World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

United States at the 1980 Winter Olympics

United States at the Olympic Games

Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Website www.teamusa.org
At the 1980 Winter Olympics in Lake Placid
Competitors 101 (76 men, 25 women) in 10 sports
Flag bearer Scott Hamilton (figure skating)
Medals
Rank: 3
Gold
6
Silver
4
Bronze
2
Total
12
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States was the host nation for the 1980 Winter Olympics in Lake Placid, New York.

Contents

  • Medalists 1
  • Alpine skiing 2
  • Biathlon 3
  • Bobsleigh 4
  • Cross-country skiing 5
  • Figure skating 6
  • Ice hockey 7
    • First Round - Blue Division 7.1
    • Final round 7.2
    • Leading scorers 7.3
  • Luge 8
  • Nordic combined 9
  • Ski jumping 10
  • Speed skating 11
  • References 12

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold United States men's national ice hockey team
Bill Baker   Mark Johnson   Buzz Schneider
Neal Broten   Rob McClanahan   Dave Silk
Dave Christian   Ken Morrow   Eric Strobel
Steve Christoff   Jack O'Callahan   Bob Suter
Jim Craig   Mike Ramsey   Phil Verchota
Mike Eruzione   Mark Pavelich   Mark Wells
John Harrington   Steve Janaszak
Ice hockey Men's competition
 Gold Heiden, EricEric Heiden Speed skating Men's 500 metres
 Gold Heiden, EricEric Heiden Speed skating Men's 1500 metres
 Gold Heiden, EricEric Heiden Speed skating Men's 1000 metres
 Gold Heiden, EricEric Heiden Speed skating Men's 5000 metres
 Gold Heiden, EricEric Heiden Speed skating Men's 10000 metres
 Silver Mahre, PhilPhil Mahre Alpine skiing Men's slalom
 Silver Fratianne, LindaLinda Fratianne Figure skating Ladies' singles
 Silver Poulos-Mueller, LeahLeah Poulos-Mueller Speed skating Women's 500 metres
 Silver Poulos-Mueller, LeahLeah Poulos-Mueller Speed skating Women's 1000 metres
 Bronze Tickner, CharlesCharles Tickner Figure skating Men's singles
 Bronze Heiden, BethBeth Heiden Speed skating Women's 3000 metres

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Karl Anderson Downhill DNF
Andy Mill 1:49.07 16
John Winkelman 19
Phil Mahre 1:48.88 14
Pete Patterson 1:47.04 5
Pete Patterson Giant Slalom DNF DNF
Cary Adgate 1:22.48 23 DNF DNF
Steve Mahre 1:21.86 15 1:23.08 15 2:44.94 15
Phil Mahre 1:21.74 14 1:22.59 10 2:44.33 10
Steve Mahre Slalom DNF DNF
Bill Taylor DNF DNF
Pete Patterson DNF DNF
Phil Mahre 53.31 1 51.45 8 1:44.76 2nd
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Holly Flanders Downhill 1:40.96 14
Cindy Nelson 1:39.69 7
Heidi Preuss 1:39.51 4
Tamara McKinney Giant Slalom DNF DNF
Heidi Preuss 1:17.54 15 1:30.83 20 2:48.37 17
Cindy Nelson 1:17.42 13 1:29.90 14 2:47.32 13
Christin Cooper 1:16.61 9 1:28.10 7 2:44.71 7
Tamara McKinney Slalom DNF DNF
Abbi Fisher 45.10 14 DNF DNF
Cindy Nelson 44.96 12 45.89 13 1:30.85 11
Christin Cooper 44.23 7 45.05 7 1:29.28 8

Biathlon

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Peter Hoag 4 38:53.44 45
Donald Nielsen 6 38:51.02 44
Lyle Nelson 2 35:40.56 19
Event Athlete Time Penalties Adjusted time 2 Rank
20 km Johnny Ruger 1'12:30.80 21 1'33:30.80 45
Glenn Jobe 1'15:36.52 6 1'21:36.52 38
Martin Hagen 1'13:02.95 8 1'21:02.95 36
Men's 4 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Martin Hagen
Lyle Nelson
Donald Nielsen
Peter Hoag
0 1'39:24.29 8
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per close miss (a hit in the outer ring), two minutes added per complete miss.

