hermann Hänggi 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Gold Hans Grieder
August Güttinger
Hermann Hänggi
Eugen Mack
Georges Miez
Otto Pfister
Eduard Steinemann
Melchior Wezel
1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's team all-around
 Gold Eugen Mack 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's vault
 Gold Hans Bourquin
Hans Schöchlin
Karl Schöchlin
1928 Amsterdam Rowing Men's coxed pair
 Gold Ernst Kyburz 1928 Amsterdam Wrestling (Freestyle) Men's middleweight
 Silver Hermann Hänggi 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's individual all-around
 Silver Georges Miez 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Silver Ernst Haas
Joseph Meyer
Otto Bucher
Karl Schwegler
Fritz Bösch
1928 Amsterdam Rowing Men's coxed fours
 Silver Arnold Bögli 1928 Amsterdam Wrestling (Freestyle) Men's light heavyweight
 Bronze Charles-Gustave Kuhn 1928 Amsterdam Equestrian Individual jumping
 Bronze Eugen Mack 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's horizontal bar
 Bronze Hermann Hänggi 1928 Amsterdam Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Bronze Hans Minder 1928 Amsterdam Wrestling (Freestyle) Men's featherweight
 Silver Georges Miez 1932 Los Angeles Gymnastics (Artistic) Men's floor exercises
 Gold Georges Miez 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's floor exercises
 Silver Arthur Tell Schwab 1936 Berlin Athletics Men's 50 km walk
 Silver Edgar Buchwalder
Ernst Nievergelt
Kurt Ott
1936 Berlin Cycling (Road) Men's team road race
 Silver Josef Walter 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's floor exercises
 Silver Eugen Mack 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's individual all-around
 Silver Michael Reusch 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Silver Eugen Mack 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Silver Walter Bach
Albert Bachmann
Walter Beck
Eugen Mack
Georges Miez
Michael Reusch
Eduard Steinemann
Josef Walter
1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's team all-around
 Silver Eugen Mack 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's vault
 Silver Hermann Betschart
Alex Homberger
Hans Homberger
Karl Schmid
Rolf Spring
1936 Berlin Rowing Men's coxed fours
 Bronze Ernst Nievergelt 1936 Berlin Cycling (Road) Men's individual road race
 Bronze Eugen Mack 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's floor exercises
 Bronze Albert Bachmann 1936 Berlin Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Bronze 1936 Berlin Handball Men's tournament
 Bronze Hermann Betschart
Alex Homberger
Hans Homberger
Karl Schmid
1936 Berlin Rowing Men's coxless fours
 Gold Hans Moser 1948 London Equestrian Individual Dressage
 Gold Josef Stalder 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's horizontal bar
 Gold Michael Reusch 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Gold Karl Frei 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's rings
 Gold Emil Grünig 1948 London Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
 Silver Gaston Godel 1948 London Athletics Men's 50 km walk
 Silver Oswald Zappelli 1948 London Fencing Men's individual épée
 Silver Walter Lehmann 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's horizontal bar
 Silver Walter Lehmann 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's individual all-round
 Silver Michael Reusch 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's rings
 Silver Karl Frei
Christian Kipfer
Walter Lehmann
Robert Lucy
Michael Reusch
Josef Stalder
Emil Studer
Melchior Thalmann
1948 London Gymnastics (Artistic) Men's team competition
 Silver Hans Kalt
Josef Kalt
