World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Taekwondo at the 1992 Summer Olympics

 

Taekwondo at the 1992 Summer Olympics

Taekwondo
at the Games of the XXV Olympiad
Competitors 128

Taekwondo was a demonstration sport at the 1992 Summer Olympics in Barcelona. It was the second time that the sport was included in the Olympic program; it would become an official sport eight years later at the 2000 Games. A total of 64 men and 64 women competed in eight different weight classes. Each event featured a single-elimination tournament to determine the winner.

Contents

  • Celebrities 1
  • Men's events 2
    • Finweight (–50 kg) 2.1
    • Flyweight (50–54 kg) 2.2
    • Bantamweight (54–58 kg) 2.3
    • Featherweight (58–64 kg) 2.4
    • Lightweight (64–70 kg) 2.5
    • Welterweight (70–76 kg) 2.6
    • Middleweight (76–83 kg) 2.7
    • Heavyweight (+83 kg) 2.8
  • Women's events 3
    • Finweight (–43 kg) 3.1
    • Flyweight (43–47 kg) 3.2
    • Bantamweight (47–51 kg) 3.3
    • Featherweight (51–55 kg) 3.4
    • Lightweight (55–60 kg) 3.5
    • Welterweight (60–65 kg) 3.6
    • Middleweight (65–70 kg) 3.7
    • Heavyweight (+70 kg) 3.8
  • References 4

Celebrities

The head coach for the U.S. Olympic Taekwondo team was the renowned Dong Keun Park, former member of the Korean National Team from 1960 through 1966. He Captained this team for five years, and has been inducted into every Taekwondo Hall of Fame as the Greatest Fighter of his Era. He was undefeated in his lifetime, which included more than 200 competitions with multiple bouts in each as a National team member.

Grandmaster Dong Keun Park was the winningest coach from any nation in any sport at the 1992 Barcelona games, with 13 of 16 USA Taekwondo athletes medaling. He is a ninth degree black belt Senior Grandmaster of the Jido Kwan lineage, and is still actively teaching and coaching at his Jersey City, NJ dojang.

Men's events

Finweight (–50 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Gergely Salim (DEN) 5  
  Chang Jung-San (TPE) 4       Gergely Salim (DEN) 5  
  Paul Lyons (AUS) 0     Javier Argudo (ESP) 1  
  Javier Argudo (ESP) 3         Gergely Salim (DEN) 3
  Narayan Gurung (NEP) 3         Juan Moreno (USA) 1
  Juan Moreno (USA) 5       Juan Moreno (USA) 3
  Hector Laureano (PUR) 2     Jefi Tri Aji (INA) -1  
  Jefi Tri Aji (INA) 4  

Flyweight (50–54 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Seo Sung-Kyo (KOR) 2  
  Luis Zuniga (MEX) 1       Seo Sung-Kyo (KOR) 3  
  Arlindo Gouveia (VEN) 4     Arlindo Gouveia (VEN) 4  
  Thierry Dedegbe (FRA) 2         Arlindo Gouveia (VEN) 2
  Dirc Talumewo (INA) 6         Dirc Talumewo (INA) 1
  Ferass Jayyausi (JOR) 4       Dirc Talumewo (INA) WD
  Walter Vargas (PHI) 3     Wang Ming-Sung (TPE)    
  Wang Ming-Sung (TPE) 4  

Bantamweight (54–58 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  William de Jesus Cordoba (MEX) 2  
  Josef Salim (DEN) -1       William de Jesus Cordoba (MEX) 2  
  Domenico D'Alise (ITA) 4     Domenico D'Alise (ITA) 1  
  Angel Alonso (ESP) 3         William de Jesus Cordoba (MEX) 0
  Diego Yanez (CHI) 2         Sayed Youssef Najem (CAN) 0
  Stephen Fernández (PHI) 2       Stephen Fernández (PHI) -1
  Lee Han Won (USA) 1     Sayed Youssef Najem (CAN) 0  
  Sayed Youssef Najem (CAN) 2  