Bobsleigh

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Brent Rushlaw
Joe Tyler
Two-man 1:02.90 5 1:02.81 3 1:02.99 5 1:03.42 8 4:12.12 6
USA-2 Howard Siler
Dick Nalley
Two-man 1:03.04 6 1:03.04 6 1:02.65 2 1:03.00 5 4:11.73 5
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Bob Hickey
Jeff Jordan
Willie Davenport
Jeff Gadley
Four-man 1:01.49 12 1:01.81 14 1:01.04 13 1:01.77 14 4:06.11 12
USA-2 Howard Siler
Joe Tyler
Jeff Jost
Dick Nalley
Four-man 1:01.49 12 1:01.69 13 1:01.30 14 1:01.72 12 4:06.20 13

Cross-country skiing

Men
Event Athlete Race
Time Rank
15 km Jim Galanes 44:46.48 33
Tim Caldwell 44:30.41 25
Stan Dunklee 44:03.84 22
Bill Koch 43:38.56 16
30 km Bill Koch DNF
Doug Peterson 1'38:29.86 45
Jim Galanes 1'36:15.17 41
Stan Dunklee 1'33:48.02 30
50 km Doug Peterson DNF
Stan Dunklee 2'42:20.20 33
Jim Galanes 2'37:09.64 20
Bill Koch 2'34:31.62 13
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Bill Koch
Tim Caldwell
Jim Galanes
Stan Dunklee
2'04:12.17 8
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km Betsy Haines 17:27.75 37
Leslie Bancroft-Krichko 16:39.71 33
Beth Paxson 16:20.93 26
Alison Owen-Spencer 16:05.04 22
10 km Lynn von der Heide-Spencer-Galanes 33:13.89 31
Leslie Bancroft-Krichko 33:04.71 28
Beth Paxson 33:01.60 25
Alison Owen-Spencer 32:41.33 22
Women's 4 x 5 km relay
Athletes Race
Time Rank
Alison Owen-Spencer
Beth Paxson
Leslie Bancroft-Krichko
Lynn von der Heide-Spencer-Galanes
1'06:55.41 7

Figure skating

Men
Athlete CF SP FS Points Places Rank
Scott Hamilton 8 4 4 181.78 45 5
David Santee 3 3 5 185.52 34 4
Charles Tickner 2 5 3 187.06 28 3rd
Women
Athlete CF SP FS Points Places Rank
Sandy Lenz 11 6 7 172.74 82 9
Lisa-Marie Allen 8 3 4 179.42 45 5
Linda Fratianne 3 1 2 188.30 16 2nd
Pairs
Athletes SP FS Points Places Rank
Tai Babilonia
Randy Gardner
DNS DNS
Sheryl Franks
Michael Botticelli
7 7 133.84 64 7
Kitty Carruthers
Peter Carruthers
5 5 137.38 46 5
Ice Dancing
Athletes CD FD Points Places Rank
Stacey Smith
John Summers
8 8 188.38 75 9
Judy Blumberg
Michael Seibert
7 7 190.30 66 7

Ice hockey

First Round - Blue Division

     Team advanced to the Final Round
     Team advanced to Consolation Round
Team GP W L T GF GA Pts
 Sweden 5 4 0 1 26 7 9
 United States 5 4 0 1 25 10 9
 Czechoslovakia 5 3 2 0 34 16 6
 Romania 5 1 3 1 13 29 3
 West Germany 5 1 4 0 21 30 2
 Norway 5 0 4 1 9 36 1
All times are local (UTC-5).
12 February 1980
17:21
Sweden  2 – 2
(1–0, 0–1, 1–1)
 United States Olympic Fieldhouse, Lake Placid
14 February 1980
20:30
United States  7 – 3
(2–2, 2–0, 3–1)
 Czechoslovakia Olympic Fieldhouse, Lake Placid
16 February 1980
13:00
United States  5 – 1
(0–1, 3–0, 2–0)
 Norway Olympic Arena, Lake Placid
18 February 1980
20:30
United States  7 – 2
(2–0, 2–1, 3–1)
 Romania Olympic Fieldhouse, Lake Placid
20 February 1980
20:30
West Germany  2 – 4
(2–0, 0–2, 0–2)
 United States Olympic Fieldhouse, Lake Placid

Final round

The top two teams from each group play the top two teams from the other group once. Points from previous games against their own group carry over, excluding teams who failed to make the medal round.