1948 London Rowing Men's coxless pair
 Silver Emile Knecht
Andre Moccand
Rudolf Reichling
Erich Schriever
Pierre Armand Stebler
1948 London Rowing Men's four-oared shell with coxswain
 Silver Rudolf Schnyder 1948 London Shooting Men's 50m pistol (60 shots)
 Silver Fritz Stöckli 1948 London Wrestling (Freestyle) Men's light-heavyweight
 Bronze Fritz Schwab 1948 London Athletics Men's 10,000m walk
 Bronze Christian Kipfer 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Bronze Josef Stalder 1948 London Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Bronze Adolf Müller 1948 London Wrestling (Freestyle) Men's featherweight
 Bronze Hermann Baumann 1948 London Wrestling (Freestyle) Men's lightweight
 Gold Jack Günthard 1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's horizontal bar
 Gold Hans Eugster 1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Silver Fritz Schwab 1952 Helsinki Athletics Men's 10,000m walk
 Silver Henri Chammartin
Gustav Fischer
Gottfried Trachsel
1952 Helsinki Equestrian Dressage team
 Silver Josef Stalder 1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's horizontal bar
 Silver Hans Eugster
Jack Günthard
Ernst Fivian
Ernst Gebendinger
Hans Schwarzentruber
Josef Stalder
Jean Tschabold
Melchior Thalmann
1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's team competition
 Silver Rico Bianchi
Émile Ess
Walter Leiser
Heinrich Scheller
Karl Weidmann
1952 Helsinki Rowing Men's four-oared shell with coxswain
 Silver Robert Bürchler-Messer 1952 Helsinki Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
 Bronze Oswald Zappelli 1952 Helsinki Fencing Men's individual épée
 Bronze Paul Barth
Willy Fitting
Paul Meister
Otto Rüfenacht
Mario Valota
Oswald Zappelli
1952 Helsinki Fencing Men's team épée
 Bronze Josef Stalder 1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's individual all-round
 Bronze Josef Stalder 1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's parallel bars
 Bronze Hans Eugster 1952 Helsinki Gymnastics (Artistic) Men's rings
 Bronze Hans Kalt
Kurt Schmid
1952 Helsinki Rowing Men's coxless pair
 Bronze Henri Chammartin
Gustav Fischer
Gottfried Trachsel
1956 Melbourne
(Stockholm)
Equestrian Dressage team
 Silver Gustav Fischer 1960 Rome Equestrian Individual dressage
 Silver Anton Bühler
Rudolf Günthardt
Hans Schwarzenbach
1960 Rome Equestrian Team eventing
 Silver Hansrudi Spillman 1960 Rome Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
 Bronze Anton Bühler 1960 Rome Equestrian Individual eventing
 Bronze Ernst Hürlimann
Rolf Larcher
1960 Rome Rowing Men's double sculls
 Bronze Henri Copponex
Pierre Girard
Manfred Metzger
1960 Rome Sailing Men's 5½ Meter Class
 Gold Henri Chammartin 1964 Tokyo Equestrian Individual dressage
 Silver Henri Chammartin
Gustav Fischer
Marianne Gossweiler
1964 Tokyo Equestrian Team dressage
 Silver Eric Hänni 1964 Tokyo Judo Men's lightweight
 Bronze Gottfried Kottmann 1964 Tokyo Rowing Men's single sculls
 Silver Bernard Dunand
Louis Noverraz
Marcel Stern
1968 Mexico City Sailing Men's 5½ Meter Class
 Bronze Xaver Kurmann 1968 Mexico City Cycling (Track) Men's individual pursuit
 Bronze Henri Chammartin
Gustav Fischer
Marianne Gossweiler
1968 Mexico City Equestrian Team dressage
 Bronze Peter Bolliger
Gottlieb Fröhlich
Jakob Grob
Denis Oswald
Hugo Waser
1968 Mexico City Rowing Men's four-oared shell with coxswain
 Bronze Kurt Müller 1968 Mexico City Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
 Silver Xaver Kurmann 1972 Munich Cycling (Track) Men's individual pursuit
 Silver Jean-Blaise Evequoz
Daniel Giger
Christian Kauter
Peter Lötscher
Francois Suchanecki
1972 Munich Fencing Men's team épée
 Silver Alfred Bachmann
Heinrich Fischer