Featherweight (58–64 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Vitaly Bachiura (EUN) 1  
  Jung Woo Yong (CAN) 5       Jung Woo Yong (CAN) 0  
  Kim Byong-Cheol (KOR) 4     Kim Byong-Cheol (KOR) 2  
  Hironobu Yamashita (JPN) 0         Kim Byong-Cheol (KOR) WD
  Ekrem Boyali (TUR) 3         Ekrem Boyali (TUR)  
  Carlos Rivas (VEN) 2       Ekrem Boyali (TUR) 2
  Spiridon Badas (GRE) 3     Luca Massaccesi (ITA) 1  
  Luca Massaccesi (ITA) 5  

Lightweight (64–70 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Musa Cicek (GER) 0  
  Chou Kuei-Ming (TPE) 3       Chou Kuei-Ming (TPE) 0  
  Jose Santolaria (ESP) 5     Jose Santolaria (ESP) 4  
  Humberto Norambuena (CHI) 1         Jose Santolaria (ESP) 4
  Fariborz Askari (IRI) 3         Fariborz Askari (IRI) 1
  James Villasana (USA) 3       Fariborz Askari (IRI) 3
  Djamel Khali (FRA) 4     Djamel Khali (FRA) 2  
  Adel Saleh Al-Joban (BRN) 1  

Welterweight (70–76 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Mohammad Al-Qaimi (KUW) 3  
  Dragan Jurilj (CRO) 2       Mohammad Al-Qaimi (KUW)    
  Dafejimue Adeogbeji (NGR) -1     Ha Tae-Kyoung (KOR) WD  
  Ha Tae-Kyoung (KOR) 4         Ha Tae-Kyoung (KOR) 3
  Reza Mehmandoust (IRI) WD         Lee Jae Hun (CAN) 2
  Adel Hasan Ali (BRN)         Reza Mehmandoust (IRI)  
  Anthony DeCarlo (AUS) 2     Lee Jae Hun (CAN) WD  
  Lee Jae Hun (CAN) 3  

Middleweight (76–83 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Khaled Ibrahim (EGY) 3  
  Markus Woznicki (GER) 1       Khaled Ibrahim (EGY) 4  
  Juan Sous Godoy (ESP) 5     Juan Sous Godoy (ESP) 4  
  Anatoli Likhodievski (EUN) 0         Juan Sous Godoy (ESP) 2
  Ammar Fahed (JOR) 3         Herbert Perez (USA) 3
  Mansour Bagheri (IRI) 2       Ammar Fahed (JOR) 0
  Herbert Perez (USA) 4     Herbert Perez (USA) 1  
  Metin Sahin (TUR) 3  

Heavyweight (+83 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Kim Je-Kyoung (KOR) 6  
  Oliver Schawf (GER) 1       Kim Je-Kyoung (KOR) 3  
  Amr Hassan (EGY) 2     Amr Hassan (EGY) 2  
  Tawfiq Nwaiser (JOR) 0         Kim Je-Kyoung (KOR) 3
  Ali Sahin (TUR) 3         Emmanuel Oghenejobo (NGR) -1
  Emmanuel Oghenejobo (NGR) 4       Emmanuel Oghenejobo (NGR) 6
  Simon Hosking (AUS) 0     Simon Hosking (AUS) 2  
  Abdullah Daylem Farhan (KUW) 0  

Women's events

Finweight (–43 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Amanda Broadbent (GBR) WD  
  Sita Rai (NEP)         Amanda Broadbent (GBR) 2  
  Rahmi Kurnia (INA) 2     Rahmi Kurnia (INA) 5  
  Helle Panzieri (DEN) 1         Rahmi Kurnia (INA) 4
  Mo Sun-Young (KOR) 3         Lo Yueh-Ying (TPE) 4
  Monica Torres (MEX) 3       Monica Torres (MEX)  
  Sabrina Agarbati (ITA) 3     Lo Yueh-Ying (TPE) WD  
  Lo Yueh-Ying (TPE) 5  