Team GP W L T GF GA Pts
 United States 1st 3 2 0 1 10 7 5
 Soviet Union 3 2 1 0 16 8 4
 Sweden 3 0 1 2 7 14 2
 Finland 3 0 2 1 7 11 1
22 February 1980
17:00
United States  4 – 3
(2–2, 0–1, 2–0)
 Soviet Union Olympic Fieldhouse, Lake Placid
24 February 1980
11:00
United States  4 – 2
(0–1, 1–1, 3–0)
 Finland Olympic Fieldhouse, Lake Placid

Carried over group match:

  • Sweden 2–2 USA

Leading scorers

Rank Player GP G A Pts
9th Mark Johnson 7 5 6 11
Gold:
Bill BakerA
Neal Broten
Dave Christian
Steve Christoff
Jim Craig
Mike EruzioneC
John Harrington
Steve Janaszak
Mark Johnson
Rob McClanahan
Ken Morrow
Jack O'Callahan
Mark Pavelich
Mike Ramsey
Buzz Schneider
Dave Silk
Eric Strobel
Bob Suter
Phil Verchota
Mark Wells

Luge

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Richard Stithem 45.418 22 45.938 19 46.245 21 45.491 17 3:03.092 20
John Fee 45.328 21 45.407 15 46.032 20 45.345 15 3:02.112 14
Jeff Tucker 45.158 17 45.311 13 45.427 14 45.400 16 3:01.296 12
(Men's) Doubles
Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Richard Healey
Ty Danco
40.386 12 40.955 12 1:21.341 11
Frank Masley
Raymond Bateman
48.241 19 40.612 11 1:28.853 18
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Susan Charlesworth 41.018 24 DNF DNF
Donna Burke 40.663 19 40.931 17 40.943 16 41.148 21 2:43.685 17
Debra Genovese 40.497 16 40.811 16 40.799 15 40.819 15 2:42.926 15

Nordic combined

Events:

  • normal hill ski jumping (Three jumps, best two counted and shown here.)
  • 15 km cross-country skiing
Athlete Event Ski Jumping Cross-country Total
Distance 1 Distance 2 Points Rank Time Points Rank Points Rank
Gary Crawford Individual 66.0 71.0 161.7 29 52:21.3 178.480 25 340.180 28
Kerry Lynch 69.0 74.5 180.3 20 49:44.3 202.030 12 382.330 18
Mike Devecka 69.0 71.5 174.5 22 DNF DNF
Walter Malmquist 79.5 84.0 221.8 2 52:54.5 173.500 27 395.300 12

Ski jumping

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
Jim Denney Normal hill 70.0 93.2 75.0 99.7 192.9 36
Jeff Davis 80.0 105.7 84.0 120.6 226.3 17
Chris McNeill 79.0 110.1 74.5 102.4 212.5 23
Jim Maki 81.0 113.8 72.0 94.9 208.7 26
Jeff Davis Large hill 96.0 99.6 83.0 76.9 176.5 44
Reed Zuehlke 98.0 100.4 79.0 68.8 169.2 45
Walter Malmquist 97.0 104.0 95.5 101.4 205.4 27
Jim Denney 109.0 123.8 104.0 115.3 239.1 8

Speed skating

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Jim Chapin 39.74 24
Dan Immerfall 38.69 5
Eric Heiden 38.03 OR 1st
1000 m Craig Kressler 1:18.37 11
Peter Mueller 1:17.11 5
Eric Heiden 1:15.18 OR 1st
1500 m Craig Kressler 2:00.60 18
Tom Plant 2:00.57 17
Eric Heiden 1:55.44 OR 1st
5000 m Craig Kressler 7:25.43 18
Mike Woods 7:10.39 7
Eric Heiden 7:02.29 OR 1st
10,000 m Craig Kressler DNF
Mike Woods 14:39.53 4
Eric Heiden 14:28.13 WR 1st
Women
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Sarah Docter 44.48 23
Beth Heiden 43.18 7
Leah Poulos-Mueller 42.26 2nd
1000 m Sarah Docter 1:28.80 14
Beth Heiden 1:27.01 5
Leah Poulos-Mueller 1:25.41 2nd
1500 m Sarah Docter 2:15.11 13
Mary Docter 2:14.74 12
Beth Heiden 2:13.10 7
3000 m Sarah Docter 4:43.30 10
Mary Docter 4:39.29 6
Beth Heiden 4:33.77 3rd

References

  • Official Olympic Reports
  • Olympic Winter Games 1980, full results by sports-reference.com
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.