1972 Munich Rowing Men's coxless pair
 Gold Christine Stückelberger 1976 Montreal Equestrian Individual dressage
 Silver Ulrich Lehmann
Doris Ramseier
Christine Stückelberger
1976 Montreal Equestrian Team dressage
 Bronze Jean-Blaise Evequoz
Daniel Giger
Christian Kauter
Michel Poffet
Francois Suchanecki
1976 Montreal Fencing Men's épée team
 Bronze Jürg Röthlisberger 1976 Montreal Judo Men's half-heavyweight
 Gold Robert Dill-Bundi 1980 Moscow Cycling (Track) Men's individual pursuit
 Gold Jürg Röthlisberger 1980 Moscow Judo Men's middleweight
 Silver Markus Ryffel 1984 Los Angeles Athletics Men's 5,000m
 Silver Alfred Achermann
Richard Trinkler
Laurent Vial
Benno Wiss
1984 Los Angeles Cycling (Road) Men's team time trial
 Silver Amy-Cathérine de Bary
Otto Hofer
Christine Stückelberger
1984 Los Angeles Equestrian Team dressage
 Silver Daniel Nipkov 1984 Los Angeles Shooting Men's 50m rifle 3 positions
 Bronze Otto Hofer 1984 Los Angeles Equestrian Individual dressage
 Bronze Heidi Robbiani 1984 Los Angeles Equestrian Individual jumping
 Bronze Étienne Dagon 1984 Los Angeles Swimming Men's 200m breaststroke
 Bronze Hugo Dietsche 1984 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's featherweight
 Silver Otto Hofer
Daniel Ramseier
Samuel Schatzmann
Christine Stückelberger
1988 Seoul Equestrian Team dressage
 Silver Ueli Bodenmann
Beat Schwerzmann
1988 Seoul Rowing Men's double sculls
 Bronze Werner Günthör 1988 Seoul Athletics Men's shot put
 Bronze Christine Stückelberger 1988 Seoul Equestrian Individual dressage
 Gold Marc Rosset 1992 Barcelona Tennis Men's singles
 Gold Pascal Richard 1996 Atlanta Cycling (Road) Men's road race
 Gold Li Donghua 1996 Atlanta Gymnastics (Artistic) Men's pommel horse
 Gold Markus Gier
Michael Gier
1996 Atlanta Rowing Men's double sculls
 Gold Xeno Müller 1996 Atlanta Rowing Men's single sculls
 Silver Daniela Baumer
Sabine Eichenberger
Ingrid Haralamow
Gabi Müller
1996 Atlanta Canoeing Women's K-4 500m
 Silver Thomas Frischknecht 1996 Atlanta Cycling (Mountain bike) Men's cross-country
 Silver Wilhelm Melliger 1996 Atlanta Equestrian Individual jumping
 Gold Brigitte McMahon 2000 Sydney Triathlon Women's event
 Silver Barbara Blatter 2000 Sydney Cycling (Mountain bike) Women's cross-country
 Silver Markus Fuchs
Beat Maendli
Lesley McNaught
Wilhelm Melliger
2000 Sydney Equestrian Team jumping
 Silver Gianna Hablützel-Bürki 2000 Sydney Fencing Women's individual épée
 Silver Gianna Hablützel-Bürki
Sophie Lamon
Diana Romagnoli
2000 Sydney Fencing Women's team épée
 Silver Xeno Müller 2000 Sydney Rowing Men's single sculls
 Silver Michel Ansermet 2000 Sydney Shooting Men's 25m rapid fire pistol
 Bronze Christoph Sauser 2000 Sydney Cycling (Mountain bike) Men's cross-country
 Bronze Magali Messmer 2000 Sydney Triathlon Women's event
 Gold Marcel Fischer 2004 Athens Fencing Men's individual épée
 Silver Franco Marvulli
Bruno Risi
2004 Athens Cycling (Track) Men's madison
 Bronze Patrick Heuscher
Stefan Kobel
2004 Athens Beach volleyball Men's tournament
 Bronze Karin Thürig 2004 Athens Cycling (Road) Women's time trial
 Bronze Sven Riederer 2004 Athens Triathlon Men's event
 Gold Fabian Cancellara 2008 Beijing Cycling (Road) Men's time trial
 Gold Roger Federer
Stanislas Wawrinka
2008 Beijing Tennis Men's doubles
 Silver Fabian Cancellara 2008 Beijing Cycling (Road) Men's road race
 Bronze Nino Schurter 2008 Beijing Cycling (Mountain bike) Men's cross-country
 Bronze Karin Thürig 2008 Beijing Cycling (Road) Women's time trial
 Bronze Christina Liebherr
Pius Schwizer
Niklaus Schurtenberger
Steve Guerdat
2008 Beijing Equestrian Team jumping
 Bronze Sergei Aschwanden 2008 Beijing Judo Men's -90 kg class