Flyweight (43–47 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Kathy Walker (GBR)    
  Arzu Tan (TUR) WD       Arzu Tan (TUR) 1  
  Piera Muggiri (ITA) 1     Piera Muggiri (ITA) 1  
  Minako Hatakeyama (JPN) 1         Piera Muggiri (ITA) 0
  Patricia Mariscal Alcalá (MEX) 3         Elisabet Delgado (ESP) 1
  Terry Poindexter (USA) 3       Terry Poindexter (USA) 0
  Elisabet Delgado (ESP) 4     Elisabet Delgado (ESP) 2  
  Anita Falieros (AUS) 3  

Bantamweight (47–51 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Ivett Ayala (PUR) 1  
  Hwang Eun-Suk (KOR) 4       Hwang Eun-Suk (KOR) 4  
  Anita Zeh Vendelboe (DEN) 0     Hii King Hung (MAS) 2  
  Hii King Hung (MAS) 3         Hwang Eun-Suk (KOR) 1
  Diane Murray (USA) 1         Diane Murray (USA) 1
  Katherine Franklin (AUS) 0       Diane Murray (USA) 1
  Catherine Noble (FRA) WD     Catherine Noble (FRA) 1  
  Pramila Thapa (NEP)    

Featherweight (51–55 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Beatriz Lucero (PHI) WD  
  Maria Zigmantovich (EUN)         Beatriz Lucero (PHI) 1  
  Siauw Lung (INA)       Aysegul Ergin (TUR) 2  
  Aysegul Ergin (TUR) WD         Aysegul Ergin (TUR) 0
  Miet Filipovic (CRO)           Tung Ya-Ling (TPE) 3
  Dolores Knoll (MEX) WD       Dolores Knoll (MEX) 1
  Tung Ya-Ling (TPE) WD     Tung Ya-Ling (TPE) 2  
  Josefina Lopez (ESP)    

Lightweight (55–60 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Chen Yi-An (TPE) 1  
  Sonny Seidel (GER) 1       Chen Yi-An (TPE) 3  
  Jeung Eun-Ok (KOR) 4     Jeung Eun-Ok (KOR) 1  
  Ineabelle Diaz Santana (PUR) 1         Chen Yi-An (TPE) WD
  Hafida El Ouacef (MAR) 4         Susilawati (INA)  
  Miho Konno (JPN) 2       Hafida El Ouacef (MAR) 0
  Judith Pirchmoser (AUT) 0     Susilawati (INA) 3  
  Susilawati (INA) 3  

Welterweight (60–65 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Eva Dinkhauser (AUT)    
  Brigitte Geffroy (FRA) WD       Brigitte Geffroy (FRA) 3  
  Rahma Bahou (MAR)       Shelley Vettese-Baert (CAN) 2  
  Shelley Vettese-Baert (CAN) WD         Brigitte Geffroy (FRA)  
  Jennifer Laney (USA) 1         Elena Benitez (ESP) WD
  Sarah Chung (MAS) 0       Jennifer Laney (USA) 0
  Maureen Bell (NZL) 0     Elena Benitez (ESP) 1  
  Elena Benitez (ESP) 4  

Middleweight (65–70 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Mary Alindogan (PHI)    
  Lee Sun-hee (KOR) WD       Lee Sun-hee (KOR) 3  
  Denise Parmley (AUS) 2     Denise Parmley (AUS) 2  
  Abbe Kivrik (TUR) 1         Lee Sun-hee (KOR) 2
  Anke Girg (GER)           Marcia King (CAN) 0
  Morfou Drosidou (GRE) WD       Morfou Drosidou (GRE) 2
  Marcia King (CAN) WD     Marcia King (CAN) 3  
  Lamia Boulkacem (MAR)    

Heavyweight (+70 kg)

Quarterfinals   Semifinals   Final
                   
  Ala Bychenko (EUN) 2  
  Adriana Carmona (VEN) 2       Adriana Carmona (VEN) 2  
  Jenny Amador (PUR) 1     Susan Graham (NZL) 3  
  Susan Graham (NZL) 1         Susan Graham (NZL) -1
  Bettina Hipf (GER)           Coral Bistuer Ruiz (ESP) 1
  Coral Bistuer Ruiz (ESP) WD       Coral Bistuer Ruiz (ESP) 0
  Lynnette Love (USA) WD     Lynnette Love (USA) 0  
  Angela Mitchell (CAN)    

References

  • Official Olympic Report
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.