 Gold Steve Guerdat 2012 London Equestrian Individual jumping
 Gold Nicola Spirig 2012 London Triathlon Women's event
 Silver Nino Schurter 2012 London Cycling (Mountain bike) Men's cross-country
 Silver Roger Federer 2012 London Tennis Men's singles

Winter Olympics

Medal Name Games Sport Event
 Gold Alfred Neveu
Eduard Scherrer
Alfred Schläppi
Heinrich Schläppi
1924 Chamonix Bobsleigh Four-man
 Gold Alfred Aufdenblatten
Alfons Julen
Anton Julen
Denis Vaucher
1924 Chamonix Military patrol Men's event
 Bronze Georges Gautschi 1924 Chamonix Figure skating Men's singles
 Bronze 1928 St. Moritz Ice hockey Men's tournament
 Silver Reto Capadrutt
Oscar Geier
1932 Lake Placid Bobsleigh Two-man
 Gold Pierre Musy
Arnold Gartmann
Charles Bouvier
Joseph Beerli
1936 Garmisch‑Partenkirchen Bobsleigh Four-man
 Silver Fritz Feierabend
Joseph Beerli
1936 Garmisch‑Partenkirchen Bobsleigh Two-man
 Silver Reto Capadrutt
Hans Aichele
Fritz Feierabend
Hans Bütikofer
1936 Garmisch‑Partenkirchen Bobsleigh Four-man
 Gold Edy Reinalter 1948 St. Moritz Alpine skiing Men's slalom
 Gold Hedy Schlunegger 1948 St. Moritz Alpine skiing Women's downhill
 Gold Felix Endrich
Felix Endrich
1948 St. Moritz Bobsleigh Two-man
 Silver Karl Molitor 1948 St. Moritz Alpine skiing Men's combined
 Silver Antoinette Meyer 1948 St. Moritz Alpine skiing Women's slalom
 Silver Fritz Feierabend
Paul Eberhard
1948 St. Moritz Bobsleigh Two-man
 Silver Hans Gerschwiler 1948 St. Moritz Figure skating Men's singles
 Bronze Karl Molitor 1948 St. Moritz Alpine skiing Men's downhill
 Bronze Rolf Olinger 1948 St. Moritz Alpine skiing Men's downhill
 Bronze 1948 St. Moritz Ice hockey Men's tournament
 Bronze Fritz Feierabend
Stephan Waser
1952 Oslo Bobsleigh Two-man
 Bronze Fritz Feierabend
Albert Madörin
André Filippini
Stephan Waser
1952 Oslo Bobsleigh Four-man
 Gold Madeleine Berthod 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine skiing Women's downhill
 Gold Renée Colliard 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine skiing Women's downhill
 Gold Franz Kapus
Gottfried Diener
Robert Alt
Heinrich Angst
1956 Cortina d'Ampezzo Bobsleigh Four-man
 Silver Raymond Fellay 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine skiing Men's downhill
 Silver Frieda Dänzer 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine skiing Women's downhill
 Bronze Max Angst
Harry Warburton
1956 Cortina d'Ampezzo Bobsleigh Two-man
 Gold Roger Staub 1960 Squaw Valley Alpine skiing Men's giant slalom
 Gold Yvonne Rüegg 1960 Squaw Valley Alpine skiing Women's giant slalom
 Silver Willy Favre 1968 Grenoble Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Alois Kälin 1968 Grenoble Nordic combined Men's individual
 Bronze Jean-Daniel Dätwyler 1968 Grenoble Alpine skiing Men's downhill
 Bronze Fernande Bochatay 1968 Grenoble Alpine skiing Women's giant slalom
 Bronze Jean Wicki
Hans Candrian
Willi Hofmann
Walter Graf
1968 Grenoble Bobsleigh Four-man
 Bronze Josef Haas 1968 Grenoble Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Bernhard Russi 1972 Sapporo Alpine skiing Men's downhill
 Gold Marie-Theres Nadig 1972 Sapporo Alpine skiing Women's downhill
 Gold Marie-Theres Nadig 1972 Sapporo Alpine skiing Women's giant slalom
 Gold Jean Wicki
Hans Leutenegger
Werner Camichel
Edy Hubacher
1972 Sapporo Bobsleigh Four-man
 Silver Roland Collombin 1972 Sapporo Alpine skiing Men's downhill
 Silver Edmund Bruggmann 1972 Sapporo Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Walter Steiner 1972 Sapporo Ski jumping Large hill individual
 Bronze Werner Mattle 1972 Sapporo Alpine skiing Men's giant slalom
 Bronze Jean Wicki
Edy Hubacher
1972 Sapporo Bobsleigh Two-man
 Bronze Alfred Kälin
Albert Giger
Alois Kälin
Eduard Hauser
1972 Sapporo Cross-country skiing 4 x 10 km relay
 Gold Heini Hemmi 1976 Innsbruck Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Bernhard Russi 1976 Innsbruck Alpine skiing Men's downhill
 Silver Ernst Good 1976 Innsbruck Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Joseph Benz
1976 Innsbruck Bobsleigh Four-man
 Bronze Erich Schärer
Joseph Benz
1976 Innsbruck Bobsleigh Two-man
 Gold Erich Schärer
Joseph Benz
1980 Lake Placid Bobsleigh Two-man
 Silver Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Joseph Benz
1980 Lake Placid Bobsleigh Four-man
 Bronze Jacques Lüthy 1980 Lake Placid Alpine skiing Men's slalom
 Bronze Marie-Theres Nadig 1980 Lake Placid Alpine skiing Women's downhill
 Bronze Erika Hess 1980 Lake Placid Alpine skiing Women's slalom
 Gold Max Julen 1984 Sarajevo Alpine skiing Men's giant slalom
 Gold Michela Figini 1984 Sarajevo Alpine skiing Women's downhill
 Silver Peter Müller 1984 Sarajevo Alpine skiing Men's downhill
 Silver Maria Walliser 1984 Sarajevo Alpine skiing Women's downhill
 Bronze Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
1984 Sarajevo Bobsleigh Four-man
 Gold Pirmin Zurbriggen 1988 Calgary Alpine skiing Men's downhill
 Gold Vreni Schneider 1988 Calgary Alpine skiing Women's giant slalom
 Gold Vreni Schneider 1988 Calgary Alpine skiing Women's slalom
 Gold Ekkehard Fasser
Kurt Meier
Marcel Fässler
Werner Stocker
1988 Calgary Bobsleigh Four-man
 Gold Hippolyt Kempf 1988 Calgary Nordic combined Men's individual
 Silver Peter Müller 1988 Calgary Alpine skiing Men's downhill
 Silver Brigitte Oertli 1988 Calgary Alpine skiing Women's combined
 Silver Brigitte Oertli 1988 Calgary Alpine skiing Women's downhill
 Silver Michela Figini 1988 Calgary Alpine skiing Women's super-G
 Silver Andreas Schaad
Hippolyt Kempf
Fredy Glanzmann
1988 Calgary Nordic combined Men's team
 Bronze Paul Accola 1988 Calgary Alpine skiing Men's combined
 Bronze Pirmin Zurbriggen 1988 Calgary Alpine skiing Men's giant slalom
 Bronze Maria Walliser 1988 Calgary Alpine skiing Women's combined
 Bronze Maria Walliser 1988 Calgary Alpine skiing Women's giant slalom
 Bronze Andreas Grünenfelder 1988 Calgary Cross-country skiing Men's 50 km freestyle
 Gold Gustav Weder
Donat Acklin
1992 Albertville Bobsleigh Two-man
 Bronze Steve Locher 1992 Albertville Alpine skiing Men's combined
 Bronze Gustav Weder
Donat Acklin
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
1992 Albertville Bobsleigh Four-man
 Gold Vreni Schneider 1994 Lillehammer Alpine skiing Women's slalom
 Gold Gustav Weder
Donat Acklin
1994 Lillehammer Bobsleigh Two-man
 Gold Andreas Schönbächler 1994 Lillehammer Freestyle skiing Men's aerials
 Silver Urs Kälin 1994 Lillehammer Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Vreni Schneider 1994 Lillehammer Alpine skiing Women's combined
 Silver Reto Götschi
Guido Acklin
1994 Lillehammer Bobsleigh Two-man
 Silver Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
1994 Lillehammer Bobsleigh Four-man
 Bronze Vreni Schneider 1994 Lillehammer Alpine skiing Women's giant slalom
 Bronze Jean-Yves Cuendet
Hippolyt Kempf
Andreas Schaad
1994 Lillehammer Nordic combined Men's team
 Gold Daniel Müller
Diego Perren
Dominic Andres
Patrick Hürlimann
Patrik Lörtscher
1998 Nagano Curling Men's tournament
 Gold Gian Simmen 1998 Nagano Snowboarding Men's halfpipe
 Silver Didier Cuche 1998 Nagano Alpine skiing Men's super-G
 Silver Marcel Rohner
Markus Nüssli
Markus Wasser
Beat Seitz
1998 Nagano Bobsleigh Four-man
 Bronze Michael von Grünigen 1998 Nagano Alpine skiing Men's giant slalom
 Bronze Colette Brand 1998 Nagano Freestyle skiing Women's aerials
 Bronze Ueli Kestenholz 1998 Nagano Snowboarding Men's giant slalom
 Gold Simon Ammann 2002 Salt Lake City Ski jumping Normal hill individual
 Gold Simon Ammann 2002 Salt Lake City Ski jumping Large hill individual
 Gold Philipp Schoch 2002 Salt Lake City Snowboarding Men's parallel giant slalom
 Silver Reich, ChristianChristian Reich
Steve Anderhub
2002 Salt Lake City Bobsleigh Two-man
 Silver Luzia Ebnöther
Mirjam Ott
Tanya Frei
Laurence Bidaud
Nadia Röthlisberger
2002 Salt Lake City Curling Women's tournament
 Bronze Sonja Nef 2002 Salt Lake City Alpine skiing Women's giant slalom
 Bronze Annen, MartinMartin Annen
Beat Hefti
2002 Salt Lake City Bobsleigh Two-man
 Bronze Andrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht-Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
2002 Salt Lake City Cross-country skiing Women's 4 x 5 km relay
 Bronze Andreas Schwaller
Christof Schwaller
Markus Eggler
Damian Grichting
Marco Ramstein
2002 Salt Lake City Curling Men's tournament
 Bronze Gregor Stähli 2002 Salt Lake City Skeleton Men's individual
 Bronze Fabienne Reuteler 2002 Salt Lake City Snowboarding Women's halfpipe
 Gold Evelyne Leu 2006 Turin Freestyle skiing Women's aerials
 Gold Maya Pedersen-Bieri 2006 Turin Skeleton Women's individual
 Gold Philipp Schoch 2006 Turin Snowboarding Men's parallel giant slalom
 Gold Daniela Meuli 2006 Turin Snowboarding Women's parallel giant slalom
 Gold Tanja Frieden 2006 Turin Snowboarding Women's snowboard cross
 Silver Martina Schild 2006 Turin Alpine skiing Women's downhill
 Silver Ott, MirjamMirjam Ott
Binia Beeli
Valeria Spälty
Michèle Moser
Manuela Kormann
2006 Turin Curling Women's tournament
 Silver Stéphane Lambiel 2006 Turin Figure skating Men's singles
 Silver Simon Schoch 2006 Turin Snowboarding Men's parallel giant slalom
 Bronze Bruno Kernen 2006 Turin Alpine skiing Men's downhill
 Bronze Ambrosi Hoffmann 2006 Turin Alpine skiing Men's super-G
 Bronze Annen, MartinMartin Annen
Beat Hefti
2006 Turin Bobsleigh Two-man
 Bronze Annen, MartinMartin Annen
Beat Hefti
Cédric Grand
Thomas Lamparter
2006 Turin Bobsleigh Four-man
 Bronze Gregor Stähli 2006 Turin Skeleton Men's individual
 Gold Didier Défago 2010 Vancouver Alpine skiing Men's downhill
 Gold Carlo Janka 2010 Vancouver Alpine skiing Men's giant slalom
 Gold Dario Cologna 2010 Vancouver Cross-country skiing Men's 15 km freestyle
 Gold Michael Schmid 2010 Vancouver Freestyle skiing Men's ski cross
 Gold Simon Ammann 2010 Vancouver Ski jumping Normal hill individual
 Gold Simon Ammann 2010 Vancouver Ski jumping Large hill individual
 Bronze Silvan Zurbriggen 2010 Vancouver Alpine skiing Men's combined
 Bronze Stockli, RalphRalph Stöckli
Jan Hauser
Markus Eggler
Simon Strübin
Toni Müller
2010 Vancouver Curling Men's tournament
 Bronze Olivia Nobs 2010 Vancouver Snowboarding Women's snowboard cross
 Gold Dominique Gisin 2014 Sochi Alpine skiing Women's downhill
 Gold Sandro Viletta 2014 Sochi Alpine skiing Men's combined
 Gold Dario Cologna 2014 Sochi Cross-country skiing Men's 15 km classical
 Gold Dario Cologna 2014 Sochi Cross-country skiing Men's 30 km skiathlon
 Gold Iouri Podladtchikov 2014 Sochi Snowboarding Men's halfpipe
 Gold Patrizia Kummer 2014 Sochi Snowboarding Women's parallel giant slalom
 Silver Selina Gasparin 2014 Sochi Biathlon Women's individual
 Silver Baumann, AlexAlex Baumann
Beat Hefti
2014 Sochi Bobsleigh Two-man
 Silver Nevin Galmarini 2014 Sochi Snowboarding Men's parallel giant slalom
 Bronze Lara Gut 2014 Sochi Alpine skiing Women's downhill
 Bronze 2014 Sochi Ice hockey Women's tournament

See also

References

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.